Yoğun programınızdan ve şehir yaşamınızdan uzaklaşmak ister misiniz? Daha önce bir köy gezmeyi düşündünüz mü? Bazılarımız çocukluklarını bir köyde geçirmiş olabilir, fakat bir köy yaşamı konusunda fazla bilgi sahibi değiliz. Kalabalığın olmaması ve doğa ile iç içe bir yaşam, köylerde yaşamayı inanılmaz bir deneyim haline getirmektedir. Şehirde yaşayanlar dünyadaki bu güzel köyleri kaçırıyor. Bir sefer dahi giderek köy yaşamı deneyimini çıkarmak için listeyi kontrol edebilirsiniz. En iyiler bir araya geldi ve ziyaretinizi bekliyorlar.

İşte ölmeden önce mutlaka ziyaret etmeniz gereken dünyanın en güzel on köyünün listesi :

10. Manarola, İtalya

Manarola , İtalya’nın La Spezia eyaletinde bulunan küçük bir köydür. Köydeki aydınlık ve renkli binalar köye muazzam bir güzellik katıyor. Köye dünyanın dört bir yanından birçok turist geliyor. Manarola, ünlü Cinque Terre’deki kasabasında bulunan köylerin en yaşlısıdır. Ünlü İtalyan ressam Antonio Discovolo’nun resimlerini burada yapması, köyü bir cazibe merkezi haline getirmiştir.

Köy şarapçılık ve balıkçılık yapması ile ünlüdür. Özellikle yaz aylarında turistlerin popüler uğradığı yer haline gelir. Köyün başlıca turistik mekanları arasında “Love’s Trail” var. Köyün tepelerinde ve üzüm bağlarında yürüyüş parkurları bulunmaktadır. İtalya turu planlarınız varsa, Manarola Köyü listenize girmelidir. Burası yeryüzünde bir cennet gibi ve kıyı güzelliği nefes kesici.

9. Shirakawa, Japonya

Shirakawa , Japonya’nın Gifu eyaletindeki küçük bir köydür. Ünlü Shirakawa-Go tarihi köylerinin bir parçasıdır. Shirakawa-Go, Shogawa nehri vadisinde ve Gifu sınırında uzanır. Gokayama köyü ile birlikte UNESCO Dünya Mirasları’nın bir parçasıdır. Bu geleneksel köy, yerel olarak gasshō olarak bilinen benzersiz bina stillerini sergilemekle de ünlüdür.

Bu köy, sürekli kar yağışlarıyla mükemmel kar yağışı görüntülerine sahiptir. Romantik bir kaçamak için mükemmel manzaralara sahip bir yerdir. Genellikle ‘Japonya’nın keşfedilmemiş son bölgesi’ olarak bilinmektedir. Köy, insan kirliliği ve nüfustan büyük ölçüde korunmaktadır.

8. Hongcun, Çin

Hongcun , Çin’in Anhui Eyaletinin tarihi Huizhou bölgesinde küçük bir köydür. Bu güzel köy, Huangshan Dağı’nın güneybatı yamacında yer almaktadır. Buradaki manzara büyüleyici ve eşsizdir. Köyde dere ve göl var bir öküz şekli görünümüne sahip. 2000 yılından bu yana, köy UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Konumu o kadar güzel ki ünlü Çinli film Crouching Tiger, Hidden Dragon  sahneleri burada çekildi.

Turistler ve fotoğrafçılar için iyi bir yer oluyor. Turistler Yuezhao ”(Ay Göleti), Nanhu Akademisi, Ming ve Qing Hanedanları’ndan kalma yaklaşık 150 konutun mimarisinin ve oymalarının tadını fotoğraf çekerek çıkarabiliyor. Köydeki en en büyük konutlardan birinde bir müzesi de var.

7. Wengen, İsviçre

Wengen dünyanın en güzel dağ köylerinden biridir. Her yıl Ocak ayında FIS Alp Disiplini Kayak Dünya Kupası’nın klasik Lauberhorn kayak yarışlarına ev sahipliği yapıyor. Harika manzaraya sahip olan köy, deniz seviyesinden 1.274 m (4.180 ft) yükseklikte bulunmaktadır. Bu müthiş manzarayı ziyaretler kış aylarında artar veya köy nüfusu iki katına çıkar.

Wengen Köyü, araçsız tatil köyü, ahşaptan oteller ve evler sunmaktadır. Avrupa’da ünlü kayak yeridir. Männlichen’den Kleine Scheidegg’e manzaralı ve panoramik yürüyüş, köyün ziyaretçilerine sunabileceği en iyi şeylerdendir. Avrupa’nın en güzel buzul geçitleri olan köy, turistler için adeta cazibe merkezi.

6. Gasadalur, Danimarka

Mykines adası üzerindeki köyün panoramik manzarası nefes ve dünyadaki güzel köylerden biri olmayı hak ediyor. Köy, ünlü Faroe Adaları’nda bulunuyor. Köyün nüfusu oldukça az. Köy yemyeşil tarlalar, muhteşem dağlara ev sahipliği yapıyor.

