Müzeler sadece ev sahipliği yaptıkları eserler nedeniyle değil, aynı zamanda inşa edildiği mimariden dolayı da popülerdir. Bazı mimariler o kadar popülerlik kazandı ki, insanların orayı ziyaret etmesinin başlıca nedeni haline geldi.

Burada ilk bakışta büyüleyici olarak ifade edilen, Dünyanın En Güzel 10 Müzesi için liste hazırladık.

10. Yahudi Müzesi, Almanya

Mevcut Yahudi Müzesi üç binadan oluşuyor ve ikisi Daniel Libeskind tarafından tasarlanan yeni eklemeler. Avrupa’nın en büyük Yahudi müzesidir ve Yahudi tarihi ile sanatının sergilenmesinde etkili olmuştur. Berlin’de bulunur ve bükülmüş bir zikzak tasarıma sahiptir. Libeskind tarafından tasarlanan iki yeni binanın, yerin üstündeki eski bina ile hiçbir bağlantısı yoktur. Yeni binaya sadece eski binadan bir yeraltı geçidi ile erişilebilir.

Yeni binanın bodrum katında bulunan üç koridor, Almanya’daki Yahudi yaşamının üç yolunu simgelemektedir. Bunlar; Alman tarihinde süreklilik, Almanya’dan göç ve Shoah. Menashe Kadishman’ın düşen yaprakları müzede kalıcı bir sergidir. Menashe, Holokost’ta öldürülen Yahudilere, şiddete ve savaşın tüm kurbanlarına saygı simgesi oldu. Müzede gezinti bilgisayar teknolojisi kullanılarak sanal sergi haline getirildi ve bu hayli ilgi gördü. 1880-1924 arasında Doğu Avrupa göçü sanal bir sergi olarak hazırlandı.

9. Museo Soumaya, Meksika

Nuevo Polanco’da yer alan Museo Soumaya, milyarder iş adamı Carlos Slim Helu’nun başkanlığını yaptığı Carlos Slim vakfının sahibi olduğu özel bir müzedir. Müze ismini, Slim’in genç eşi Soumaya Domit’den almıştır. Müze, Plaza Loreto ve Plaza Carso olmak üzere iki binadan oluşmaktadır. Dünyanın en büyük İspanyol öncesi sikke koleksiyonuna sahip olduğu düşünülmektedir ve burada sergilenmektedir. Müze müdürü tarafından yapılan kaba bir tahminle, sahip olduğu sanatın toplam değeri 700 milyon doların üzerindedir.

8. Louis Vuitton Vakfı Müzesi, Fransa

Bu, sanat ve kültürü geliştirmek için Louis Vuitton grubu tarafından desteklenen özel bir sanat müzesi ve kültür merkezidir. Yapılması için 143 milyon dolar harcandı. Ünlü mimar Frank Gehry tarafından tasarlandı ve 2014 yılında halka açıldı. Binanın büyük kısmı peyzajlı bahçelerin yapılış ilkelerinden esinlenmiştir. Tasarımın gerçekleşmesi için; 3.600 cam panel , 19.000 betonarme panel kalıp ve hassasiyet için robotlar kullanılmıştır. Müze çoğunlukla Louis Vuittion grubu ve Bernard Arnault’un eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

7. Sanat Tarihi Müzesi, Avusturya

Sanat Tarihi Müzesi, Avusturya’nın en büyük sanat müzesine verilen addır. Viyana’da bulunmaktadır. Dünyadaki en büyük Bruegel tablolarına sahip olduğu düşünülmektedir. Sergilediği eserler yanında müzeyi inşa etmek için kullanılan mimari ilgi çekiyor.

6. Yasak Şehir, Çin

Her ülkenin en çok ilişkilendirildiği ikonik bir binası vardır. Yasak Şehir, Çin için böyle bir yerdir. Kompleks, bir müzeye dönüşmeden önce 500 yıl kadar Çin hükümeti için birincil siyasi yapı olarak işlevseldi. Farklı Çin hanedanlarının, en geniş sanat eseri koleksiyonları burada sergilenir. Milyonlarca ziyaretçi, her yıl bu dünya mirası bölgesine bunları görmek için ziyarette bulunuyor. Burada bulunan sanat eseri o kadar etkili oldu ki , Çin’e dair birden fazla film, belgesel ve TV dizisi yapılması için itici faktör oldu. Müze aynı zamanda Çin mimarisinin şekillenmesinde etkili oldu.

