Yemek yemek her insanın yaşamını sürdürmesi açısından çok önemli bir şeydir. Dünyanın dört bir yanında çeşitli lezzetli yemek tariflerini görebilir ve farklı yemekleri yiyebilirsiniz. Farklı yemeklerin açlığı gidermek için icat edildiğini de görebilirsiniz. Bu yemeklerdeki lezzetlerin tadını çıkarmak için dünya çapında çok çeşitli mutfaklar vardır. Elbette bu mutfaklarda bazı garip yiyecekleri de görebilirsiniz. Oldukça garip bulabileceğiniz yiyeceklerin uzun bir listesi var.

Dünyanın dört bir yanından en garip 10 yiyeceğin listesi:

10. Bull Frog, Namibya ve Çin

Fransa’da kurbağa bacakları popülerdir. Ancak Namibyalılar tüm kurbağayı yer. Vücudundaki zehir ölümcül böbrek yetmezliğine neden olabileceğinden, yılın yanlış zamanında yenirse ölümcül bir yemek haline gelebilir. Namibya’nın önemli bir lezzeti olarak görülüyor. Çin’in Sichuan bölgesinde, insanlar baharatlı kurbağaların sıcak kapları için sıraya giriyor. Sichuan’ın yapışkan ve bataklık olan yapısı, boğa kurbağalarının bulunmasını kolaylaştırır ve boğa kurbağa yemeği yaklaşık 1000 yıldır Çin’in beslenme alışkanlıklarından biri olmuştur.

9. Bushmeat, Afrika

Afrika ve özellikle Batı Afrika’da insanlar; maymun, şempanze, goril, sıçan, yarasa gibi evcil olmayan hayvanları avlarlar. İğrenç bulabilirsiniz ve Ebola’nın hayatı tehdit eden bir hastalık olduğunu unutmamalısınız. Yoksulluk, insanları bu etleri yemeye itiyor. Onlar için geleneksel bir yiyecek ve atalarının yiyecekleri olarak da görülüyor. Kan şehvetinin bir işareti olarak görülmese de çok kişinin bu nedenle öldüğü eski alışkanlıklardandır. Afrika’nın en büyük et pazarı Angola’da bulunuyor. Bushmeat, BM tarafından “Çevre Suçu” olarak görülüyor. Yasağa rağmen, bu pazarda bir maymun ve ince bir yılan kesimi satın alabilirsiniz.

8. Escamoles, Meksika

Zehirli bir kara karınca türünün larvalarına escamol denir. Süzme peynir ve tatlı fındık gibi bir kıvama sahiptir. Omlet dolgusu olarak yenir. “Aztekler” döneminden bu yana Meksika’da böcek havyarı tüketiliyor. Maguey bitkilerinden ve kaktüslerden toplanan açık renkli yumurtalar, tereyağı ve baharatlarla tava içinde kızartılıyor. Meksikalılar patlamış mısır gibi escamolleri yer ve aynı zamanda dondurma olarak da hazırlanır. Escamollerden çeşitli yemekler de yapılır.

7. San-Nakji (Canlı Bebek Ahtapot), Seul

Canlı bebek ahtapot parçalar halinde kesilir ve susam yağında servis edilir. Garip yiyeceğin dokunaçlarını çiğnediğinizde, ağzınızda kıvrılma eğilimindedir. Boğulma ve ölümle sonuçlanacak şekilde dokunaçların yapışma olasılığı vardır. Kore restoranları San-nakji’yi alkollü içeceklerle servis etmektedir. Kore mutfağında, çiğ yemekler bir incelik olarak kabul edilir.

6. Balut, Filipinler

Balut , haşlanmış ördek cenininin bir yemeğidir. Ördek yumurtası döllenir ve embriyonun pişirilmesiyle 16-20 gün önce gelişmesine izin verilir. Filipinliler ördek fetusu da yiyorlar. İştah açıcı kıkırdaklı bir tada sahiptir. Yumuşak ve bir köpük gibi ağzınızda kayar. Yüksek besleyici, ısı ve enerji veren bir yiyecek olarak kabul edilir.

5. Hákarl, İzlanda

Bu tuhaf yiyecek, belirli bir fermantasyon işlemi ile iyileştirilen ve 4 ila 5 ay boyunca kurumaya bırakılan fermente bir köpekbalığı yemeğidir. Balık tadı ve güçlü bir amonyak kokusu vardır. Hákarl İzlanda’nın ulusal yemeği ve yıl boyunca yeniliyor. Ancak yeni yemeye başlayanlar için değil, çünkü kokuları tatlarından da güçlü. Grönland köpek balığının eti taze olduğunda zehirlidir. Ancak işlemden geçirildikten sonra tüketilebilir.

4. Köpek eti, Nagaland, Hindistan

Çin’deki Yulin Köpek Et Festivali’nin (Humani Society International (HSI)) sona ermesinin ardından Hindistan, Nagaland’da her yıl yaklaşık 30.000 başıboş ve çalınan köpeğin öldürüldüğünü ve yenildiğini gösteren kanıtlar yayınladı. Köpek eti tüketimi Hindistan’da yasadışıdır. Ancak Nagaland ve diğer doğu eyaletlerinde bu görülmektedir. Hindistan’da köpek etinin yüksek besin ve tıbbi değeri olduğunu düşünüyorlar.

3. Palolo Worms, Samoa

Güney Pasifik adalıları için bir incelik kabul edilerek tüketilir. Lezzetin garip yanı, Palolo solucanının üreme kısmının gıda kaynağı olmasıdır. Bu solucanlar pembemsi-kahverengimsi veya yeşilimsi-mavimsi renktedir. Yılda sadece 2 kez okyanustaki resiflerde yakalanırlar. Ekmeğe sürülerek servis edilir. Bazıları çiğ yemekten çekinmez.

2. Tarantulalar, Combodia

Bir tarantula, saçlarla kaplı büyük bir örümcektir ve zehirli bir ısırmaya sahiptir. Tarantulalar yakalandıktan sonra saçları çıkarılır, yıkanır ve kızartılır. Kamboçyalılar ıstakoz veya yengeç gibi harika lezzetler olduğunu söylüyorlar. Ama yemek masasında, korkunç görünüyorlar.

1. Fugu, Japonya

Fugu , bir Japon yemeğidir . Bir ızgarada servis edilebilir. Balık 30 kişiyi öldürmek için yeterli zehir içerir. Zehir bağırsaklarında bulunur ve sadece uzman bir usta şef tarafından yemek amacıyla hazırlanabilir.