Tankların tarihi, savaşta arazi araçlarına ihtiyaç duyulan I. Dünya Savaşı’na kadar uzanır.

Tanklar özellikle II. Dünya Savaşı sırasında güçlü bir hayvan gibi savaş meydanlarında görülmeye başladı. Artık tanklar, bir ülke ordusunun bel kemiği konumuna geldi. Tanklar, 21. Yüzyılda da bir ordunun bel kemiği olmayı sürdürecek. Elbette tanklar diğer topçu sınıfı silahlarla karşılaştırılırsa, çok yönlü roller üstlenen bir savaş makinesi olarak kabul edilmektedir. Her türlü arazide kullanım kolaylığı vermesi, diğer savaş silahlarına göre tercih nedenlerinin başında gelir. Sağlam ve güçlü yapısıyla, düşman topraklarında yaratabileceği yıkım oldukça yüksek olur. Bu liste, farklı ülkeler tarafından kullanılan dünyanın en güçlü 10 ölümcül savaş tankını listeliyor.

10. Merkava MK4, İsrail

MK4, MANTAK tarafından üretilen ve İsrail ordusu için IDF yönetmelikleri tarafından toplanan Merkava serisi tankların en son çeşididir . İsrail topraklarından gelen en güçlü savaş tanklarından biridir. İlk varyant 1978’de faaliyete geçti ve yıllar boyunca geliştirilmesine devam edildi. 908 beygir gücündeki hava soğutmalı dizel motor, tankın önünde yer alıyor ve tankın 40mph hıza kadar hareketi gerçekleşiyor. Ana silah, HEAT ve APFSDS  mermilerini ateşleyebilecek şekilde tasarlanmıştır .

9. Type 59, Çin

Çin’de geliştirilen Type 59, 15 ülkede faaliyet gösteren ana muharebe tankıdır. Sovyetler Birliği tarafından üretilen T-54A tankının Çin versiyonudur. Ana silah, koaksiyel olarak monte edilmiş bir makineli tüfek ile birlikte gelen 100 mm’lik bir yivli toptur. Ana silahlandırmaya ek olarak, tankta öncelikle hava savunması için kullanılabilen 7.62 mm’lik bir makineli tüfeğe sahiptir. Tank, toplam 1.215 litre dizel taşıma kapasitesine sahiptir ve bu da ona 600 km menzil sağlamaktadır.

8. T-84, Ukrayna

T-84 Ukrayna şirketinin Malyshev Fabrikası tarafından üretilen bir ana muharebe tankıdır. 65-70 km / s seyir hızı ile dünyanın en hızlı tanklarından biri olarak kabul edilir. 125 mm pürüzsüz delikli ana top, 7.62 mm koaksiyel makineli tüfek ve 12.7 mm uçaksavar makineli tüfeği ile donatılmıştır. Lazer güdümlü füzeleri ateşleyebilir. Tank üzerinde mürettebata ek koruma sağlamak için, patlayıcı reaktif zırh panelleri ve saldırılara dayanacak büyük lastik etekler bulunur. VARTA optik sistemi, gelen füze ATGW’lerini (Tanksavar güdümlü silahlar) yanlış yönlendirebilme özelliğine sahiptir. Ana motor kapatıldığında güç sağlamak için yardımcı güç ünitesi ile donatılmış birkaç tanktan biridir.

7. Challenger 2, İngiltere

Challenger 2 veya FV4034 Challenger 2, Birleşik Krallık’ta BAE Systems Land & Armaments tarafından üretilen ana muharebe tankıdır. Şu anda bu tankı, İngiliz ve Umman orduları kullanıyor. 120 mm top ile 50 mermi ateşleme yeteneğine sahiptir. Tank 55-59 km / s azami yol hızı ile 520-550 km bir mesafeyi gidebilmektedir. Ana silah sistemlerine ek olarak, tankın 7.62 mm’lik mermileri ateşleyebilen makineli tüfeği vardır. 1200 beygir gücü sağlayan çift turbo şarjlı doğrudan enjeksiyonlu dizel motor ile güçlendirilmiştir.

6. M1 Abrams, ABD

ABD ordusunda olan M1 Abrams, 4 yıldızlı bir generalin onuruna isimlendirildi. Bu ağır hizmet tipi tank, ana muharebe tankları ve zırhlı araçlar konusunda uzmanlaşmış General Dynamics Land Systems tarafından üretilmektedir.Tank ve mühimmat ayrı ayrı tasarlanmış. Bunun etkisiyle zemini savaşta mürettebatı güvenli bir şekilde sürdürme çevikliği ve kapasitesine sahiptir. Ateş gücü nedeniyle, çatışmanın yaşanacağı ön hatlar için en çok tercih edilen tanklardan biridir. Bazı varyantları, bir Tank Karşıtı Güdümlü Füzeyi karıştırmak için sinyal gönderme kapasitesine sahiptir. Bir MCS (Füze Karşı Tedbir Cihazı) ile donatılmıştır. Tank genellikle kimyasal saldırıdan kaçma yeteneğine sahip boyalarla kaplıdır. Ana ateş gücünde 120 mm mermi atış kapasitesi var. Tanka bağlı makineli tüfeklerden 12,7 mm ve 7,62 mm mermilerle ateş gücü bulunuyor.

