Demokratik açıdan gelişmiş ülkelerin hapishanelerinde; oda içinde televizyon, uyumak için güzel bir yatak, iyi havalandırma sistemi ve boş zamanlarında oynamak için oyunlar gibi birçok özelliği görebiliyorsunuz. Ancak suçlular için bile, çok acımasız ve tehlikeli cezaevleri de var. Son derece katı yasalara hapishanelerinde de uygulayan birçok az gelişmiş ülke var. Bu hapishaneler, en sert suçluların bile kabusu oluyor. İşte dünyanın en kötü hapishanelerinin listesi:

Butyrka Hapishanesi, Rusya

Moskova’da bulunan Butyrka Hapishanesi, özellikle sıcak yaz aylarında mahkumlar için tehlikeli bir yerdir. Hapishane, aşırı derecede kalabalık  ve 100 mahkumun kaldığı alanlar sadece 10 mahkumu tutmak için tasarlanmış. AIDS ve Tüberküloz çok yaygın. Mahkumların çoğu uyuşturucu kullanıcısı. Butyrka Hapishanesi, yaklaşık 20.000 mahkumu ağırlayan Moskova’daki en büyük hapishanedir.

Rikers Adası, ABD

New York’taki Rikers Adası, tecavüzcülerden cinayetlere kadar uzanan uzun süreli suistimalleri ile ünlüdür. Rikers Adası hapishanesi, muhafız ve mahkumların eğlenmesi için yapılan “dövüş kulüpleri” ile ünlüdür. Çetelerin etkinlikleri oldukça fazladır. Bu hapishanede kimse güvende değil.

Guantanamo Körfezi Gözaltı Kampı, Küba

Guantanamo Körfezi Gözaltı Kampı, Küba’daki Guantanamo Körfezi’nde ABD’nin Guantanamo Körfezi Deniz Üssü’nde yer almaktadır. Bu hapishanedeki tutukluların son derece tehlikeli suçlular olduğu bilinmektedir. Bu hapishanedeki işkenceler sonucu mahkumların ölümüyle sonuçlandığı bilinmektedir. Açlık grevlerinin yaygın olduğu bu cezaevinde neredeyse mahkumların zorla beslenmesine varan birçok insan hakları ihlali vardır. Kamp 7 olarak isimlendirilen yer ise hapishanede yüksek profilli suçluların konuşlandığı en güvenli yerdir ve çok gizlidir.

Alcatraz, San Francisco, ABD

Alcatraz, Alcatraz Federal Cezaevi olarak da bilinir. Bu hapishane, kaçışın mümkün olmayacak biçimde yüksek güvenlikli bir ortamda inşa edilmiştir. Hapishane, mahkumlara yönelik şiddet olayları ve düzenlemeleri ile bilinir.

El Rodeo, Venezuela

Venezüella hapishaneleri, aşırı kalabalıklığı ve işkenceleri ile biliniyor. Cumhurbaşkanı Hugo Chavez rejimi sırasında, ülkedeki suç oranları büyük ölçüde arttı. El Rodeo sadece 14.000 kapasiteye sahip olsa da yaklaşık 50.000 mahkuma sahip ve aşırı kalabalık. 12 Haziran 2011 tarihinde, iki çete arasındaki yaşanan çatışmayla hapisteki birkaç kişi öldü.

Petak Adası Hapishanesi, Rusya

Rusya’daki Petak Adası Hapishanesi, ülkenin en tehlikeli mahkumlarının tutulduğu bir hapishanedir. Petak Adası Cezaevi, mahkumlarını günde 22 buçuk saat maksimum güvenlik hücrelerinde izole ediyor. Mahkumlar donma sıcaklıkları ve yağan kar nedeniyle bu cezaevinde ölüyorlar. Bu hapishaneden hiç kimse kaçmadı ve Rusya’daki en korkunç hapishanelerden biri.

Bang Kwang Merkez Hapishanesi, Tayland

Bang Kwang Merkez Hapishanesi, Tayland’ın Nonthaburi eyaletinde bulunan ve birçok yabancı mahkumu barındıran bir erkek hapishanesidir. Hapishanede, mahkumların üç ay boyunca bacaklarından kelepçelendiği görülür. Tayland’daki bu hapishanede, 25 yıldan az olmayan cezalar almış mahkumlar var.

0WK Cezaevi, Çek Cumhuriyeti

0WK Hapishanesi, vahşetin çok yaygın olduğu dünyanın en kötü hapishanelerinden biridir. Bu hapishanedeki her şey yeraltında gerçekleşir ve kimsenin bu hapishane hakkında geçerli bir bilgisi yoktur. Bu hapishaneden kimse hayatta kalamaz. Bu hapishanedeki mahkumlar gece boyunca çıplak tutulur ve işkenceye maruz kalırlar.

