Zeka yeteneği güçlü ve insan beynini kandırmaya yetecek kadar akıllı olan, dünyanın en akıllı 10 hayvanını’nın hangileri olduğunu biliyormusunuz ?

Hayvanlardaki zeka, beyninin büyüklüğüne göre ölçülüyor. Araştırmacı MacLean’a göre; hayvanlar ve beyinleri büyüdükçe  yaşamlarını sürdürmeleri için günlük aktivitelerinde daha başarılı oluyorlar. Burada listelenen bir hayvanın zekası, tamamen problem çözme becerilerine ve hızlı öğrenme yeteneklerine dayanarak oluşturuldu. Bununla beraber listede yer bulamayan diğer hayvanlar da zekidir. Ancak onların bazı karmaşık görevleri yerine getirmeleri zor olabilir.

İşte sizler için hazırladığımız ve insan beynini kandırmaya yetecek kadar bile bilişsel özellikleri olan dünyanın en akıllı 10 hayvanı.

10. Köpek

Köpek

Köpekler, insanlar için en dost canlısı hayvanlardan biri olarak kabul edilir. Köpeklerin problem çözme becerileri mükemmeldir. İnanılmaz bir hafızaya sahiptirler ve insanları daha uzun süre hatırlayabilme yetenekleri vardır. Ayrıca, köpekler sözlü komutları anlamak için eğitilebilirler. Kendilerini sahiplerinin verdiği komutlarla ilişkilendirmek için 1000’den fazla kelimeyi hatırlayabilirler. Ayrıca, köpekler insan duygularını anlayabilir ve buna göre tepki verebilir.

9. Papağan

Papağan

Dünya genelinde tropikal bölgelerde yaşamakta olan 393 farklı papağan türü bulunuyor. Türler arasında gri olan papağanlar akıllılık açısından öne çıkıyor. Papağanların, problem çözme becerilerine sahip olduğu biliniyor. Ayrıca, papağanların bulmacaları çözdüğü bilinmektedir. Papağanların en önemli yeteneği ise kelimeleri hatırlayabilir ve taklit edebilirler. Ayrıca yapılan araştırmalar,  papağanların görevlerini yerine getirmek için koordinasyon kurmakta iyi olduklarını ortaya koyuyor.

8. Balina

Balina

Denizlerde yaşayan ve dünyanın en büyük canlıları olarak gösterilen balinalar da listede yer alıyor. Balinalar, 90 feet üzerinde büyüyebilir ve 24 fil ağırlığına eşit olabilir. Bowhead balinalarının 200 yıldan fazla yaşayabileceği ise balina türleri için hayli ilginç bir bilgidir. Ayrıca, esir alınan balinaların insan konuşmasını ürettiği ve taklit ettiği bilinmektedir. Bu taklit çabasının, insanlarla iletişim kurmaya çalışmasından kaynaklandığı muhtemeldir. Balinaların kilometrelerce uzakta bile duyulabilecek, iletişim için sonar sinyalleri yaydığı bilinmektedir. Küçük balinalar sosyalleşme ve karmaşık oyunlarda yer alma eğilimindedir.

Balinalar, boğulmalarını önlemek için havadan yeterli nefes alırlar. Balinalar, suyun içinde daha uzun süre kaldıklarında boğulabilir. Bundan dolayı balinalar, daha iyi nefes almak amacıyla 24 saatte bir su yüzeyine çıkar. Yunuslara benzer şekilde; balinanın beyninin bir tarafı, yırtıcılardan uzak durmak için uyurken bile aktif kalır.

7. Kedi

Kedi

Kediler, dünyanın en sevilen evcil hayvanları arasındadır. Köpeklere benzer şekilde, kediler de sahibinin görevlerini yerine getirmek üzere eğitilebilir. Evcil kedilerin çevrelerine çok hızlı adapte oldukları bilinmektedir. Kediler, bellek açısından harika bir özellik olarak 10 yaşına kadar olan şeyleri hatırlayabilirler. Günlük aktiviteleri sırasında, karmaşık beceri ve yetenekler kazanabilirler. Ek olarak, kediler uyurken uzun ve ardışık rüyalar alma eğilimindedir.

6. At

At

Atların ne kadar güçlü hayvanlar olduğunun beygir gücü ifadesinde dahi anlıyoruz ve bunun farkındayız. Ancak atların dünyadaki en akıllı hayvanlardan biri olduğunu da bilmeliyiz. Atlar günlük aktivitelerinde, karmaşık düşünme ve zihinsel zorluklara cevap vermeleri ile de bilinir. Ayrıca, insanlar için dost bir hayvan olarak kabul edilirler ve kolayca sosyalleşebilirler. Onların zekası üzerine yapılan araştırmalar, atların kusursuz hafıza ve problem çözme becerilerine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ek olarak, atlar bilişsel teknikleri öğrenmek için eğitmenlerine güvenir. Son olarak ise atların profesyonel biçimde eğitildiklerinde, daha akıllı olabildikleri söylenebilir.

