Yaşadığınız ülkeden daha huzurlu bir ülkeye mi yerleştirmek istiyorsunuz? Belki de; kafanızdaki tüm stresi atabileceğiniz, gerginlikten kurtulma olanağı verecek bir bir tatile çıkmak için huzurlu ülke arıyorsunuz. Listemizde dünyanın en huzurlu 10 ülkesini bulabilirsiniz.

1. İzlanda

Harika bir açık hava, buzullar, dağlar ve volkanlar ile muhteşem bir manzaraya sahip ülke olan İzlanda giderek daha dikkat çekiyor. Belirtilen bu nedenler ülkenin, turizm açısından sıcak bir nokta haline gelmesini sağlıyor. Son 6 yıl verilerine göre ülke, dünyadaki en huzurlu yer olarak kabul ediliyor.

2. Danimarka

Danimarka sadece sakin ve çarpıcı bir ülke değil, aynı zamanda dünyadaki en mutlu ülkelerden biri olarak kabul ediliyor. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı tarafından yayınlanan Dünya Mutluluk Raporu’nun yıllık sıralamasına göre de bu bilgi doğrulanıyor.

3. Yeni Zelanda

Rahat bir yaşam tarzı bulabileceğiniz ülkelerden biri Yeni Zelanda. Bu ada ülkesi; dağlar, ormanlar, plajlar, fiyortlar, göller ve nehirlerle dolup taşıyor. Dinlenmek için bir hayli uygun olan ülke, güvenlik konusunda da üst sıralarda yer alıyor.

4. Avusturya

Avusturya’nın başkenti Viyana, yedi yıl boyunca  “Yaşam Kalitesi Endeksi ” sıralamasında en iyi şehir olarak belirlendi. Ülkenin kişisel özgürlük ve siyasi istikrar konularında da oldukça olumlu verileri bulunuyor.

5. Portekiz

Portekiz , Küresel Barış Endeksi sıralamasında düşük şiddet oranı ve siyasi istikrar ile altı sıraya yükseldi. Ayrıca yaklaşık 500 mil uzunluğundaki sahil şeridi oldukça çekicidir. Ilıman bir iklime sahip olan ülke başkenti Lizbon, yılda yaklaşık 2.806 saat güneş ışığı alan Avrupa’nın en güneşli şehirleri arasındadır.

6. İsviçre

Tarafsızlık konusunda “İsviçreli olmak” terimi vardır. İsviçre, devam eden uluslararası çatışmalarda tarafsızlığı ile bilinir. İç çatışmalar açısından da dünyanın en güvenli ülkelerindendir. En büyük şehri Zürih, yaşam kalitesi ve kişisel güvenliği nedeniyle dünya çapında ikinci sırada yer alıyor.

7. Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’nin Eylül 2016’da işsizlik oranı Avrupa Birliği’ndeki en düşük düzeydi. Başkenti Prag, kültürel cazibe merkezleri ile biliniyor. Şehirde zengin ve çarpıcı tarihi mimariyle dolu binalar görebiliyorsunuz.

8. Kanada

Kanada’ya göç etmek planı yapmak için; iyi aile politikalarına sahip olması, ateşli silah cinayet oranının düşük olması gibi nedenleri dikkate alabilirsiniz. Küresel Barış endeksinde Kanada, ABD’den daha yüksek bir değere sahiptir.

9. Slovenya

Bu geniş orman ve dağ ülkesi, terörizmden uzak düşük bir suç oranına sahip olmasıyla bilinir. Siyasi şiddetin de düşük olması, ülkeyi huzurlu bir yer haline getiriyor.

10. Japonya

Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan bilgiye göre, Japonya’daki yaşam süresi 83,7 yıl ile tüm dünyadaki yaşam beklentisi en yüksek olan ülkedir.Teknolojideki ilerlemeler konusunda da Japonya, dünya çapında ikinci sırada yer alıyor.