Ormanların temiz havası, büyüleyici atmosferi her zaman zihinsel ve psikolojik sağlıkta olumlu etkiye sahiptir. Hele dünyanın dört bir yanında bulunan en güzel ormanları düşündüğünüzde bu çok daha fazladır. Tıp bilimi; ormanların ve yeşil bitki örtüsünün, bir insanın duygularını ve fiziksel koşullarını iyileştirebileceğini kanıtlamıştır. Burada listelenen ormanların bulunduğu ülkelerden birindeyseniz, onları ziyaret etme şansını yakalamalısınız. Dünya çapında birçok orman var ama bir stres bozucu kadar etkileyici olan dünyanın en güzel 10 ormanı yazımızda listeleniyor.

10. Monteverde Bulut Ormanları Koruma Alanı, Kosta Rika

Monteverde Cloud Forest Reserve, Kosta Rika civarındaysanız ziyaret etmek isteyeceğiniz dünyanın en harika ormanlarından biridir. 26.000 dönümden fazla arazi örtüsü ile, orman 1972 yılında kuruldu. Burada çok sayıda fantastik hayvanlar görülebiliyor. Yılda 70.000 kişi turist ziyareti alıyor. Orman, iç kısımlarında birçok asma köprü ve dağlık basamaklarla ziyaretçilere macera için inanılmaz ortam sağlıyor. Mükemmel biyolojik çeşitlilikle harmanlanmış olan orman, hava koşulları olarak da müthiş ve bölgenin çoğu yeri bulutlar ile doludur.

9. Redwood Ormanı, Kaliforniya

“California sekoya veya Sahil sekoyası” olarak da bilinen Redwood Ormanı, yeşil bitki örtüsü şeklinde etkileyici bir güzelliktir. Ağaç türleri 1800 yıl kadar eskidir ve bugüne kadar yaşayan en uzun ağaçların burada olduğu kabul edilmektedir. Neredeyse 30 feet yüksekliğindeki ağaç türleri “Sequoia sempervirens” olarak bilinir. Ormanın ekolojisi düşünüldüğünde, sisin yaklaşık 2.100.000 dönümlük orman toprağını tamamen kapladığı için en dikkat çekicidir.

8. Sessiz Vadi, Hindistan

Sessiz Vadi, Kerala’da bulunan Hindistan’ın en güzel ormanıdır. Yaklaşık 237 kilometrekarelik bir alana sahip olan orman, dünyanın en önemli hayvan türlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. “Aslan kuyruklu makak” gibi nesli tükenmekte olan bazı türlerden oluşan orman, Kerala’nın en büyük ikinci ormanı haline geliyor. Yeşil bitki örtüsü ile çok zengin olan ormanı yaşamınızda biriktirdiğiniz stresten kurtulmak için Kerala ziyaretini seçebilirsiniz. Ormanın “Nilgiri Uluslararası Biyosfer Rezervi” gibi bazı kısımları UNESCO Western Ghats Dünya Mirası Alanları arasında yer alıyor.

7. Broceilande Ormanı, Fransa

Broceilande Ormanı , Paimpont köyü boyunca yer alan tropikal bir ormandır. “Paimpont Ormanı” olarak da bilinen yeşil bitki örtüsü, zihninizi mutluluk ve neşe ile tazeleyebilir. Yaklaşık 9.000 hektarlık bir alanla, “Château de Comper” ve “Château de Trécesson” gibi kaleler bulunur.  Yürüyüş yapamk için harika bir ortam sağlar. Flora ve faunayı sağlam tutmak için orman yetkilileri tarafından kapatılan bazı yerleri vardır.

6. Sagano Bambu Ormanı, Japonya

 

Bambu ağaçlarının hayranı olanlar için tam bir mutluluk sağlayacak orman olarak Japonya’nın en popüler ormanlarından biridir. Orman için, çok ürkütücü ve perili senaryolar var. Gün boyunca orman görülmesi gereken bir yer ve Japonya’da önemli bir dinlenme yeri. Yerin adı “Japonya’nın sesi” olarak da biliniyor. Tenryu-ji Tapınağı’nın (ünlü Bhuddha Tapınağı) yakınında bulunuyorsanız, Sagano Bambu Ormanı’nı ziyaret etmek için çok mesafe kat etmeyeceksiniz.