Cotonou Sivil Hapishanesi, Benin

Cotonou Sivil Hapishanesi, yer yetersizliği nedeniyle ölümlerin gerçekleştiği bildirilen ve mahkumlar için korkunç bir yer. Sadece 400 kişi kapasiteli bu hapishane, 2000’den fazla mahkumun sıkışık bir durumda doldurulduğu Nijerya yakınlarındaki Afrika’daki küçük bir ülkede bulunuyor. Bu hapishanedeki birçok mahkum vardiyalı olarak uyuyor ve birçoğu ülkenin zayıf yargı sistemi nedeniyle ölüme terk ediliyor.

La Sabaneta, Venezuela

La Sabaneta cezaevi, mahkumlara kötü muameleleri ile bilinen aşırı kalabalık bir hapishanedir. Bu cezaevinde hastalık, kötü hijyen ve aşırı kalabalık nedeniyle çok yaygındır. La Sabaneta sadece 700 mahkumu barındıracak şekilde tasarlanmıştır, ancak 3000’den fazla mahkumu barındırmaktadır. Bu cezaevinde günlük olarak dayak, işkence ve tacizle karşılaşılır. Bu hapishanede 700 mahkumun ölümüne neden olan kolera salgını görüldü.

Gldani Hapishanesi, Gürcistan

Gürcistan’daki Gldani Hapishanesi, mahkumların süpürge sapları ve polis copları kullanarak gardiyanlar tarafından tecavüze maruz kaldığı korkunç seks video skandallarıyla bilinir. Rus Hükümeti, video çevrimiçi ortamda viral hale geldikten ve büyük protestolar yapıldıktan sonra konuyu araştırmaya başladı. Video, sistematik işkence, dayak, tecavüz vahşetini gösteriyor.

Diyarbakır Cezaevi, Türkiye

Türkiye’deki Diyarbakır Cezaevi, dünyanın en barbar ve sadist hapishanelerinden biridir. Sürekli bir işkence, korkunç davranışları ve fiziksel istismarlar şeklinde gerçekleşti. Hapishane, dünyadaki en yüksek sayıda insan hakları ihlaliyle biliniyor. Çocuklar bile bu hapishanede ömür boyu hapsediliyor. Kendilerini ateşe veren insanlar, haftalarca açlık grevleri yaptı. Hatta birkaç mahkum bu tür vahşi işkencelerden kaçmak için intihar etti.

Kamp 22, Kuzey Kore

Hoeryong toplama kampı olarak da bilinen Camp 22, yüksek dağlar ve vadilerle çevrili dünyanın ulaşılmaz yerlerinden biridir. Hapishane Çin sınırlarına yakın ve kaçmanın imkansız olduğu bir yerdedir. Mahkumların aile üyeleri ile birlikte ömür boyu esir tutulduğu yerdir. Kuzey Kore, üç kuşak hapis yasalarıyla bilinir. Bu hapishane her yıl yaklaşık 1000 ila 2000 ölüm kaydediyor ve her yıl 1000 ila 2000 yeni mahkum daha getiriliyor. Aşırı vahşet, işkence ve infaz raporları var. Bu kampa gelen mahkumların neredeyse % 30’unda işkence izleri görülüyor. Mahkumlar ve aile üyeleri üç yıl boyunca bu hapishanede kalıyor.

Black Beach, Ekvator Ginesi

Ekvator Ginesi Malabo’daki Black Beach, dünyanın en acımasız hapishanesi ve Afrika’nın kötü şöhretli hapishanesidir. Black Beach, vahşileşmiş doğası ve mahkumların sürekli işkenceleriyle ünlüdür. Uygun tıbbi gözetim, insan hakları, düzenli aile ziyaretleri, avukatlara erişim yok. Dış dünyadan tamamen kopuktur. Hapishanede, sıtmaya ve sarı humma endemikleri görülüyor. Dikenli tellerden ve ağır silahlı askerlerden kaçma imkanı yoktur. Mahkumlar bu adada yemeksiz açlıktan ölüyorlar. Bu hapishaneye, acımasız muameleleri nedeniyle “Dünyadaki Gerçek Cehennem” de denir.

Gitarama Merkez Hapishanesi, Ruanda

Gitarama Merkez Hapishanesi, dünyanın en kötü ve en korkunç hapishanesidir. Bu hapishane aşırı kalabalık, mahkumlar yarım metrekarelik bir alanda yaşamak, yemek yemek ve ölmek üzere bırakılıyor. Bu hapishanenin kapasitesi sadece 400 mahkumdur Ancak 1990’larda 7000 kişi hayvanlar gibi buraya sıkıştırılmıştır. Birbirlerinin etini korkunç çaresizlikten yiyenlerin raporları bulunuyor. Kısacası, hapishanenin başka bir adı da “Dünyadaki Cehennem”. İsim kesinlikle kendi içinde doğrudur.