5. Karga

Karga

Belki görüntüsü sebebiyle çok sevmediğimiz kargalar da akıllıdır. Tüm kıtalarda eşit olarak dağılmış olan kargaları, günlük hayatta sık görebilirsiniz. Kargalar genellikle insanın bulunduğu yerlerde görülür. Zekaları ön plana çıkmıştır ve eğitim kitaplarında da yer almaktadır. Ayrıca, insan yüzlerini bile tanıyabilir ve hatırlayabilirler. Hatta 30’a kadar sayıları bile tanıyabildiklerini belirtmek gerekir. Ek olarak; bilim adamları, karganın zekasının yedi yaşındaki bir insanla karşılaştırılabileceğini bile incelediler. Kargaların alet yapımında ve bunları kırmak konusunda uzman hayvanlar olduğu dahi söylenebilir.

4. Ahtapot

Ahtapot

Suda yaşamakta olan ahtapotu, akıllı hayvanlar listesinde dördüncü noktada görmek şaşırtıcı olabilir. Ahtapotların günlük yaşamlarında, akıllı olmalarının ardındaki gerçekleri okumak kafa karıştırıcı olabilir. Bu deniz hayvanı yeryüzündeki insanların çoğunu bilmeden, yabancı gibi göründüğü için korkutuyor. Ahtapotlar sekiz dokunaçtan oluşur ve 300 milyon yıldan fazla süredir var olduğu bilinmektedir. Çeşitli omurgalılar arasında ahtapot en akıllı hayvanlardan biri olarak kabul edilir. Yetişkin bir ahtapotun sorunları çözebileceğini belirtmek ilginçtir.

Deneyler; ahtapotların yerleştirildiği kap içinden kaçmak için, kabı açabildiğini ortaya koydu. Ayrıca, problemleri çözmelerine yardımcı olan hem kısa hem de uzun süreli bellekle donatıldığı söylenebilir. Kamuflaj teknikleri, dünyadaki birçok bilim insanını bile şaşırtacak kadar iyidir. Son olarak; bu kazandığı yetenekleri, bir avcıdan kaçmak ya da avlarını aramak için kullandıkları bilinmektedir.

3. Fil

Fil

Bir fil, bugün dünyada yaşayan en büyük kara hayvanıdır ve akıllı bir hayvan olduğu için de iyi bir yer tutmaktadır. Bir filin zekası, maymunlar ve yunuslarla karşılaştırılabilir. Ayrıca, Asya fillerinin, kolayca öğrendiği ve görselleri farklılaştırdığı bilinmektedir. Ayrıca, sahiplerini ve yaşadıkları yerleri hatırlayacak kadar akıllıdırlar. İnanılmaz bir belleğe sahip olarak, haritaları daha uzun süre sorunsuz bir şekilde hatırlayabilirler.

Ayrıca, fillerin ölen ve aile üyeleri olan diğer fillere karşı kanıtlanmış duygular sergilediği bilinmektedir. Bir filin yaşam beklentisinin 70 yıla kadar çıkması şaşırtıcı değildir. Eğitilmesi kolaydır ve İndus Vadisi Uygarlığından beri insanların işlerinde çalışmaları ile ünlüdür. Benzer şekilde; fillerin tarih boyunca savaşlarda birincil araç olarak kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca Hindistan destanı Mahabharata’daki büyük savaşlarda, insanların fillerden yardım gördükleri de bilinmektedir.

2. Yunus

Yunus

Bu liste için yunuslar hakkında ne bekliyorsunuz ki? Tabii ki, insanlar ile sosyal olarak görülen en sevimli deniz hayvanlarından biridir. Dahası, çoğunlukla sirklerde ve karnavallarda akıllı performans sergilemeleri ile zaten bilinmektedir. Yunuslar dünyanın en akıllı hayvanlarından biri olarak kabul edilir. Yunusların zekası; sensör aktiflerine, doğasına ve tepki modlarına daha özgüdür. Beyin büyüklüğü, vücutlarına olan orantıya bakıldığında oldukça büyüktür. Bu durum karmaşık faaliyetlerinin arkasındaki nedenlerden biri olarak kabul edilir.

Yunusların insanlardan 10 kat daha fazla işitme frekansına sahip olduğu bilinmektedir. Gerçekçi olmak gerekirse, yunusun duyusal organı tehditlerden kaçınmalarına ve diğer deniz hayvanlarını korkutmalarına yardımcı olur bile denebilir. Yunusların, köpek balığı ısırıklarından kaynaklanan yoğun yaralanmalarda hayatta kalabileceğini belirtmek ilginçtir. Genellikle onları ölüme götürmeden hızlı iyileşme gösterirler. Uykuda olduklarında size her zaman dikkat ettiklerini unutmamalısınız. Bir beyin yarı küresini aktif tutarken, diğerini dinlenme saatlerinde yada uyurken kendilerini güvende tutma özelliğine ayırmaktadırlar.

1. Şempanze

Şempanze

Şempanzeler şimdiye kadar dünyadaki en akıllı  hayvanlar olarak kabul edilir. Sosyal yaşamı sürdürmeleri ile tanınırlar. Ayrıca, zekaları göz önünde bulundurulurken, büyük maymunlar ilk sıradadır. Kendi sofistike av ekipmanlarını oluşturabilirler. DNA’larının % 99’unun büyük maymunlarla eşleştiği gerçeği elbette unutulmamalıdır.