Gıda, insanlar için kaçınılmaz bir ihtiyaçtır ve modern zamanın başlangıcından bu yana birçok farklı yemek icat edilmiştir. Eski zamanlardan beri, farklı bölgeler kendi mutfaklarına sahipti. Türk, Çin ve İtalyan mutfağı gibi mutfaklardan bazıları en etkili olanlar olmuştur. Fransız mutfağı; sağlıklı, lezzetli ve yenilikçi malzemelerle dünyanın en iyi mutfağıdır. Dünyanın en iyi mutfağına sahip ilk on ülkenin listesi:

10. Birleşik Devletler

Amerika Birleşik Devletleri mutfağı, sadece hamburger ve jambonlarla ilgili değildir. ABD mutfağı, pişirme stillerine daha fazla içerik ekleyen Avrupa kolonizasyonu tarihini yansıtıyor. 19. ve 20. yüzyıl boyunca mutfak, çeşitli ülkelerden gelen göçmen akını nedeniyle genişledi ve gelişti. Bugün, Amerikan yemekleri zengin ve çeşitlidir. Yerli Amerikan halkının yemek pişirme stilleri ve Avrupa mutfağı, çok çeşitli zengin mutfak gelenekleriyle harmanlanmıştır. Mutfağı bölgelere göre değişmekte olup esas olarak balık, yengeç, yulaf, hindi, kırmızı et, et yağı, pekmez, domuz pastırması, domuz eti, tavuk ve diğer ürünlerinden oluşmaktadır. Ayrıca süt, yoğurt ve tereyağı gibi zengin diyet ürünlerini kullanmaktan hoşlanırlar.

9. Çin

Çin yemeği geleneği, zengin mutfak tarihi ile binlerce yıldan daha eskilere dayanıyor. Çin mutfağı teknikleri, stilleri ve malzemeler imparatorluk dönemlerinde yakındaki bölgelerle dış ticaret, modern Avrupa ve Asya etkisiyle gelişmiştir. Çin’deki en popüler mutfaklardan bazıları Çin’in “Sekiz Mutfak Mutfağı” olarak bilinir. Anhui, Kanton, Fujian, Hunan, Jiangsu, Shandong, Sichuan ve Zhejiang mutfakları. En iyi bilinen ve en etkili olan Kanton mutfağı, Shandong mutfağı, Jiangsu mutfağı (özellikle Huaiyang mutfağı) ve Sichuan mutfağıdır. Tipik Çin mutfağının ana kısmı pirinç, erişte, sosis, sos, sebze ve baharatları içerir.

8. Tayland

Tayland mutfağı; tadı, harika dokulu yiyecekleri, tıbbi değerleri, güzel aroması ve lezzeti ile dünyanın en popüler mutfaklarından biridir. Tayland kızarmış pilav, yeşil köri ve moo nam tok gibi yemekler dünyanın en popüler ve lezzetli yiyecekleri olarak kabul edilir. Tayland yemekleri sadece kızartılmış ve hızlı yiyeceklerle ilgili değil, aynı zamanda sağlıklı zengin tıbbi elementler ve güçlü içeriklerle de ilgilidir.

7. Japonya

Japon mutfakları Japonya’dan uzak birçok ülkeyi etkiledi. Sağlıklı sebze ve et çorbalarının çoğu Japonya’dan kaynaklıdır. Tüm zamanların popüler çorbalarından bazıları suşi, tempura, teriyaki ve miso çorbası Japon mutfağına aittir. Japon yemeklerinde pirinç, erişte, et, sebze ve meyvelerin mükemmel dengesi onu sağlıklı ve dengeli bir diyet yapar. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen yemekler; Çin eriştesi, batı hamburgerleri ve köriler gibi mutfaklarını etkilemiştir. Balığın Japonya’da yemeğe katılması çok yaygındır. Suşi, dünyanın her yerinde en popüler olanıdır. Ülkede tat ve kompozisyon bakımından oldukça değişken olan birçok bölgesel ve geleneksel yemek var. Japon yemekleri lezzetli, sağlıklı ve dengelidir.

6. Hindistan

Hint mutfaklarının bir bölgeden diğerine büyük ölçüde değiştiği bilinmektedir. Hint mutfağı; zengin çeşitlilik, değişen dinler, tipografi, demografi, iklim, meslekler, bitki ve baharatların bölgesel mevcudiyeti, İngilizce kuralı, Babür istilaları ve Portekiz kolonizasyonu nedeniyle ülkenin bir bölümünden diğerine oldukça dinamiktir. Hindistan’da baharatlı, tatlı, lezzetli ve sulu birçok yiyecek türü mevcuttur. Mutfakların ortak bileşenlerinden bazıları pirinç, buğday, sebze, baharat, domates, soğan ve süt ve lor gibi süt ürünleridir.