5. Denver Sanat Müzesi, ABD

Kısaca DAM olarak bilinir, Denver Colorado’da bulunmaktadır. Amerikan Kızılderili sanatının koleksiyonları bulunan dünyadaki birkaç müzeden biridir. Müze tamamen Gio Ponti tarafından tasarlanan Kuzey binası, Duncan Pavyonu ve Daniel Libeskind tarafından tasarlanan Frederic C Hamilton binasından oluşuyor. Duncan Pavyonu’nu inşa etmenin arkasındaki amaç, müzenin eski bölümleri için mekanik yükseltme sağlamak ve bu sayede sanat eserlerinin eski ve yeni bina arasında hareketini kolaylaştırmaktı. Hamilton binasının tasarımında titanyum panellerin kullanımı onu müzedeki diğer binalardan ayırıyor.

4. İslam Sanatları Müzesi, Katar

Katar Doha’da bulunan İslam Sanatları Müzesi (MIA), 14. yüzyıldan kalma sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor ve toplam 45.000 metrekarelik bir alanı kaplıyor. İnşaatı 2006 yılında Baytur Corporation tarafından tamamlanmış ve 2008 yılında halka açılmıştır. Müzenin mimarı Pei, müzenin doğu ve güney cephelerini bir parkla çevirmiştir. İslam mimarisinden ağır bir şekilde etkilenmesine rağmen, tavanı süsleyen çok sayıda geometrik desen bulunmaktadır. 45.000 metrekarelik müze, güzel Doha koyuna bakan yapay bir yarımada üzerinde oturuyor.

Müzenin bir başka ilginç özelliği de, beş katın hepsinden ulaşılabilen panoramik manzara. Pei, müzenin tamamının modern mimari ve tarihi İslam mimarisinin bir birleşimi olmasını sağladı. 91 yaşındaki Pei, Katar Müzeleri bu proje için ona geldiğinde emekli oldu ve İslami kültürle ilgili metinleri okuyarak 6 aya yakın hazırlandı. Sonrasında inşaata başladı.

3. Doğa Tarihi Müzesi, Londra

Güney Kensington’da bulunan doğal tarih müzesini ziyaret etmeden Londra ziyareti tamamlanmaz. Tarihin farklı dönemlerine ait örnekler ve eserler sergilemektedir. Botanik, zooloji, böcek bilimi ve paleontoloji ile ilgili 80 milyon örnek müzede bulunmaktadır. Doğa Tarihi Müzesi, dinozor iskeletleri ve Darwin tarafından toplanan örnekler için güvenli bir ev olmuştur. Ana salonda, Sir Joseph Edgar Boehm tarafından yapılan bir Charles Darwin heykeli vardır. 1992 yılına kadar British Museum olarak biliniyordu ve sonrasında Doğal Tarih Müzesi’ne dönüştürüldü. İngiliz Palaeontolog Richard Owen, 1850’lere kadar kütüphanede var olan hataların çoğunu düzelten ve sadece akademisyenler için değil, herkes için bir kuruma dönüştüren kişi olarak kabul edilmektedir.

2. Louvre, Fransa

Bu liste, dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre dahil edilmeden eksik kalırdı. Müze, Seine Paris’te Nehri kıyısında yer almaktadır. Louvre, Paris şehrinin simgesi derecesinde tarihi öneme sahip bir yerdir. Müze, 72.735 metrekarelik bir alana yayılıyor. Yaklaşık 38.000 eser müzede yer alıyor. İslam sanatı ve Mısır antik eserleri müzedeki bölümler arasında bulunuyor. Napolyon’un saltanatı sırasında, koleksiyonlar önemli ölçüde arttı ve Musee Napoleon olarak adlandırıldı . 1871 Paris Komünü çatışması sırasında, müzenin sarayla bitişik duvarlarının bazı bölümleri hasar gördü. Ancak itfaiyecilerin ve müze çalışanlarının zamanında çabaları nedeniyle, müze minimum hasarla kurtarıldı.

1. Niterói Çağdaş Sanat Müzesi, Brezilya

1996 yılında tamamlanan müze, Brezilya’nın Rio De Janeiro şehrinin Cynosure’udur. Müzenin en önemli yanlarından biri Guanabara Körfezi ve Sugarloaf Dağı’nın mutlak bir netlikte görülebileceği izleme noktasıdır. Rio’da ziyaret edilmesi gereken bir yer olarak tüm şehrin panoramik bir manzarasını sunmaktadır. Müze bir fincan tabağı şeklinde şekillenmiştir ve tasarımcısı Oscar Niemeyer’in imzalı estetiğini yansıtır. Ayrıca MAC- Museu de Arte Contemporânea adıyla da bilinir.