Dünyamızın en doğal oluşumlarından biri mağaralardır. Mağara deneyimleri bu tarz etkinliklerle oldukça hoş hale gelebilir. Dünyanın dört bir yanında binlerce mağara var ve burada sadece en iyi 10 mağaraya yer veriyoruz.

10. İyi Şanslar Mağarası, Malezya

“Gua Nasib Bagus” olarak da bilinen mağara Malezya’nın Sarawak eyaletinde bulunan çekici bir mağaradır. Bugüne kadar hiç kimse tarafından tamamen keşfedilmemiştir. Mağaranın uzunluğunu belirlemek,  mağara yapısının zorluklardan kaynaklı olarak imkansız hale gelmektedir.

9. Jeita Grotto, Lübnan

Jeita Grotto tamamen karstik kireç taşından yapılmış doğal bir mağaradır. Lübnan’da bulunan mağara yaklaşık 9 kilometre uzunluğundadır. Mağara ilk kez 1836 yılında William Thomson tarafından keşfedilmiştir. Grotto mağarasına sadece tekne ile ulaşılabilir. Yeraltı nehrine akan tatlı su, Lübnan’a su temin eder. Mağaranın çatısı, dünyanın en büyük kabul edilen sarkıtlarına sahiptir.

8. Puerto Princesa Yeraltı Mağarası, Filipinler

Puerto Princesa Yeraltı Mağarası, Filipinler adalarında ve milli park olarak korunan bir bölgede bulunurken sadece özel izinle girilir. Yer, 1999 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenmiştir. Mağaranın içinde bir şelale bulunuyor.

7. Tham Lod Mağarası, Tayland

Tham Lod Mağarası, Tayland Tham Mae Lana’da bulunuyor ve Tayland’daki en uzun ikinci mağara olarak biliniyor. Mağaranın uzunluğunun 1,666 metre civarında olduğu tahmin edilmektedir. Mağara sarkıt ve dikitlere sahiptir. Mağaranın içindeki kireç taşı oluşumu ziyaretçilere oldukça güzel görünüm oluşturur. Tatlı su akışı mağaranın ortasından geçmektedir ve mağara boyunca 300 metreye kadar aktığı görülmektedir.

6. Mavi Mağara, İtalya

Blue Grotto, Güney İtalya’nın Capri adasının kıyısında bulunan bir mağaradır. Bu mağaranın güzelliği, simli su yansıması ve mavi su şeklinde tasvir edilebilir. Mağara 150 metreye kadar derinliğe sahipti ve 50 metreye kadar genişliğe çıkabilmektedir. Blue Grotto, denizde gelgit yaşandığı anlarda teknedeki ziyaretçiler için tehlikeli olur. Denizin uygunsuz durumu tehlikelidir, ancak uygun önlemlerle mağaranın tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Renk, mağaraya giren ışıktan gelen kırmızı filtrasyon nedeniyle sulu boya mavidir.

5. Fingal Mağarası, İskoçya

Fingal Mağarası doğal akustiği olan çarpıcı bir mağaradır. İskoçya’nın İç Hebrides sahillerinde bulunmaktadır. Mağaranın çatılarındaki altıgen bazalt sütunu, tamamen doğal olarak oluşmuştur. Bazalt sütunları, çatlamış ve karışmış donmuş lavlardan başka bir şey değildir. Bu doğa harikası mağara, 1772 yılında Sir Joseph Banks tarafından ortaya çıkarıldı. Mağara girişi denizle doludur ve yanlardaki boyunca yürüme alanı ile mağaraya girilebilir.

4. Son Doong Mağarası, Vietnam

Son Doong Mağarası, Vietnam’ın büyüleyici güzellikteki mağarası dünyanın en büyük doğal mağarası olarak kabul edilir ve büyük hacmi ile bilinir. Vietnam’daki adıyla Son Doong Mağarası “dağ nehrinin mağarası” anlamına gelir. İlk olarak 1990 yılında yerel bir çiftçi Ho Khanh tarafından keşfedilmiştir. Mağara 5 milyon yıl kadar eskidir. Günümüzde turistlere izin ancak sınırlı miktarda verilmektedir. Ziyaret için kişi başına maliyet, 2013 yılında yaklaşık 3000 dolar civarındaydı. Mağara fantastik ama yağmur mevsimi boyunca riskli olabiliyor.

3. Waitomo Ateşböceği Mağaraları, Yeni Zelanda

Waitomo Glowworm Mağaraları, Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’ndaki Waitomo’da bulunan bir mağaradır. Mağara, dünyanın dört bir yanındaki insanları şaşırtan ve bu nedenle çeken harika bir ateş böceği şöleni sunar.

2. Mammoth Cave National Park, Amerika Birleşik Devletleri

Mamut Mağarası Milli Parkı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kentucky eyaletindedir. Fantastik bir mağara olarak kabul edilen mağara, sahip olduğu uzunluk açısından da tepededir. Dünya Miras Alanı listesindedir. Mağarada, araştırmacıların son zamanlarda 330 milyon yıllık olduğu bilinen bir köpekbalığı kafası bulması bir hayli ilginçtir. Mağaranın uzunluğu, geçitlerin bulunduğu yere kadar 640 km’lik şaşırtıcı bir mesafededir.

1. Hayalet Mağarası, Venezuela

Görünüm açısından fantastik, Hayalet Mağarası Guyana ve Brezilya arasındadır. Mağara İspanyolca’da “Cueva del Fantasma” olarak tanınmaktadır. Dik bir kaya çökmesinden sonra mağara oluşmuştur. Uzmanlara göre, Hayalet Mağarası teknik olarak bir mağara değildir.