Uçak yolculuğu herkes için harika bir deneyimdir.

Bulutların üzerinde uçmak, birçok insanın sevdiği bir şeydir. Uçuş yolculuğu, hizmet aldığınız hava yollarının güvenliği ve en iyi standartlara uygun olduğunda daha keyifli hale gelir. Yolcu güvenliği tüm havayolları için en önemli noktadır.

Tarihte çok sayıda güvenlik tehdidi, yolcu kaçırma ve uçak kazası yaşandı. Bu tür olaylar, havayolları tarafından uygulanan güvenlik önlemlerine rağmen gerçekleşebiliyor. Uçaklarda meydana gelebilecek olumsuzlukları azaltmak için güvenlik standartlarına uyan az sayıda havayolu vardır. Bu havayolları motorları için en iyi teknolojiyi kullanır, en iyi güvenlik prosedürleri kesinlikle takip eder ve en iyi pilotlara sahip olamaya çalışır. Peki, bu havayolları hangileri? Listede dünyadaki en güvenli havayollarını bulabilirsiniz.

Etihad Havayolları (BAE)

Etihad Havayolları, 2003 yılında faaliyete geçti. Bu nedenle güvenlik sistemlerini ve operasyonlarını yargılamak için henüz çok erken olabilecek yeni bir havayolu şirketidir. Bu havayolu için bilinen herhangi bir ölüm, kaza ya da olay olmadı.

Lufthansa (Almanya)

Lufthansa, Avrupa’nın en büyük havayolu şirketidir. Dünyanın birçok noktasına uçuşu vardır. Lufthansa filosu 600’den fazla uçuş ve uçaktan oluşmaktadır. Böyle büyük filo ve uçuş sayısına rağmen, bu havayolu şirketinin ölüm oranları düşüktür. Bu havayolu 1953 yılında kurulmuş olmasına rağmen, uçuş operasyonları 1955 yılında başlamıştır. Son kazası 1993 yılında, 2 kişinin ölümüne neden olmuştur.

Cathay Pacific (Hong Kong)

Cathay Pacific, Hong Kong’un 1946 yılında kurulmuş bir havayolu şirketidir. 42’den fazla ülkeye ve 160 destinasyona uçuş gerçekleştirmektedir. Bu havayolları için son ölüm 1972 yılında meydana geldi ve bundan sonra yaklaşık 40 yıldır tek bir kaza olmadı.

Air Canada (Kanada)

Air Canada, 380’den fazla filo büyüklüğüne sahip dünyanın en büyük 9. havayolu firmasıdır.. Havayolu 1936 yılında faaliyete başladı. Air Canada en büyük rakipleri Canadian Airlines’ı satın aldı. Air Canada, 2013 yılında 4 yıldızlı havayolları olarak derecelendirilmiştir. 1983 yılında bu tanınmış havayolları için son bilinen ölüm meydana gelmiştir. Air Canada, yolcularının güvenliği ve konforuna mükemmel hizmetleri ile bilinir.

Emirates (BAE)

Emirates Havayolları 1985 yılında BAE, Dubai merkezli Emirates grubu tarafından kuruldu. Emirates Havayolları güvenliği ve operasyonel mükemmelliği ile bilinir. Bu havayolu çok sayıda ödül kazandı ve birçok kez dört yıldızlı havayolları olarak derecelendirildi. 200’den fazla uçaktan oluşan filo büyüklüğüne sahip olan Emirates, dünyanın birçok yerine uçuş gerçekleştiriyor. Güvenlik, konfor ve lükse olan mükemmel bağlılığı nedeniyle, bu havayolu şirketi için bildirilen tek bir kaza olmamıştır.

EVA Hava (Tayvan)

Tayvan’dan EVA Air, JACDEC sıralamasına göre dünyanın en güvenli 5. havayolu şirketi olarak kabul ediliyor. Bu havayolu 26 yıl önce kuruldu ve merkezi Taoyuan City, Tayvan’da bulunuyor. Güvenlik protokolleri için en üst sıradadır. 26 yıllık tarihinde hiçbir zaman ölüm olmamıştır.

British Airways (İngiltere)

1974 yılında başlayan İngiliz hava yolları, 1976’daki operasyonlarından sonraki 2 yıl içinde ölümlü kazalar gördü. Daha sonra bu havayolları, uçaklarına güvenlik önlemlerini getirdi ve önemli ölçüde başarı elde etti. 1976’dan sonra herhangi bir kaza olmadı. British Airways dünyanın en güvenli havayollarından biri olarak kabul ediliyor.

Air New Zealand (Yeni Zelanda)

Air New Zealand, yolcuların güvenliği ile bilinen bir havayolu şirketidir ve 1940 yılında kurulmuştur. Air New Zealand için bilinen son kaza, yaklaşık 3 yıl önce meydana geldi.

Finnair – Finlandiya

1923 yılında kurulan Finnair, dünyanın en eski 5. havayolu şirketi ve seyahat etmek için en güvenli havayolu şirketlerinden biri olarak görülüyor. Bu havayolları için son bilinen ölüm, yaklaşık 50 yıl önce 1963 yılına kadar uzanır. Bu havayolu şirketi için, 1961 ve 1963’te sadece iki kaza kaydı vardır.

Qantas Airways Limited (Avustralya)

Qantas Airways Limited, 1920 yılında kurulan Avustralya’nın en ünlü havayolu şirketidir. Aynı zamanda dünyadanın ikinci en eski havayolu firmasıdır. Qantas havayolları, olağanüstü güvenlik prosedürleri ile en güvenli havayolları listesine girdi. Havayolunun ölümle sonuçlanan son kazası, yaklaşık yarım yüzyıl önce 1951’de gerçekleşti. Bu havayolu güvenliği ve konforu ile bilinir.