Mumyalar bilim adamları, arkeologlar ve tarihçiler için her zaman büyüleyici olmuştur. Dünyanın dört bir yanından, çeşitli mumyalar keşfedildi. Bazı keşifler tam bir gizemdi. Mumyalanmış insanların çok azı ünlüdür. Gizemli ve iyi korunmuş olmalarıyla ünlüdürler. Bu eski mumyalardan birçok yeni şey öğreniyoruz. Eski zamanların kültürleri, kıyafetleri ve alışkanlıkları hakkında bilgiler ediniyoruz. En önemlisi tarihimiz ve insan uygarlığımız hakkında daha fazla şey öğreniyoruz . Dünyanın en ünlü mumyaları hangileri?

Zaman içinde ortaya çıkmış olan 10 tarihsel ünlü mumya listesini kontrol edelim:

10. Ramesses Büyük (Ramesses II)

Ramses II’nin mumyası dünyanın en ünlü mumyalardan biridir. Genellikle Mısır İmparatorluğu’ndaki en güçlü, en büyük ve en ünlü firavun olarak kabul edildi. Ramses II, Mısır’ın On dokuzuncu Hanedanı’nın üçüncü firavunuydu. Aslen Krallar Vadisi’ndeki mezar KV7’ye gömüldü. Yağma nedeniyle, vücut kraliçe Inhapy’nin mezarına kaydırıldı. Üç gün sonra ceset, yüksek rahip II. Pinudjem’in türbesine taşındı. Bugün Ramses II’nin cesedi Kahire’nin Mısır Müzesi’ndedir. Öldüğünde 90 yaşındaydı.

Büyük Ramsesler’in cesedi incelendi ve güçlü çene çizgisine sahip olduğu bulundu. Bir Fransız Mısırbilimci olan Gaston Maspero ilk olarak firavunu açan kişiydi. Başının sandıklarında kalın saçlar ve tapınak alanının yakınında saçları vardı. Ayrıca kralın yaşamının son on yıllarında artriti olduğu bulundu. Kralın saçlarının başlangıçta kırmızı renkte olduğu düşünülür. Mumyanın kötüleşen koşulları nedeniyle, muayene ve muhafaza için Paris’e götürüldü.

9. Ücretli Adam

Ücretli Adam(Tollund Man) 9, 1950’de Danimarka Jutland Adası’nda bulunan küçük bir köy olan Tollund’da turba bataklığında keşfedilen doğal bir mumyadır. Radyokarbon tarihlemeye göre bulunan adam, Roma öncesi Demir Çağı’nda M.Ö. 4. yüzyılda yaşadı. Fiziksel olarak vücut o kadar iyi korunmuştu ki, başlangıçta yakın zamanda ölü bir kurban olduğu düşünüldü. Turbanın kesilmesine yardımcı olurken Viggo ve Emil kardeşlerin eşlerinden biri cesedi fark etti. Asit miktarı, altındaki oksijen eksikliği ve İskandinav ülkelerinin soğuk havası vücudun mükemmel korunmasına yardımcı oldu. Muayene ve röntgen üzerine doktorlar kalbinin, akciğerlerinin ve karaciğerinin iyi korunmuş olduğunu ve başının hasarsız olduğunu keşfettiler. Adamın ölümünün muhtemel nedeni, asılarak boğulma olarak belirlendi. Akademisyenler ölümünün bir insan kurban edilmesinden kaynaklandığına inanıyorlar.

8. Cerchen Man

Cherchen Man en çok bilinen tarım mumyalarından biridir. Adam, MÖ 1000 civarında öldü. Son derece iyi korunmuş kalıntıları Çin’in Sincan, Taklamakan Çölü’ndeki Zaghunluq mezarlığında Mezar 2’de bulundu. Çölün tuzlu topraktaki kurak durumu, doğal mumyalama sürecine yardımcı oldu. Soğuk havalar, ölüm sonrası ayrışmadan sorumlu bakterileri öldürürdü. Adam kerpiçten yapılmış mezarın içine gömüldü. Yetişkin mumya, Kafkasoid yüz özelliklerine sahiptir. Görünüşleri genellikle “Bronz Çağı Avrupalı” olarak tanımlanıyor. Çok az kaynak yüzündeki sarı ve kırmızı izleri dövme olarak tanımlasa da, bunlar büyük olasılıkla bu aşı boyasıdır.

