Çiçekler, insanın duygusal sağlığı üzerinde doğrudan olumlu bir etkiye sahip olmak için doğanın sağladığı güzelliklerindendir. Evde bir çiçeğin olması, mutluluk katabilir. Çoğumuz güzel ve çekici çiçeklerle karşılaştığımızda heyecanlanırız. Dünyada yaklaşık 400.000 çiçekli tür var. Bunlardan duygularınıza dokunmak için en çekici ve güzel olanları listeledik.

Beyaz Lotus

Beyaz lotus, göllerde ve göletlerde sık görülen bir çiçektir. Hinduizm ve Budizm’in etkisi nedeniyle, manevi çiçekler olarak kabul edilir. Taç yapraklarının her zaman beyaz olduğunu görebilirsiniz. Tamamen çiçek açan bir Beyaz Lotus, Mısır’daki “Güneş” i sembolize eder ve Tanrı’nın ilahi olarak kabul edilir. Mısır’da antik çağlarda bataklıklar ve göllerde yetiştirildiler ve bu uygulama bugüne kadar devam ediyor. Bitki yaklaşık 150 cm yüksekliğe kadar büyüyebilir ve lotus büyüklüğü 30 ila 40 cm arasında değişir.

Plumeria

Plumeria; Karayipler, Meksika, Orta ve Güney Amerika’ya özgü bir çiçektir. Çiçek, rengin pembeden sarıya kadar değiştiği yerde harika görünür. Yatıştırıcı bir koku üretir. Özü temas edildiğinde ciltte tahrişe neden olabilir. Bazı Plumeria çeşitleri 30 feet yüksekliğe kadar büyür. Orta derecede toprak nemi, bitkinin büyümesi ve çiçek açması için yeterlidir. Aşırı sulama kökü öldürebilir. Bitkinin hayatta kalabilmesi için en az 1 inç yağmur gerekir.

Dahlia

Dahlia, Meksika kökenli çekici bir çiçektir. Yaprakların pembe renkte olduğu ve boyutun 30 ila 40 cm arasında değişebildiği Güneş Çiçeği, Papatya ve Zinnia gibi iyi bilinen çiçeklerle ilgilidir. Dahlia bitkileri genellikle hoş görünümler için bahçelerde yetiştirilir. Dahlia bitkileri 4-5 feet yüksekliğe kadar büyür ve genellikle yaz ortasında çiçek açar.

Alev Zambak

“Süper Zambak” veya “Ateş Zambakı” olarak da bilinen Alev Zambak; Güney Afrika, Asya ve Avustralya’da bulunur. Adından da anlaşılacağı gibi, çiçeğin yaprakları en güzel görünüme sahip alevler gibidir. Çiçek, yeşilimsi sarıdan turuncuya ve kırmızıya kadar değişen renkteki yaprakları içerir. Kıvırcık yaprakları çiçeğin güzelliğini artırır. Yüksek derecede toksik oldukları ve cilt tahrişine neden olabildikleri için yaprak ve saplarla temas edilmemesi şiddetle tavsiye edilir.

Ördek Orkide

Ördek Orkide, uçuşta bir ördeğe benzeyen “Uçan Ördek Orkide” olarak da bilinen büyüleyici bir çiçektir. Yaklaşık iki ila dört çiçek, tek bir sap üzerinde çiçek açar. 50 santimetreye kadar büyüyebilir. Çiçeğin dış katmanındaki kahverengimsi renk, böceklerin birincil cazibesi olarak işlev görür. Yetiştirilmesi çok zordur ve ekilirse kaliteyi korumak için çaba gerektirir. Uçan ördek orkide Güney Avustralya Queensland bulunur ve yüksek irtifada büyür.

Kanama Kalp

Adından da anlaşılacağı gibi Kanayan Kalp, kırmızıdan pembeye kadar değişen renkte kalp şeklindedir. Sibirya, Kuzey Çin ve Japonya’ya özgüdür. Kanama Kalpleri, yaklaşık 120 cm boyunda ve 40 cm genişliğe kadar büyüyebilen Asya Kanama Kalbi olarak da bilinir. Kalp şekli çiçeğin ana odağıdır ve dekorasyon için birçok yerde kullanılır. Çiçek, temas ettiğinde cilt tahrişine neden olabilir.

Lale

Lale, en çekici çiçeklerden biridir ve dünya çapında kitlesel olarak yetiştirilir. Yaklaşık 75 yabani lale türü vardır ve çeşitliliğin merkezi Hindu Kush, Pamir ve Tien Shan dağlarındadır. Tipik bir lale ampullerden büyür ve bitki 25 inç yüksekliğe ulaşabilir. Güzellik, pembeden mora kadar değişen renklere sahip bir ampul şeklinde ifade edilebilir. Laleler saksıda yetiştirilebilir ve tohumlar kapsül formundadır. Bir lale bahçesinin ortasında durmak, stresli bir hayata karşı muazzam bir tazelik ve mutluluk kazanılmasını sağlayabilir.

Ölü Zambak

Ölü Zambak (Corpse Lily), listedeki en büyük çiçek olup yaklaşık 10 feet yüksekliğe kadar büyüyebilir. Bir hayvanın çürüyen kokusunu ürettiklerinden “Ölü (Ceset)” olarak tanınırlar. Endonezya’da ve yağmur ormanlarının bazı kısımlarında bulunurlar. Dış renk yeşil ve turuncu arasında değişebilir. Genellikle kırmızı renkte olan tam çiçeklenme görülürse taç yaprağın ucu fantastik olabilir.

Gül

Gül, güzellik açısından dünya çapında bulunan tüm çiçeklerin annesidir. Çiçek endüstrisine güzelliklerini katıyorlar. Renkleri kırmızı ve turuncu arasında değişebilir, çoğu tür beş yapraktan oluşur. Yatıştırıcı aroma üretmektedir. Saplarında bulunan keskin dikenler, güneş ışığı aramak için duvarlara tırmanmalarına yardımcı olur.

Cennet Kuşu

Cennet Kuşu, dünyanın en canlı ve zıt renkleriyle öne çıkan en çekici ve güzel çiçeğidir. Çiçek, aynı zamanda “Crane Flower” olarak da bilinen fantastik tüy kombinasyonuna sahip bir kuşa benziyor. Tam çiçeklenmenin gerçekleşmesi için en az altı saat güneş ışığına ihtiyaçları vardır. Yapraklar 30-100 cm uzunluğa ulaşan muz yapraklarına benzer.