Dünyanın en büyük depremi nerede oldu sorusunun cevabı 1960 yılında yaşanan Şili Depremi ‘dir. Şimdiye kadar olan depremler arasında en yüksek büyüklükte ve şiddette olan deprem, tüm zamanların Richter ölçeğiyle ölçülmüş en büyük depremi durumundadır. 9.5 büyüklüğünde olan deprem sonrası maalesef Tsunami olmuştur.

Depremlerin büyüklük kayıtları ilk kez 1881 yılında deprem ülkesi Japonya’da başlandı.

“Büyük Şili Depremi” sonrası, yüksekliği 10 metreyi bulan tsunami, 10 bin kilometrelik alana yayılarak Japonya ve Filipinler’e kadar ulaştı. Deprem nedeniyle ölen insanların sayısının 2.000 kişiyi aştığı tahmin ediliyor. Şili’de 550 milyon dolarlık hasara neden olan depremin etkisiyle ülkenin güneyinde bulunan Puyehue Yanardağı, haftalarca aktif kaldı.

Deprem sırasında yaklaşık 34.3 trilyon kilogram enerji açığa çıktığı belirlenmiştir. Karşılaştırma olması bakımından, bugüne kadar test edilen en güçlü bomba olan Tsar Bomba isimli hidrojen bombası 50 milyar kilogramlık patlayıcıya denk enerjiye sahiptir; en fazla 100 milyar kilograma çıkabileceği düşünülmektedir.

 

türkiye deprem

Dünyanın En Uzun Depremi

Dünyanın en uzun depremi ise, 26 aralık 2004’te bundan 15 yıl önce Endonezya’da 9.1 büyüklüğünde yaşanan depremde gerçekleşti. Kulağa her ne kadar inanılmaz gibi gelse de deprem 10 dakika civarı sürdü. Resmi rakamlara göre yaklaşık 230.000 kişi hayatını kaybetti. 1 milyon kişi evsiz kaldı.

Türkiye’deki En Büyük Deprem

17 Ağustos Gölcük depremi, bu zamana kadar ölçülen depremler arasında Türkiye’deki en büyük deprem olarak kayıtlara geçti. Malesef 20 bin civarı vatandaşımız hayatını kaybetti. Deprem yaklaşık 45 saniye sürdü ve 7.6 büyüklüğünde gerçekleşti.