7. Grauballe adam

Grauballe Man, 1952’de Danimarka’nın Grauballe köyü yakınlarında bir turba bataklığından kurtarılan bir mumyadır. Adamın bedeni MÖ 3. yüzyılda, Cermen Demir Çağı’ndan geliyordu. Bu, dünyadaki en iyi korunmuş bataklık bedenlerinden biri olarak kabl ediliyor. “Danimarka’nın tarih öncesi döneminin en muhteşem keşiflerinden biri” olarak nitelendirildi. İki bin yıldan fazla bir süredir vücut bataklıkta doğal olarak korunmuştur. Öldüğünde 30 yaşlarındaydı. Elleri ve bacakları inanılmaz derecede korunmuş, bu da bilim adamlarının parmak izlerini almasına yardımcı oldu. Keşfinden hemen sonra, ceset araştırma için Aarhus’daki Tarih Öncesi Müzesi’ne götürüldü. 1955’te ceset, sergilendiği Aarhus yakınlarındaki Moesgaard Müzesi’ne götürüldü.

6. Saint Bernadette

Saint Bernadette Soubirous, Lourdes Fransa’dan ünlü bir azizdir. 7 Ocak 1844’te doğdu. Massabielle’deki mağara ve mağaraya yakın çöplükte bir şapel yapılmasını isteyen “genç bir hanımefendinin” Marian görünüşleri ile ünlüdür. 16 Nisan 1879’da ölümünden sonra, Soubirous’un cesedi içsel olarak bozulmadan kaldı.

Vücudunun ilk mezardan çıkarılması 22 Eylül 1909’da oldu. Vücudunun ayrışmadan kurtulduğu tespit edildi. Kilise cesedi 3 Nisan 1919’da ikinci kez çıkardı ve cesedi inceleyen doktor vücudun doğal olarak mumyalandığını belirtti. Bazı yerlerde ciltte bir miktar kayıp olmasına rağmen, vücudun çoğu sağlamdı. 1925 yılında, ceset kilise tarafından yeniden çıkarıldı. Kalıntılar balmumu dökümleri yapmak için alındı. Bu kez yüzünde ve batık gözlerde siyah bir renk fark ettiler.

5. Rosalia Llombardo

Rosalia Lombardo, ikinci doğum gününü tamamlamadan önce ölen ve ünü ile ölümünden sonra yaşayan bir çocuk. Ölü kız mezarında uyuyor gibi göründüğü için iyi korunmuş olmasıyla ünlüdür. Mezarı Palermo, İtalya’nın Capuchin yer altı mezarlarındadır. İtalyan kız zatürreden öldü ve babası onu mumyalamaya karar verdi. Çok yas tutan baba Mario Lombardo, prosedürü yürütmek için ünlü bir mumyacı Alfredo Salafia’ya görev verdi. Salafia dikkat çekici bir iş çıkardı. Kızın röntgen görüntüleri, tüm iç organların sağlam olduğunu gösterir. Vücut şimdi Capuchin yer altı mezarlarında yatıyor ve yeraltı mezarının en iyi korunmuş bedenlerinden biri. National Geographic tarafından bir fotoğrafta belirtildiği gibi vücudun ayrışması belirtilerinden sonra Korumaya alındı. Tabut çürümeyi önlemek için azot gazı verilip hermetik olarak cam muhafaza ile kapatılmıştır.

