Yüzyıllar boyunca, güçlü savaş gemileri ulusal prestijin sembolü olarak hareket etti ve dünyaya güç mesajları göndermede yardımcı oldu. Deniz kuvvetleri, ulusun dış tehditlerden korunmasına yardımcı olan silahlı kuvvetlerinin bir dalıdır. Gemiler, muhripler, fırkateynler, uçak gemileri, askeri gemiler, denizaltılar ve ilgili havacılık kuvvetleri bir donanmanın bel kemiğidir. Deniz taşıtları güçlü silahlar, bombalar ve füzeler ile donatılmıştır. ABD ve Rusya gibi bazı ülkelerde, nükleer yetenekli füze ve silahlarla donatılmış gemiler bile var. Bugün dünyanın en güçlü ve tehlikeli on deniz kuvvetlerini kontrol edeceğiz. İşte dünyanın en güçlü donanmalarının listesi:

10. Tayvan Cumhuriyeti Donanması, Tayvan

Personel : 38,000+

Gemiler : 110+

ROCN veya Tayvan Cumhuriyeti Donanması, Tayvan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri’nin denizdeki dalıdır. Tayvan donanması olarak da adlandırılır. ROCN’nin ana sloganı, Tayvan’ı Çin Halk Cumhuriyeti Halk Kurtuluş Ordusu’nun saldırılarına veya olası işgaline karşı korumaktır. Çin ile yaşanan gerilim nedeniyle, ROCN önlemler aldı. Ülke; yüksek teknolojili muhripler, fırkateynler, devriye gemileri, denizaltılar, destek gemileri, mayın tarama gemileri ve birçok amfibi gemi ve yardımcı gemilerden oluşan bir filoya sahiptir.

9. İtalyan Donanması, İtalya

Personel : 30.000+

Gemi : 180+

Uçak : 70

İtalyan Donanması, 30.000’den fazla aktif deniz askeri, 180+ gemi ve 70 uçağı bulunan dünyanın en güçlü donanmalarından biridir. 1890’lardan beri İtalya birçok gelişmiş ve modern zırhlı inşa ediyor. En güçlü olanlardan biri  1940’tan kalma Roma zırhlısıydı. 1946’dan önce İtalyan Donanması Regia Marina (Kraliyet Donanması) olarak biliniyordu. 1881’de Caio Duilio zırhlısı devreye alındı, ardından 1882’de Enrico Dandolo zırhlısı geldi; o zamanlar bu zırhlılar, dünyanın en güçlü savaş gemileriydi. 10 Şubat 1947’de Paris’te imzalanan Barış Antlaşması’nın ardından birçok güçlü zırhlı, kruvazör ve muhrip hizmetten çıkarıldı.

8. Kore Cumhuriyeti Donanması, Güney Kore

Personel : 70.000+

Gemi : 160

Kore Cumhuriyeti Donanması, Güney Kore silahlı kuvvetlerinin deniz kuvvetidir. Güney Kore ve Kuzey Kore’nin kötü ilişkisi, etkileyici ve güçlü bir donanmanın oluşturulmasına katkıda bulundu . Büyük Sejong muhripleri (KD-III), donanmanın sahip olduğu en güçlü güdümlü füze muhripleridir. 1945 yılında kurulan ROKN, Güney Kore silahlı kuvvetlerinin en eski koludur. 90’lardan beri deniz kuvvetleri sürekli geliştirildi. Daha önce donanma Kore Savaşı ve Vietnam Savaşı ile boy gösterdi.

7. Fransız Donanması, Fransa

Personel : 30.000+

Gemi : 120+

Uçak : 200+

Fransız Donanması, güçlü bir filoya sahip mavi su donanmasıdır ve zengin tarihi 1624 yılına dayanmaktadır. Fransız Donanması, dünyanın en eski deniz kuvvetlerinden biridir. Fransız Donanması öncelikle  istihbaratın korunması, nüfusların korunması, krizlerin önlenmesi, barışın yeniden tesis edilmesi için gerekli olan her yerde müdahale, terörizmle mücadele ve hayati Fransız çıkarlarına karşı her türlü tehdidi gidermeyle ilgilenmektedir. Nükleer yetenekleri olan uçak gemileri ve denizaltıları var.

