İnsanlar lüks ve konforlu bir yaşam tarzı sağlamak için para, altın ve teknoloji kullanıyor. Lüks sektöründe her şey değişti. Zengin insanlar; her zaman lüks seyahat, lüks alışveriş, lüks kıyafetler ve lüks arıyor. Lüks, kişinin temel olanaklara olan ihtiyacından daha fazlasıdır. Dünyadaki lüks alışveriş merkezlerinde de önemli bir artış oldu. Alışveriş yapmak için dünyanın en pahalı alışveriş merkezleri hangileri? İşte dünyanın en lüks alışveriş merkezlerinin listesi.

Shangri-La Plaza, Filipinler

Mandaluyong, Filipinler’de bulunan Asya’nın en lüks alışveriş merkezlerinden biridir. 1991 yılında açılan alışveriş merkezi 8 katlı. Alışveriş merkezinde 300’den fazla mağaza var. Alışveriş merkezinin kuzey kanadında 10+ kat bulunmaktadır. Alışveriş merkezinde lüks markaların, yerel ve uluslararası restoranların uzun bir listesi var. Alışveriş merkezinde beş sinema salonu bulunmaktadır.

Beverly Center, Los Angeles

Los Angeles’taki Beverly Center, dünyanın ve Amerika’nın en lüks alışveriş merkezlerinden biridir. Alışveriş merkezi 160’tan fazla mağaza ve butik ile sekiz katlı bir yapıdır. Alışveriş merkezinde Gucci, Victoria’s Secret, Hugo Boss, Louis Vuitton ve daha birçok lüks marka bulunuyor. Alışveriş merkezinin Amerikan televizyon ve filmlerinde yer aldığı görülüyor. ABD’de 14 multipleks sahibi olan tek alışveriş merkezi olan, 1982’de açılan bir alışveriş merkezi. Alışveriş merkezinin çatısı Hollywood Hills, Los Angeles Şehir Merkezi ve Los Angeles Westside’ın panoramik manzarasını sunmaktadır.

Büyük Kanal Alışverişleri – Las Vegas, ABD

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Las Vegas;  lüks otel ve kumarhaneleri ile bilinir. Grand Canal Shoppes bir istisna değildir. Las Vegas’taki lüks alışveriş merkezi The Venetian Hotel & Casino’nun içinde yer almaktadır. 1991 yılında, alışveriş merkezi içinde gidip gelmek için kapalı kanallarıyla halka açıldı. Alışveriş merkezi, dünyanın dört bir yanından en lüks markalara ve mağazalara ev sahipliği yapıyor. Alışveriş merkezinin her yıl 25 milyondan fazla ziyaretçi getirdiği biliniyor. Ann Taylor, Sephora ve Banana Republic alışveriş merkezinde bulunan tanınmış markalardan bazılarıdır.

Melbourne GPO, Avustralya

Melbourne GPO, 2004 yılında yeniden geliştirildi ve lüks bir alışveriş merkezine dönüştürüldü. Bu alışveriş merkezi Viktorya dönemine uygun tasarlandı. Mimari ve iç mekanlar nefes kesicidir. Şehrin postanesi olarak kullanılan bu klasik bina 1867’de inşa edilmiştir. Şimdi postane alışveriş merkezinden yakınlardaki bir yere taşınmıştır. Alışveriş merkezi şimdi birçok lüks markaya ev sahipliği yapıyor. Alışveriş merkezi Avustralya’da bir miras yapısı olarak listelenmiştir.

West Edmonton Alışveriş Merkezi, Kanada

Kanada’nın Alberta şehrindeki West Edmonton Alışveriş Merkezi, 2015 itibariyle Kuzey Amerika’nın en büyük alışveriş merkezidir. 3 katlı ticari alanlarında 800’den fazla mağaza hizmet sunmaktadır. Birinci sınıf lüks alışveriş merkezi olmasının yanı sıra; alışveriş merkezi Galaxyland, Dünya Su Parkı,  Mayfield Toyota Buz Sarayı,  Sea Life Mağaraları, Profesör WEM’s Adventure Golf,  Ed’in Rekreasyon Merkezi ve birçok sinema salonu gibi eğlenceler de sunmaktadır. Alışveriş merkezinde ayrıca Bourbon Caddesi, Europa Bulvarı ve Chinatown gibi temalı alanlar bulunmaktadır. Alışveriş merkezindeki lüks mağazalardan bazıları La Maison Simons, Victoria’s Secret ve Hugo Boss.