4. Xin Zhui, Çin’in Eski Prenses

Xin Zhui veya Lady Dai, Markizinin ölümünden 2000 yıl sonra ünlü oldu. Han Hanedanlığı döneminde Dai, Li Cang’ın karısıydı. Mezarı, 1971’de bazı işçiler tarafından Çin’de Mawangdui Hunan olarak bilinen bir tepenin içinde bulundu. Lady Dai’nin vücudu birçok değerli eserle birlikte olağanüstü korunmuştur. Cömert mezarlar Han Hanedanlığı döneminde yaygındı. 50 yaşındayken, MÖ 163’te Xin Zhui ölümünün nedeni olan kalp krizi olarak belirlendi. Bilinmeyen bir sıvıya sahip etkileyici bir koruma tekniği, vücudunu ve iç organlarını sağlam tutmuştu. Eklem kaslarının hala çalışabilir yapıda olduğu görüldü. Cilt yumuşak ve nemliydi. Tüm vücut tüyü sağlamdı.

3. Kral Tutankamon

Tutankamon veya Kral Tut, 18. hanedandan bir Mısır firavunu idi. MÖ 1341’de doğdu ve MÖ 1323’te öldü. Tutankhamun’un 1922’de Howard Carter tarafından neredeyse bozulmamış mezarının keşfi, dünya çapında basındayer aldı. Keşif, Tutankhamun’un ölüm nedeni ve eski Mısır konusunda halkın ilgisinin yenilenmesine yol açtı. Tutankhamun’un mumyası şimdi Mısır Müzesi’nde yatıyor ve popüler bir sembol olmaya devam ediyor. 2013 yılında Mısırbilimci Dr. Chris Naunton ve Cranfield Enstitüsü’nden bilim adamları Kral Tutankhamun’un mumyasını incelediler ve vücut üzerinde “sanal otopsi” yaptılar. İncelemelerinde kemiklerinde kırıklar buldular.

2. Buz Adam Ötzi

Ötzi, MÖ 3400 ve 3100 yıllarında yaşayan bir adama verilen takma isimdir. O, dünyanın en iyi korunmuş doğal mumyalarından biridir. 1991’de bir grup yürüyüşçü Avusturya ve İtalya’da arasındaki Ötztal Alpleri’nde 5.300 yaşında Neolitik bir adam buldu. Şimdiye kadar bilinen en eski Avrupa doğal mumyasıdır. Yaşlı adamın vücudu, kıyafetleri de dahil olmak üzere soğuk koşullar nedeniyle son derece sağlamdı. Yürüyüşçüler ayrıca adamın ok, yay, hançer ve diğer aletleri ile eşyalarını buldular. İlginç olan şey, adamın Mısır piramitleri ve Stonehenge’den daha yaşlı olmasıdır. Donmuş adam ve eşyaları, Güney Tirol, Bolzano’daki Güney Tirol Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

1. Vladimir Lenin

Vladimir Lenin ünlü bir Rus komünist devrimci politikacı ve politik teorisyendir. Leninizm olarak bilinen siyasal teorilerin arkasındaki beyindir. Lenin, Sovyet Rusya ve Sovyetler Birliği hükümet başkanıydı. 21 Ocak 1924’te lider, kan damarlarının tedavi edilemez hastalığı nedeniyle öldü. Bolşevikler tarafından halka açık gösterilmek üzere kırmızı bir tabutta tutuldu. Cesedi, 23 Ocak’ta Komünist Parti, sendikalar ve Sovyet Rusya’dan binlerce yas tutan insan eşliğinde trenle Moskova’daki Sendikalar Evi’ne götürüldü. 3 gün boyunca yaklaşık bir milyon insan saygılarını göstermek için ziyarette bulundu.

27 Ocak’ta ceset, Kızıl Meydan’daki özel olarak inşa edilmiş bir türbenin kasasına yerleştirildi. mumyalandı. İşlem sırasında Lenin’in beyni çıkarıldı. Mumyalanan bedeni bugün Lenin’in Mozolesi’nde sergileniyor.