Dünyanın kimin tarafından yönetildiği sorusu, yanıt verilmesi zor bir sorudur. Para elbette güç elde edebilmek için bir yoldur, ama para dışında bazı güçler sayesinde de her şey mümkün olabilir. Ama sadece servetlerine bakılmadan genel ekonomik yapı ve jeopolitik manzara üzerindeki etkileri olan güçlü aileler bulunmaktadır.

Bu  listeyi komplo teorilerine veya diğer kaynakların iddialarına dayanarak hazırlamaya kalkarsak ortaya bir şey çıkmaz.

Buradaki güçlü aileler listesi, sağlam verilere bağlı kalınarak oluşturulmuştur. İşte dünyanın en güçlü 10 ailesi:

10. Krupp

Alman Krupp ailesi hanedanı, 1587 yılında Arndt Krupp adlı sıradan bir tüccarın veba salgını sırasında terk edilmiş binaları satın almasıyla kuruldu. Veba azalınca bu mülkler değer kazandı ve Krupp zenginleşti. Onun torunları ise miraslarını silah endüstrisinde kullandı. 1816 civarında çelik endüstrisine girdiler ve yüzyılın sonunda dünyanın en büyük çelik üreticisi olarak büyüdüler.

Krupp endüstrileri, Nazi Almanyası için tanklar ve zırhlılar inşa etti ve aile Adolf Hitler’i doğrudan destekledi. Savaşın sonunda, fabrikaları yıkıldı ancak sonradan tekrar inşa edildi. Krupp ailesi, çelik endüstrisinde hala büyük bir etkiye sahiptir.

9. Oppenheimer

Oppenheimer ailesi, dünyadaki değerli mineralleri çıkarmakta olan en iyi şirketlerinde önemli bir hisseye sahiptir . De Beers ve Anglo gibi aileye ait markalar da dünyanın mücevher, platin ve altın endüstrisine hakimdir.

8. Pritzker

Pritzkerler Amerika’nın en zengin ailelerinden biridir. 1982 yılından bu yana, dergilerin  “Dünyanın En Zengin Aileleri” sıralamasında zirveye yakın bulunuyorlar.

Zenginlikleri 20. yüzyılda, özellikle Hotel Corporation Hyatt kuruluşu ve sonrasında büyümesiyle ortaya çıktı. Aile, holding şirketleri Marmon Group aracılığıyla büyük bir  5 yıldızlı  lüks otel zinciri Hyatt Global’in sahibidir. The Superior Bank of Chicago, TransUnion, Braniff airlines, McCall Magazine Dergisi,  Royal Caribbean Cruise Line isimli kuruluşlar da diğer varlıklarının bir parçasıdır.

JB Pritzker, 2008 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Hillary Clinton kampanyasının eş başkanıydı. 2008’de Demokratlar’a ve 2016’da Ulusal Demokratlara delege oldu. Illinois’deki Clinton ve Obama kampanyalarının entegrasyonuna yardımcı oldu. 2008 genel seçimlerinde Başkan Barack Obama’yı destekledi ve şu anda  Illinois’nin görevdeki valisi.

7. Koch Ailesi

Koch Industries esas olarak imalat, kağıt üretimi, kimyasal ekipman, çiftlik, finans, emtia ticareti ve yatırım sektörleri, enerji, elyaf, ara ürünler ve polimerler gibi çok farklı sektörlerde de faaliyet göstermektedir.

Koch ayrıca Invista, Georgia Pacific, Molex, Flint Hills Resources, Koch Pipeline, Koch Fertilizer ve Koch Minerals gibi büyük şirketleri kontrol eden bir holding şirketidir. Fred C Koch, Kock Industries’i  sıfırdan kurdu. Çocukları bugün şirket işlerini yürütüyor.

Forbes’a göre; Koch Industries, Amerika’nın 1 trilyon doların üzerinde piyasa değeriyle ile ikinci büyük özel şirkettir.

6. Bush Ailesi

Jeb’in 2016’daki yenilgisinden bu yana Bush ailesi ortadan kaybolmuş gibi görünüyor. Ancak ailenin, yine de Amerikan siyaseti üzerinde önemli bir etkisi olduğu biliniyor.

