Dağlar, harika görünümleriyle dünyamızdaki harika doğal yeryüzü biçimleridir. Dünyadaki her insan, güzel görünümlü bir dağın en üst noktasına ulaşma hayali kurar. Özellikle seyahat tutkunları için bu hayali gerçekleştirmek biraz daha olasıdır. Dağlara seyahat planı yapıyorsanız, dünyanın dört bir yanından en şaşırtıcı dağlardan bazılarını bir araya getirdiğimiz listeye bakmalısınız. Bu dağların güzelliğini sağlayan özel görünümleri, buzul tepeleri ve hayal edilemez manzaraları bulunuyor. Listemizde yer alan dünyanın en güzel 10 dağını, yaşamınızda en azından bir kez ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

10. Alpamayo, Peru

Alpamayo, Peru Cordillera Blanca’da bulunuyor ve “Shuyturaju” ismiyle de biliniyor. Dağ, tepe boyunca meyilli bir çıkıntıdan oluştuğu için görünüm açısından çok spesifik bulunuyor. Alpamayo Dağı, Temmuz 1966’da bir dergide “Dünyanın En Güzel Dağı” olarak gösterildi. “Alpinismus” dergisinde yayınlanan fotoğraf, Amerikalı bir fotoğrafçı Leigh Ortenburger tarafından çekilmişti. 19.511 feet yüksekliğinde olan dağın, en yaygın tırmanış rotası “Ferrari rotası” olarak kabul edilir. Ferrari rotası, ilk olarak 1975’te bir grup İtalyan Alp tutkunu tarafından yapıldı ve Caraz köyünden başladı.

9. Everest Dağı, Nepal ve Çin

Everest Dağı o kadar meşhur ki, günümüzde çocuklar bile dünyanın en yüksek dağı olduğunu biliyorlar. 29.029 feet yükseklikte en yüksek nokta olarak kabul ediliyor ve müthiş güzelliklere sahip. Nepal ve Çin sınırlarında bulunan bu dağa tırmanmak, oldukça zorlu ve tehlikeli. Uzak mesafelerden manzarası, Everest Dağı’nı farklı bir cennet gibi görmenizi sağlar.

8. Kilimanjaro Dağı, Afrika

Kilimanjaro Dağı, Afrika’nın dağlık bölgelerinde bulunan volkanik bir dağdır. Dağ Afrika’da en yüksek olarak kabul edilir ve ünlü “Kilimanjaro” olarak bilinir. Dağın tepe noktası, üç volkanik koniden oluşan 19.341 feet yükseklikte bulunur. Yanardağın en üst kısımlarında bulunan buzul yatakları Kilimanjaro için eşsiz bir güzellik oluşturur. Kilimanjaro Dağı tırmanışı, Afrika’nın en iyi maceralarından biri olarak kabul edilir.

7. Mont Blanc, Fransa

Mont Blanc, Fransa’daki Alp dağlarında bulunan olağanüstü bir dağdır. Görüş açısı 15.777 fit yükseklikte oldukça etkileyicidir. Mont Blanc kelimesi, “Beyaz Dağ” anlamına gelir ve “Monte Bianco” sözcüğünden gelmektedir. Bu bölgede Everest Dağı, Mont Blanc’ın ebeveyni olarak kabul edilir. Dağın panoramik görünümünde, yaza doğru eriyen kar sonrası gri kayaların ortaya çıkmasıyla birlikte buzulların beyaz tonu birleşir ve ortaya hayal bile edilemez manzara çıkar.

6. Assiniboine Dağı, Kanada

Assiniboine Dağı, Kanada sınırı boyunca yer alan muhteşem bir dağdır. Dağın şekli bir piramit gibidir ve bu onu dünyadaki diğer dağlardan farklı kılmaktadır. 3.618 feet yüksekliği olan olan dağ, “Assiniboine Dağı” olarak da tanınıyor. Matterhorn’u daha önce ziyaret etseydiniz, bu dağı gördüğünüz zaman “Deja Vu” yaşıyor gibi olabilirsiniz. Dağ görünüşte, Alpler’de bulunan Matterhorn’dakilere benziyor.

5. Tre Cime di Lavaredo, İtalya

Tre Cime di Lavaredo , İtalya’nın en güzel dağı olarak kabul edilir ve “Drei Zinnen” olarak da bilinir. Ayrıca, Alpler bölgelerindeki dağların en tanınmış ve ünlü olanıdır. İtalya’nın kuzeydoğu bölgelerinde bulunan dağ, en yüksek noktasındaki üç zirveden oluşur. Buradaki güzelliğin eşsiz olması dağı, dünyadaki benzerlerinden ayırır. En yüksek nokta 9,839 feet yüksekliktedir. Arkasındaki olağanüstü güzellik Hollywood’un bile dikkatini çekti ve Indiana Jones gibi ünlü filmlerden bazıları burada çekildi.

4. Kale Dağı, Kanada

Tam adıyla Castle Mountain, kelimenin tam anlamıyla Kanada’da bulunan bir kale gibi görünüyor. Akıllara durgunluk veren bir dağ ve kayalarda kale benzeri formasyonu var. İncelemek için bir süre bakmak zorunda kalabilirsiniz. Dağ, yirminci yüzyılın ortalarındaki II.Dünya Savaşı’nın unutulmaz generalini onuruna “Eisenhower Dağı” olarak isimlendirildi. Dağ zirvesi, 9.075 feet yüksekliktedir.

3. Bora Bora, Fransa

Bora Bora, Fransa’nın en ünlü dağ sıralarından biridir ve dağ güzelliği dünya sıralamasında üçüncü olarak yer alır. Fransa kıyılarında Pasifik Okyanusu’nda yer almaktadır. Bora bora dağı ve çevresi, mükemmel bir balayı noktası ve turistik yer olarak biliniyor. Bora Bora kıyıları; mükemmel bir tatil seçeneğini, en iyi dağ görüş açısına sahip su merkezli lüks tatil köyleri ile sunmaktadır. “Bora Bora” adı, “ilk doğan” anlamındadır ve Tahiti dilinden gelmektedir. Dağ, deniz seviyesinden 2.385 feet yüksektedir. Dağın yapısı, monte edilmiş bir piramit gibidir.

2. Fuji Dağı, Japonya

İsmiyle çok ünlü olan Fiji Dağı, Japonya’daki oturma odalarında duvar kağıdı süsü veya sanat eseri olarak tutulmaktadır. Dağ Tokyo’nun güneybatısında yer alır ve Asya’nın en yüksek ikinci zirvesi olarak kabul edilir. Dağ, Japonya’nın ikonik bir simgesi haline gelmiştir. Japonya’da en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biridir ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

1. Denali, Amerika Birleşik Devletleri

Denali, Denali Milli Parkı ve Preserve United States’in merkezinde bulunan muhteşem bir dağdır. Dağ ve dağın etekleri beyaz renklendirici buzul oluşumu nedeniyle ayrı bir güzelliğe sahiptir. Kuzey Amerika’daki en yüksek dağ zirvesi olarak kabul edilir. Tepeye tırmanan turistlerin yeterli önlem almadan çıkması zor ve tehlikelidir. Denali dağı 20.310 fit yükseklikte bulunuyor. Güney Zirvesi ve Kuzey Zirvesi olmak üzere iki kısma ayrılmıştır. Dağın Güney Zirvesi, diğerinde daha uzundur.