Dünyadaki her ülkesini kendine özgü garip yasaları vardır. Bunların bazıları açıklanama getirmek zor olabiliyor. ABD, İsveç ve İsviçre gibi gelişmiş ülkelerin hukuk kitaplarında bile bazı garip yasaları görebiliyorsunuz. Peki dünyanın en garip yasaları hangileri? Listemiz, tuhaf ve aptal olarak kabul edilebilecek dünyadaki garip yasalarını gösteriyor. İşte dünyadaki tuhaf yasalar:

Ohio’da (ABD), Avcılık Lisansı Olmadan Fareleri Yakalamak Yasadışı

Ohio, Cleveland’da av lisansı olmadan fareleri yakalamak yasalara aykırıdır. Bu, dünyanın en tuhaf yasalarından biridir. Farelerin yarardan çok zarar verdiği bilinmektedir. Avlanma ruhsatı olmadan bir fareyi yakalarsanız, hukuki sorunlarla uğraşmak zorundasınız.

Samoa’da Eşinizin Doğum Gününü Unutmak Yasadışı

Karınızın doğum gününü unutursanız kendinizi parmaklıkların arkasında bulabilirsiniz. Samoa’da eşinizin doğum gününü unutmak yasadışıdır. Karınız polise bildirmek için çok sert değilse, yasadan kaçabilirsiniz.

Svaziland’da Genç Kızlar Erkeklerle El Sıkışmayabilir

Svaziland’da genç kızların erkeklerle el sıkışmasına izin verilmiyor. Bu yasa kesinlikle garip ve aptalca geliyor. Svaziland Kralı, ülkesinde geleneksel değerleri yeniden kurmak için reform yapmak istedi ve bu yasayı diğer birçok tuhaf yasalarla birlikte kabul etti.

Teksas’ta, Başka Bir Kişinin İneğini Sağmak Yasadışı

Teksas’ta başka birinin ineğini sağmak yasa dışıdır. 1925 tarihli Ceza Kanunu’na göre, kurala uymayanlar on doları geçmeyecek şekilde para cezasına çarptırılır. Bununla birlikte, bu yasa artık Teksas hukuk sisteminde belirtilmemiştir. Ancak başkalarının ineklerini sağmak hala yasadışı ve cezalandırılabilir. Bu yasa süt hırsızlığını durdurmak için getirilmiştir.

Fransa’da Demiryolu yada Yaya Yollarında Öpmek Yasadışı

Öpücüğü ile ünlü bir ülke, yasal sistemlerine garip bir yasa katmış görünüyor. 1910’da Fransa’da eski bir yasa, insanlara demiryolu platformlarında ve yaya yollarında öpüşmeyi yasakladı. Nedeni, yaya yolunun sıkışmasını önlemekti. Yasa hala yürürlükte olmasına rağmen, öpüşen çiftlere hiçbir resmi ceza verilmemektedir.

Suudi Arabistan’da Kızların Evlenmek İçin Yaş Sınırı Yok

Suudi Arabistan’da herhangi bir erkek, herhangi bir yaştaki herhangi bir kızla evlenebilir. 7 yaşındaki bir kız bile Suudi Arabistan’da evlenebilir. Suudi Arabistan’da çocuk evlilikleri yaygındır. 2008 yılında Suudi mahkemesi, 8 yaşındaki bir kızın 58 yaşındaki kocası ile boşanma davasına baktı.

Bolivya’daki La Paz’da Evli Bir Kadının Birden Fazla Kadeh Şarabı İçmesine İzin Verilmiyor

Evli bir kadının Bolivya’nın La Paz şehrinde birden fazla kadeh şarap içmesine izin verilmiyor. Yasaya göre, evli bir kadının sadece kocasının yanında şarap içmesine izin verilir.

Danimarka’da Hapisten Kaçmak Yasadışı Değil

Bu yasa suçlular için eğlencelidir. Danimarka’da hapishaneden kaçabilirsiniz ve Danimarka yasalarına göre bu durum yasadışı değildir. Hapishaneden kaçan biri yakalanırsa, süresinin geri kalanında hizmet etmesi gerekir.

İsveç’te Hükümetin İzni Olmadan Bir Evi Yeniden Boyamak Yasadışı

İsveç Hükümeti’ne göre, resmi bir lisansı olmadan ve Hükümetin onayı olmadan bir evi yeniden boyamak yasadışıdır.

İsviçre’de, 22: 00’den sonra Tuvaleti Yıkamak Yasadışı

İsviçre Hükümeti, saat 22’den sonra tuvalet yıkamayı gürültü kirliliği olarak görüyor. Bir apartman binasında saat 22’den sonra tuvaleti yıkamanıza izin verilmez ve bunu yaparsanız ceza alabilirsiniz.