Dev Weta(Giant Weta)

böcek

Dünyada kaydedilen en ağır böcek türüdür. Bir tenis topundan daha ağırdır ve yalnızca Yeni Zelanda’da bulunur. Kızgın insanlar, Maori, buna “çirkin şeylerin tanrısı” diyorlar.

 

Goliath Beetle

böcek

100 grama kadar ulaştığı söylenen ağırlığıyla bilinen en ağır böcektir. Afrika kökenli bu böceğin asıl vatanı Kamerundur. Boyu 10 cm civarındadır. Bilimsel adı Goliathus goliath olan bu böcek ayrıca Orta Afrika Cumhuriyeti, Kenya, Kongo, Nijerya ve Tanzanya gibi Afrika ülkelerinde de rastlanır.

 

Griffinflies

Tüm zamanların bilinen en büyük böceği, bir yusufçuka benzeyen bir yırtıcıydı, kuşlar ve yarasalar bile gelişmeden önce gökyüzüne hükmetti.

Giant Burrowing Cockroach

Gergedan hamamböceği ve çöp böcek olarak da bilinir. Bu hamamböceği Avustralya’ya özgüdür ve çoğunlukla Queensland’ın tropik bölgelerinde bulunur. Dünyanın en ağır hamamböceği türleridir ve 35 g ağırlığa ve 8 cm uzunluğa kadar ölçebilirler.

Saint Helena Earwig

Saint Helena earwig veya Saint Helena Giant Earwig güney Atlantik Okyanusu’ndaki okyanus adası Saint Helena adasına özgü büyük bir earwig türü idi. Şimdi soyu tükenmiş olarak kabul ediliyor. 9 santim uzunluğuna kadar büyüyebilirler.

White Witch Moth

Thysania agrippina, Noctuidae familyasında sınıflandırılan bulunan büyük bir güve türüdür. Dünya üzerinde bilinen en geniş kanat açıklığına sahip böcek türüdür. Kanat açıklığının 27–28 cm olduğu sanılmaktadır. Meksika, Orta ve Güney Amerika’da yaşamaktadır.

Chan’s Megastick

Phobaeticus Chani veya Chan’ın megastiği, Pharnaciini kabilesinde bir böcek türüdür. 2016 yılında Phryganistria chinensis tarafından rekoru kırılmış olan, dünyanın en uzun ikinci böceğidir. Londra’daki Doğal Tarih Müzesi’nde sergilenen örneklerden biri 567 mm’dir.