5. Type 10, Japonya

Japon Ordusu ateş gücü, performans ve çeviklik ağırlıklı olan bir ana muharebe tankı geliştirmek istedi. Bu gereksinimler, Tip 10’la Mitsubishi Heavy Industries tarafından karşılandı. Tankın ana topu APFSDS ve tüm standart 120 mm NATO mühimmatını ateşleme kapasitesine sahip. 4 zamanlı V8 dizel motor, deponun hem ileri hem de geri yönde 70 km/s hızda seyretmesini sağlar. Bu tankın benzersizliğini gösteren en önemli özelliği, en son C4I (Komuta, Kontrol, İletişim, Bilgisayar ve İstihbarat) sistemi ile donatılmış olmasıdır. Önceki modellere kıyasla Type 10, oldukça hafiftir ve üç mürettebat taşır. Tank ayrıca iki makineli tüfekle geliyor: M2HB 12.7mm ve Tip 74 7.62 mm.

4. K2 Black Panther, Güney Kore

Hyundai Rotem tarafından üretilen K2 Black Panther, Kore Cumhuriyeti’nin tank filosunun en yenilerinden biridir. Bunlar yaşlanan M48 tanklarının yerini alıyor ve topçu alayına ekstra güç katıyor. Ana ateş gücü, Hyundai Wia tarafından tasarlandı ve yükleyici özelliği ile 10 mermi/dakika ateşleme kapasitesine sahip. Termal görüntüleme kamerası ve hedef kilitleme mekanizması, tankın hareket halindeyken bile hedefe doğru (9km) ateş etmesini sağlıyor. Radar bozucu ve radar uyarı sistemleri de bu tankın en önemli özelliklerinden biridir. Mürettebat güvenliğini artırmak için, tankta oluşabilecek yangınları söndürecek bir mekanizma da bulunmaktadır. Türkiye, bu tankı kullanan ülkeler arasında yer alıyor.

3. Leopard 2 A7+, Almanya

Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. KG tarafından Alman ordusu için üretilen Leopar 2 serisine ait bir tanktır. Leopar 2 serisi, 1970’lerde Almanya’nın ana muharebe tankı olarak Leopard 1’in yerini aldı. Ana ateşleme gücünde; 120 mm top, mermi, bir makineli tüfek ve bir bomba atar entegre edilmiş durumdadır. Tank karşıtı balistik füzelerden ve el bombalarından çok yönlü koruma sağlayan zırh tabakaları bulunur. Herhangi bir modern MBT (Ana muharebe tankı) gibi, mayın ve engelleri temizlemek gibi işlemleri kolaylaştıran ek seçenekler var. Şirket, tankta bulunan yüke bağlı olarak yakıtın, 400-450 km mesafede 60-70 km/s arasındaki hızlarda kadar seyir yapabileceğini iddia ediyor.

2. Type 99, Çin

Type 99, Çinli şirket Norinco tarafından üretilen üçüncü nesil bir ana muharebe tankıdır. Şu anda sadece Çin Halk Kurtuluş Ordusu tarafından kullanılıyor. Type 99 ateş gücü yetenekleri kusursuzdur ve son derece yüksek bir isabet oranına sahiptir. Ana top, otomatik yükleme özelliğine sahip 125 mm’lik bir toptur. Ana top APFSDS, HEAT, FragHET ve NATO standart mühimmatını ateşleyebilir. Hareket ederken bile yüksek isabet ve hedef vuruşu sunmaktadır. Tank, 500 km menzildeki yolda 80 km/s hıza çıkabilir.

1. T-90MS, Rusya

T-90ms’lik dünyanın en büyük ana muharebe tank, Uralvagonzavod tarafından üretilmiştir ve T-90’ın modern bir versiyonudur. Dünyanın en popüler tanklarından biridir. Rusya dahil 9-10 ülkede kullanılmaktadır. 1.130 Hp motor ile donatılmıştır ve 58-60 km/s hıza çıkmaktadır. Tank 125mm 2A46M top ile geliyor 43 mermi atabiliyor. Ana ateş gücüne ek olarak, 12.7 mm ağır makineli tüfek 1.6 km menzile sahiptir ve dakikada 800 mermiye kadar ateş edebilmektedir. Tank üç koruma katmanı ile donatılmıştır: kompozit zırh, patlayıcı reaktif zırh ve bir karşı önlem paketi. Üçüncü koruma katmanı, tank bir silah lazeri ile hedef alındığında mürettebatı uyarma yeteneğine sahiptir.