Oldukça tenha olan ve gerçek bir peri dünyası olarak görülen köye, 2004 yılında otomobil erişilebilirliği sağlamak için dağlarından birine tünel açıldı. Bu köy; yürüyüş, tekne ve bazı harika fotoğrafları çekmek için müthiş bir yer. Ayrıca Faroe Adaları kültürünün tadını köyde çıkarabilirsiniz.

5. Reine, Nordland Bölgesi, Norveç

Yaşamak için harika bir ülke olarak bilinen Norveç’teki Reine köyü, Nordland bölgesinde bulunuyor.  Bu güzel ve küçük balıkçı köyü, Arctic Circle’ın üzerindeki Lofoten takımadalarında doğal olarak yer almaktadır. 1970’lerin sonunda, Norveç’in en büyük dergisi Allers, Reine’yi Norveç’in en güzel köyü olarak seçti. 1743’ten beri köy önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Günümüzde köyün uzak olmasına bakılmaksızın, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor.

Reinebringen Dağı’ndan köyün bir fotoğrafı, köydeki birçok kitap ve turist kitapçığının ön sayfası olmuştur. Köy gece yarısı güneşi sırasında, nefes kesen bir manzara sunuyor. Köyün, sadece dağlık manzarasını yaşamak isteyen turistler tarafından ziyaret edildiği söylenebilir.

4. Mawlynnong, Hindistan

Hindistan’da bulunan doğal güzelliği ile bilinen Mawlynnong köyü, Meghalaya eyaletinde bulunuyor. 2003 ve 2005’te Discover India, Mawlynnong’u Asya’nın en temiz köyü ilan etti. Elbette bu şöhretle birlikte köyde ve eyalette turizm arttı. Köyde sigara içmek ve plastik kullanmak kesinlikle yasaktır. Atık, daha sonra gübre olarak kullanılan bambudan yapılmış çöp kovalarında toplanır.

Mawlynnong’un pitoresk doğal güzelliği, Hindistan ziyaretinde kaçırmamanız gereken bir noktadır. Muazzam güzelliği nedeniyle, köy ‘Tanrı’nın kendi bahçesi’ olarak da bilinir. Köy, yemyeşil ve puslu dağlarla muson sırasında daha güzel olur. Doğu Khasi Tepeleri yakınında yürüyüş ve trekking keyfini çıkarabiliyorsunuz.

3. Hallstatt, Avusturya

Hallstatt, Avusturya’nın Gmunden kasabasında bulunan güzel bir köydür. Salzburg ve Graz’ı birbirine bağlayan yol üzerinde muhteşem bir şekilde uzanır. Köy o kadar güzel ki, aynı adı taşıyan Çin’de bir köy kopyası inşa edildi . Hallstatt Gölü olarak bilinen bozulmamış bir gölün kıyısında bulunuyor. Avrupa’nın en güzel köyü olarak gösterilen köy, 1997 yılında “Hallstatt-Dachstein / Salzkammergut Kültürel Peyzajı” olarak UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi içerisine alındı.

Doğal dağlar, göl ve panoramik köy manzarası uzaktan baktığınızda nefesini alacaktır. Hallstatt kültürü MÖ 800-450 yıllarında Erken Demir Çağı Proto-Kelt ve erken Kelt insanlarıyla bağlantılıdır. Köy, tarih öncesi Hallstatt kültürü olarak ifade edilen bir tuz üretim evine sahiptir.

2. Bibury, İngiltere

Bibury, Gloucestershire İngiltere’de bir köydür. Bu köy o kadar güzel ki, İmparator Hirohito’nun İngiltere’deki en sevdiği yerdi. Köyün mimarisi, yemyeşil çevreyle zarif bir şekilde karışan ve akıllara durgunluk veren bir mimaridir. Buradaki eşsiz Cotswold taş evler, önemli bir turistik cazibe merkezi olmasını sağladı. Bu eşsiz evler Arlington Row olarak adlandırılır. Arlington Row’un yanı sıra, çay evleri ve diğer tarihi binalar dünyanın dört bir yanından turist çekiyor.

William Morris (1834-96) bir zamanlar Bibury’yi “İngiltere’nin en güzel köyü” olarak tanımladı. Büyüleyici köyün birçok ikonik kilisesi de var. Köy, Arlington Row ve Rack Isle ile Coln Nehri boyunca doğal bir manzaraya sahiptir. Şehirde yaşayan  insanlar için, huzurlu ve pitoresk bir kaçamak yaşamak için mükemmel imkan sunar.

1. Oia, Yunanistan

Oia, Yunanistan’daki Thira (Santorini) ve Therasia adalarında küçük bir köydür. Köy, muhteşem mimarisi ve manzarasıyla dünyanın en güzel köylerinden biridir. Köyün sahibi olduğu beyaz boyalı evleri ve eşsiz panaroması turistler için harika bir deneyim sunuyor.

Köyün zirvesi, 360 derecelik manzara sunan yıkık bir tarihi kaledir. Şaşırtıcı konaklar ve mimarilerin yanı sıra, köyün turistlere sunabileceği çok şey var. Bunlardan bazıları Oia Sanat Galerisi, Deniz Denizcilik Müzesi ve Panagia kilisesidir.