Gerçekte, “Amerikan tarihindeki en başarılı siyasi hanedan” olarak nitelendirilir. İki Başkan, birkaç vali ve birkaç senatör Bush ailesinden çıktı, ama Bush ailesi çok daha kapsamlıdır. Birçok Bush ailesi üyesi, büyük şirketlerde yönetim pozisyonlarına sahiptir.

5. Morgan Ailesi

Morgan ailesi, dünyada 19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başında bankacılık faaliyetleri ile büyüdü. Amerika Birleşik Devletleri’nde ve tüm dünyada bankacılık ve iş dünyasının önde gelen bir Amerikan hanedanı olarak görülür.

Aile üyeleri yıllar boyunca, çoğunlukla da John Pierpont Morgan’ın tanınmış çalışmaları sayesinde büyük bir servet biriktirdiler.

4. Walton Ailesi

Kardeşlerin 200 milyar dolar değerinde toplam servetini birleştirirsek, Waltons dünyanın en zengin ailesidir. Forbes yıllık milyarder listesi değer zincirinde Jim ve Rob Walton kardeşler, sırasıyla 16 ve 17 sıralarında bulunur.

Kız kardeşi Alice Walton, şu anda dünyanın en zengin kadınıdır. 1962 yılında Sam Walton tarafından Arkansas’ta kurulan Walmart’ın şirket web sitesine göre ABD ortakları. Walmart, 2019 yılına kadar 514,4 milyar dolar ve 1,5 milyondan fazla satış ile dünyanın en büyük şirketi olarak gösteriliyor. Ağustos 2019 itibariyle, şirketin neredeyse on iki bin küresel perakende mağazası ve 5.362 ABD mağazası var.

3. Suud Hanedanı

Suud Ailesi, Suudi Arabistan’ın yönetici ailesidir. Ulusa Suud’un adı verilmesinden itibaren mutlak gücü elinde tutmaktadır. Aile üyeleri toplamda 15.000 üye, ancak yaklaşık 2.000 kişilik bir grup güç ve servetin çoğunluğunu elinde tutuyor.

Petrol zengini bir ülkenin kralı da olan aile olarak, düşünülemez bir servete sahipler. Eğer isterlerse, Yemen’de yaptıkları gibi savaşa bile gidebilirler. Suudlar uluslararası etkiye sahiptir ve NATO Suudi Arabistan’ın güvenliğine büyük yatırımlar yapmaktadır.

2. Windsor Ailesi (İngiliz Kraliyet ailesi)

Bir piyasa değerleme firması olan Brand Finance, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin geçen yıl 95 milyar dolar civarında değerinin olduğunu bildirdi. Buckingham Sarayı (830.000 feet kare) gibi benzersiz varlıklar, ailenin büyük sanat koleksiyonu ve kraliyet marka değerleri gibi diğer soyut varlıklar bu değerin hesaplanmasında kullanılır.

Jaeger LeCoultre,  pahalı saat koleksiyonlarından 101 MANCHETTE (26 milyon $ değerinde) 2012’deki 60. doğum gününde Majesteleri Kraliçe Elizabeth II’ye bir saat hediye etti.

Forbes dergisi, Kraliçe II.Elizabeth’in kişisel servetini 530 milyon dolar olarak gösteriyor.

1. Rothschild Ailesi

18.yüzyılda bankacılık imparatorluğunun kuruluşundan bu yana Mayer Amschel Rothschild; yüzyıllar boyunca dünyayı sayısız varlık, muazzam etki ve güçle yönetti.

Rothschild Grubu 40’tan fazla ülkede finansal danışmanlık hizmeti vermektedir. Ailenin ayrıca RIO Tinto, RIT Capital ve Glencore gibi çok uluslu şirketleri var. Finansal değerlerini ölçü olarak göstermek zor.

Ayrıca Rothschild’lerin NWO (Yeni Dünya Düzeni) adlı gizli bir organizasyonla bağlantıları olduğundan şüpheleniliyor. Rothschildler; Illuminati’nin 13 kan hattının, Bilderberg grubunun resmi üyelerinin, Masonların ve diğer gizli toplumların en güçlüleri olarak kabul edilir.

Belki de insanlık tarihinin en zengin ailesi olmasına rağmen, Rothschild’in bireylerinden biri Forbes listelerinde yer almaz. Yıllar boyunca muazzam servetleri, tüm dünyadaki aile üyeleri arasında paylaşılmaktadır.