Tren yolculukları araba ile göremeyeceğiniz güzellikleri keşfetmenin klasik bir yoludur. Dağlar, tepeleri ve manzaralar yeni bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olabilir. Marmaray’a biniyorsanız bu sonsuza dek sürebilir gibi gelebilir ama her ne kadar inanmasanız da bazı demiryollar 1 dakikadan az sürüyor.

En kısa demiryolu İngiltere’nin Bournemouth şehrinde bulunan Fisherman’s Walk Cliff Demiryolu olarak Guinness Rekorlar Kitabı kayıtlarına geçti. 1935 yılında inşa edilen 128 metrelik demiryolu 9 metre dikey yükseklikten geçiyor ve her yıl Bournemouth’un muhteşem plajlarını ziyaret eden milyonlarca insana ulaşım hizmeti sağlıyor. Ağırlık, sıcaklık ve rüzgar hızını hesaba kattıktan sonra yolculuk yaklaşık bir dakika sürüyor.

Listenin ikinci sırasında Amerika’daki California’da bulunan demiryolu Hill Street ile Grand Avenue arasında yine bir dakikada yolculuk yapabileceğiniz 298 metre uzunluğundaki rota.

Iowa’da Fenelon Place Elevator 296 metre uzunluğundadır ve web sitesinde “dünyanın en kısa, en dik manzaralı demiryolu” olarak tanımlanmaktadır. Vatikan’da bulunan, bir zamanlar sadece Papa’yı taşıyan demiryolu 1.2 KM uzunluğunda ve turistlerin kullanımına açık.

Dünyanın en uzun tren yolculuğu ise Rusya’nın neredeyse tamamını gezen 9235 KM uzunluğundaki Trans-Sibirya Demiryolu.