6. Kraliyet Donanması, İngiltere

Personel : 30.000+

Gemi : 70+

Uçak : 170+

Kraliyet Donanması, Birleşik Krallık denizcilik güçleridir. Kraliyet Donanması 1660 yılında kurulmuş olsa da, deniz kuvvetleri 9. yüzyılda kullanımdaydı. Kraliyet Donanması, üstünlük için Hollanda Donanması ve Fransız Donanması ile rekabet ediyor. II. Dünya Savaşı başlamadan önce, Kraliyet Donanması oldukça büyük ve güçlüydü. Kraliyet Donanması; muhripler, kruvazörler, fırkateynler, uçak gemileri ve denizaltılarla kurulan nükleer kapasiteye sahip olmasıyla bilinir. Donanmanın balistik füze denizaltıları ve nükleer filo denizaltıları var.

5. Japonya Deniz Öz Savunma Gücü, Japonya

Personel : 50.000

Gemiler : 150+

Aircraft : 340 +

Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri dünyanın en gelişmiş ve sofistike donanmalarından biridir. JMSDF son derece ölümcül savaş silahlarına sahiptir. JMSDF; gelişmiş muhripler, fırkateynler, denizaltılar ve devriye gemilerini barındırıyor. Izumo -sınıf helikopter taşıyıcı, Japonya’nın donanmasının en güçlü ve büyük taşıyıcı unsurudur. Ülke su ile çevrili olduğundan, Japonya, büyük bir deniz filosuna ihtiyaç duymaktadır.

4. Hint Donanması, Hindistan

Personel : 55.000+

Gemi : 290+

Uçak : 250+

Hint Deniz Kuvvetleri Hint Silahlı Kuvvetlerinin deniz güçtür. Hint Donanması, yaşlanana ekipmanlarının ve savaş sistemlerinin hızlı bir şekilde modernleşmesini gerçekleştirdi. Bugün mavi su donanması, Güney Asya’daki herhangi bir hedefi vurabilecek kadar güçlüdür.

3. Halk Kurtuluş Ordusu Donanması, Çin

Personel : 250.000+

Gemi : 480+

Uçak : 700+

Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri, dünyanın en güçlü 3. donanmasıdır. Donanma yeterince büyük yapısıyla Rus Donanmasını geçme potansiyeline sahiptir. Donanma filosu, dünyadaki en büyüklerden biridir. Amerika Birleşik Devletleri Donanması’ndan sonra dünyanın en büyük ikinci donanmasıdır. PLA Donanması, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra büyük ölçüde genişledi. 1970’ler ve 80’ler boyunca PLA Donanması, nükleer saldırı denizaltıları (SSN) ve nükleer enerjili balistik füze denizaltıları (SSBN) geliştirmeye başladı. PLAN’ın 60. yıldönümü olan Nisan 2009’da, daha önce görülmemiş nükleer denizaltılar da dahil olmak üzere 52 ila 56 gemi gösterildi. Donanmaya yardımcı olmak için gelişmiş uydular da yardımcı olmaktadır. Nükleer yetenekli donanma, dünyaca çok fazla bilinmeyen gelişmiş denizaltılara sahiptir ve bunlar casus uydularla gizlenmiştir.

2. Rus Donanması, Rusya

Personel : 130.000+

Gemi : 270+

Uçak : 350+

Rus Donanması,  dünyadaki 2. en güçlü deniz gücüdür. Güçlü Sovyet Donanması, 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra kan kaybetti. Vladimir Putin’in önderliğinde, Rus Donanması tekrar güçlendi. Bazı kaynaklar ve uzmanlar, Rus deniz kuvvetlerde yaşanan yavaşlamanın bir çöküş olabileceğine dikkat çekiyor. Modern Rus Donanması, nükleer özellikli en son denizaltılar, muhripler, savaş gemileri, fırkateynler ve uçak gemileriyle güçlendirilmiştir.

1. Birleşik Devletler Donanması, ABD

Personel : 300.000+

Gemi : 430+

Uçak : 3700+

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri dünyadaki dünyanın en güçlü ve yetenekli deniz gücüdür. Aynı zamanda, en yüksek kombine savaş filosu tonajına sahip dünyanın en büyük donanmasıdır. Birleşik Devletler Donanması, Rusya ve Çin’in birleşik deniz kuvvetlerine karşı saldırı gücüne sahiptir. Donanma ayrıca Kıtalararası Balistik Füzelerini kullanarak dünyadaki herhangi bir hedefi vurabilecek kadar yeteneklidir. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Birleşik Devletler Donanması güçlendi. Donanma, dünyanın geri kalanında bilinmeyen deniz sistemlerini ve gelişmiş teknolojileri kullanmaktadır.