Mall of America, ABD

Mall of America, 2015 itibarıyla Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük alışveriş merkezidir ve ülkedeki lüks alışveriş deneyiminde birinci sınıftır. Alışveriş merkezinin en önemli özelliklerinden bazıları; roller coaster ile Nickelodeon Universe kapalı tema parkı, Sea Life Minnesota Akvaryumu, Star Trek,  Barbie: Dreamhouse Deneyimi ve  CSI: The Experience gibi bir sergi. Alışveriş merkezinin Noel filmi Jingle All the Way’de yer aldığı biliniyor. Bu lüks alışveriş merkezinin sahibi Triple Five Group ve yılda 40 milyondan fazla ziyaretçi geliyor. Alışveriş merkezindeki Lego Mağazası bir cazibe merkezidir. Alışveriş merkezindeki bazı önemli mağazalar arasında Hard Rock Cafe, Verizon hedef mağazası, Apple mağazası, Microsoft mağazası, American Girl Doll mağazası ve Planet Hollywood bulunmaktadır.

Villagio Mall, Doha, Katar

Katar, Doha’daki Villagio Alışveriş Merkezi 2006 yılında açılan lüks bir alışveriş merkezidir. Alışveriş merkezi, lüks marka ve mağazalara ev sahipliği yapmaktadır. Alışveriş merkezinin iç mekanları İtalyan temalıdır. Alışveriş merkezinde, Gondolania Tema Parkı olarak bilinen kapalı bir tema parkı bulunmaktadır. Kapalı tema parkı, Katar Buz Hokeyi Ligi ve bölgesel Çöl Kupası turnuvasının evidir. Katar’daki iki buz hokeyi pistinden biri olan Gondolania Buz Pisti’ne ev sahipliği yapıyor. Alışveriş merkezinde, sürüş sırasında nefes kesen bir manzara sunan bir tekne sürüş tesisi de bulunmaktadır.

The Galleria, İtalya

Galleria, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biridir ve Galleria Vittorio Emanuele II olarak da bilinir. Avrupa’nın en lüks alışveriş merkezlerinden biridir. Mücevher, moda ürünleri  için bir dizi lüks mağaza ve perakendeciye ev sahipliği yapıyor. 1865 ve 1877 arasında inşa edilmiştir. Alışveriş merkezi lüks butikler, barlar ve kafelerle dolu dört kattan oluşmaktadır. “Galleria” teriminin dünyadaki diğer birçok alışveriş merkezi için kullanılmasına da ilham vermiştir.

Emirlikler Alışveriş Merkezi, Dubai

Dubai’deki Emirates Alışveriş Merkezi, 2005 yılında Londra’daki Dünya Seyahat Ödülleri’nde Dünyanın Lider Yeni Alışveriş Merkezi olarak seçildi. Orta Doğu’da Ski Dubai olarak bilinen kapalı bir kayak merkezi ve kar parkına ev sahipliği yapan ilk alışveriş merkezidir. Bu lüks alışveriş merkezinin 4 katlı binasında 700’den fazla mağaza bulunmaktadır. 2013 yılında, alışveriş merkezi tahmini 1 milyar AED (274 milyon ABD Doları) değerinde çok aşamalı olacak bir yeniden geliştirme projesini açıkladı. 2012 yılında, alışveriş merkezi dünyanın en verimli alışveriş merkezi olarak 7 numaraya yükseldi. Alışveriş merkezinde beş yıldızlı bir otel de bulunmaktadır.

Dubai Alışveriş Merkezi, Dubai

Dubai Mall, 1200 lüks mağazası ile dünyanın en büyük alışveriş merkezidir. Bu en büyük alışveriş merkezinin büyüklüğü 5.400.000 metrekaredir ve yılda 80 milyondan fazla ziyaretçiyle dünyanın en çok ziyaret edilen alışveriş merkezi ve lüks destinasyonudur. 8 Mayıs 2009’da 14.000’den fazla park kapasitesi ile açıldı. Alışveriş merkezinin Canali, Rolex, Revoli, Victoria’s Secret ve daha birçokları gibi dünyanın en lüks markalarından bazılarına ev sahipliği yaptığı biliniyor.