5. Türkiye

Türk mutfağı, Osmanlı mutfağının ve Balkan mutfağının devamıdır. Tarzını Yunan, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Kafkasya, Orta Asya ve Sefarad Yahudi mutfağı gibi diğer mutfaklardan uyarladı. Türk mutfakları Batı ve Orta Avrupa’daki diğer mutfakları önemli ölçüde etkilemiştir. Osmanlı yemekleri Yunan, Suriye, Lübnan ve Balkan yemeklerinden lezzetleri kapsıyor. Yemekler ülke çapında çok farklılık gösteriyor. İstanbul, Bursa ve İzmir’de Osmanlı saray mutfaklarını takip edebiliyoruz. Karadeniz Bölgesi’nde balık yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkenin en güzel yanı; Türklerin yumurta, bal, zeytin, domates, simit, peynir, salatalık, tereyağı ve reçel denilen popüler ekmeklerle zengin kahvaltıyı tercih etmesidir.

4. İspanya

İspanya mutfağı, İspanya’nın birçok istilasından ve yeni toprakları fethinden etkilendi. İspanyol mutfağının karmaşık tarihi onu dünyadaki en büyük ve en iyi mutfaklardan biri haline getirmiştir. İspanyol mutfağından lezzetlerden bazıları; baharatlı tortilla, çikolata daldırma soslu Churros, tostta İspanyol sardalyeleri, İspanyol tavuk turtası ve tavuk ve chorizo ​​pirinç kaplarını içerir. İspanyol yemeği size ağız sulandıran ve daha fazlasını istemek için zengin lezzetli soslu sağlıklı yemekler sunar.

3. Meksika

Meksika mutfakları tarihi ve mirası bakımından zengindir. Meksika mutfağı, yerli Mesoamerican yemekleriyle İspanyol mutfağının bir birleşimidir. Avrupa yemekleri Meksika yemeklerini oldukça etkiledi. Tipik bir Meksika mutfağındaki temel malzemeler fasulye, mısır, domates, pul biber, avokado ve pirinçtir. Avrupalılar evcil hayvan etleri, süt ürünleri, otlar ve baharatları tanıttı. Bugün Meksika’da her bölgenin kendi mutfağı var. Geleneksel Meksika mutfağı 2010 yılında UNESCO tarafından “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” listesine eklenmiştir. Chiles en nogada, Meksika bayrağını temsil eden Meksika mutfağından en popüler yemeklerinden biridir.

2. İtalya

İtalyan mutfağı; yüksek kaliteli malzemeleri, çeşitliliği ve aroması ile dünyanın en iyi mutfağıdır. 10.000’den fazla spagetti ve pizza çeşitleri var. Ayrıca zengin deniz ürünleri çeşitleri de bulunuyor. İtalyan fast foodları, lezzetleriyle dünyanın en popüler yiyecekleridir. Dünyanın dört bir yanından birçok kişi, İtalyan yemeklerini biliyor. İtalyan yemekleri diğer mutfakları ve dünyanın dört bir yanından gelen yemekleri etkiledi. Harika makarnalar, lezzetli pizzalar, taze mozzarella peyniri yaparlar. Şarap ve zeytinyağı yemeklerinin önemli parçalarıdır ve son olarak dondurmaları ve burritoları dünyanın en iyisidir.

1. Fransa

Fransız mutfağı; dünyanın kalite, çeşitlilik ve lezzet açısından en iyisidir. Yüzyıllar süren araştırma ve ayrıntılarla oluşan ürünleridir. Kasım 2010’da UNESCO, Fransız gastronomisini dünyanın “somut olmayan kültürel mirası” listelerine ekledi. Fransız mutfağı İtalyan mutfağından büyük ölçüde etkileniyor, ancak aynı zamanda oldukça yerli yemek pişirme tarzlarına da sahiptir. Fransız gastronomisi, ana yemek ve tatlıdan başlayarak planlanan bir tarzda benzersiz bir yemek pişirme, servis ve yemek tarzıyla ilgilidir. Fransa’nın her bölgesi bugün kendine özgü mutfaklara sahiptir. Fransız mutfağı sosis, güveç, şarap ve mirepoix bakımından zengindir.