5. Tandayapa Bulut Ormanı, Ekvador

Tandayapa Bulut Ormanı, Ekvator’un başkenti boyunca And dağlarında bulunan harika bir ormandır. “Bellavista Bulut Orman Rezervi” olarak da bilinen orman, yaklaşık 2.000 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi, Tandayapa Bulut Ormanı her zaman deniz seviyesinden 900 metre ile 2500 metre arasındaki bir yükseklikte büyük miktarda geçen bulutla kaplıdır. Buradaki hava koşulları göz önüne alındığında, orman her zaman nemli ve serin bir ortamla soğuktur. 2006, 2007 ve 2008 yıllarında kar amacı gütmeyen Audubon Christmas Bird Count tarafından ödüllendirilmiştir.

4. Yosunlu Orman, Malezya

Yosunlu Orman, Cameron Highlands’ı kapsayan Malezya’nın en güzel ormanı olarak kabul edilir. Böyle bir yükseklikte bulutlar, fantastik bir flora üzerinde kaymaktadır. Ormanda harika bir ambiyans oluşturan zengin hayvan çeşitliliği bulunur. Yağmur mevsiminde ormanı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, neredeyse her adımda kaygan bir maceraya hazır olmalısınız. Yağmurlu havalarda bazı yerler çok sert ve riskli olduğundan kapalı tutulur.

3. Amazon Yağmur Ormanı, Brezilya

Amazon Yağmur Ormanı’nın güzelliğini inkar edebilecek birini bulmak zordur. Sadece boyut olarak değil, aynı zamanda güzellik olarak da akıl almaz bir ormandır. “Amazonia” olarak da bilinen orman, boyut olarak dünyanın en büyük yağmur ormanı olarak kabul edilmektedir. 5.500.000 kilometrekare üzerinde olan orman, güzel flora ve faunanın bir karışımıdır.

2. Kara Orman, Almanya

Almanya’da yaşıyorsanız ve hayatınıza biraz macera katmak istiyorsanız, Kara Orman keşfetmek için en iyi seçim olabilir. Almanya’nın en güzel ormanı olarak kabul edilen bu yeşil bitki örtüsü, Almanya’nın güneyindeki Baden-Wurttembery eyaletindeki dağlık araziyi kaplamaktadır. Ormanın konumu, deniz seviyesinden 1.493 metre yüksekliktedir. Buradaki iklim koşulları değişkendir. Yağışlı mevsim ve kar yağışı ile kış arasında değişen bir hava koşulları dikkat çekici bulunur. Yağmur mevsiminde, ormanın yeşil alanından rakım boyunca kar beyazına kadar olan değişim oldukça büyüleyici.

Oldukça geniş olan ormanı, 2009’da 34.8 milyon turist görmek için ziyaret etmiş. ki turist sayısını görmektir. Civardaki orman köyleri için en uygun endüstri, turizmin kendisidir. Bölgede bulunan birçok tatil köyü ve pansiyon , turistlerin hayatını hayal edilemez hale getiriyor.

1. Hallerbos Ormanı, Belçika

Hallerbos Ormanı, Halle belediyesinin altında yaşayan muhteşem görünümlü bir ormandır. Orman en iyi ilkbaharda çiçek açan bir görünümüyle bilinir. Sadece harikalar diyarının topraklarında durduğunuzu hayal etmek istiyorsanız, Hallerbos ormanını ziyaret etmek için özellikle bahar ayları için plan yapmalısınız. Yaklaşık 1.360 dönümlük bir alana sahip olan orman, turist ziyaretlerinde görüldüğü kadarıyla dünyadaki insanlar tarafından da çok seviliyor. Ormanı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Halle Tren istasyonundaki treni kullanabilirsiniz. Elbette kendi özel aracınızı da ulaşım amacıyla kullanabilirsiniz.