Farklı şeyler yaşamak amacıyla bir yurt dışı seyahati planlıyorsanız, son derece küçük ülkeler de var ve bunlar en iyi turistik yerler arasında gösteriliyor. Rusya, Kanada, Brezilya ve Avustralya gibi yüzölçümü olarak büyük olan ülke yanında, küçük bir turistik ülke de heyecan verici olabilir. Listemizde yer alan bu küçük ülkelere mikro devlet de deniyor. Bu ülkelerin çoğu, çoğunlukla Avrupa, Karayipler ve Pasifik’te bulunuyorlar. 400 kilometrekareden daha az bir alana sahipler. Bu küçük ülkeler, kültürleriyle zengin ve büyüleyici yerler arasında gösteriliyor. İşte dünyanın en küçük ülkeleri:

10. Malta – 316 km²

Yer: Orta Akdeniz

Nüfus: ~ 460.000

Malta, Avrupa’da bulunan bir adadır ve Akdeniz’in merkezinde yer alır. Malta’nın başkenti Valletta’dır. Malta’da yaklaşık 460.000 kişi yaşıyor ve dünyadaki en yoğun nüfuslu ülkelerden biri.  Birbirine yakın, büyümeye devam eden birçok şehir ve kasabaya sahiptir. Güneşli iklimi, çekici kıyıları, zengin kültürü ve canlı gece hayatı ile ünlü  bir turistik yerdir.

9. Maldivler – 300 km²

Yer: Hint Okyanusu

Nüfus: ~ 436.000

Ünlü bir Hint Okyanusu turizm  merkezi olan Maldivler,  Asya’nın alan ve nüfusa göre en küçük ülkesidir. Maldivler, 90.000 kilometrekareyi aşan 1,192’den fazla mercan resifine sahiptir ve bu durum onu dünyanın en dağınık ülkelerinden biri haline getirmektedir. Ünlü beyaz kum kıyıları ve kristal mavi suları sayesinde, Maldivler gelişen bir turizm ekonomisine sahiptir. Birçok Maldiv adası ortalama deniz seviyesinden sadece 1,5 metre yüksektedir. Bu düşük irtifa, Maldivleri dünyanın en düşük rakımlı ülkesi haline de getiriyor. Ne yazık ki, küresel ısınma nedeniyle deniz seviyesindeki artışa bağlı olarak Maldivler’in birçok adası yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

8. Saint Kitts ve Nevis – 261 km²

Yer: Karayip Denizi

Nüfus: ~ 55.338

Bu iki küçük Karayip adası Avrupalıların yaşadığı ilk adalardan biri olarak bilinir. Birlikte 261 kilometrekarelik bir alanı kaplarlar. Ekonomisi; turizm, çiftçilik ve küçük ölçekli üretime bağlıdır. Adalar, harika dalış yerleridir. Bugün ülkede 55.338 vatandaş var. Her iki ada; bozulmamış kıyılara, yağmur ormanlarına ve hoş bir iklime sahiptir.

7. Marshall Adaları – 181 km²

Yer: Okyanusya

Nüfus: ~ 53.100

Marshall  Adaları, bağlantılı yüzlerce adacıktan oluşmaktadır. 68.000 nüfusa sahip olan ülkede bulunan yüzlerce adadan sadece 24 tanesinde nüfus bulunur. Marshall Adaları halkı Marshallese ve İngilizce konuşuyor. Bu küçük ada ülkesinin ana ekonomileri el sanatları, kopra, deniz ürünleri işleme ve turizmdir. Bu ülkede bulunan cam şeffaflığına sahip yeşil denizler, 160 deniz resifine ve 800 balık türüne ev sahipliği yapıyor. Marshall Adaları en iyi tüplü dalış ve şnorkel ile dalış noktalarından biridir.

6. Lihtenştayn – 160 km²

Yer: Avrupa

Nüfus: ~ 38.000

Liechtenstein, Alpler’de İsviçre ile Avusturya arasında bulunan küçük bir ülkedir ve ülkede Almanca konuşulur. Bu küçük ülkenin sadece 160 kilometrekarelik yüzölçümü ve 37.132 nüfusu var. Zengin ülkede, kişi başına gelir 166.022 dolardır. Havaalanı yoktur. Hala bir prens tarafından yönetilen ülkeyi ziyaret için İsviçre’deki Zürih Havaalanı’ndan geçmeniz gerekir.

5. San Marino – 61 km²

Yer: Avrupa

Nüfus: ~ 33.000

San Marino, toplam 61 kilometrekarelik alanı ile Avrupa’nın üçüncü en küçük ülkesidir. Tamamen İtalya tarafından kuşatılmıştır. San Marino aynı zamanda MS 301’de kurulan Avrupa’nın en eski cumhuriyetidir. San Marino’da sadece 30.000 kişi yaşıyor. Ülkede dokuz belediye var ve başkent San Marino şehri. Kişi başına gelirde dünyanın en zenginlerinden biridir. Nüfusundan daha fazla arabaya sahip olmasıyla da bilinir. Ekonomisi öncelikle turizm, bankacılık ve tekstil üzerine yoğunlaşıyor.

4. Tuvalu – 26 km²

Yer: Pasifik

Nüfus: ~ 11.400

Tuvalu, Batı Pasifik’teki beş atol ve dört adadan oluşuyor. Bu küçük ada ülkesinde sadece 11.400 kişi yaşamaktadır.En yüksek noktası ortalama deniz seviyesinden yaklaşık 4,5 metredir. Tuvalu’nun küçük adaları, yükselen deniz seviyeleri nedeniyle tehlike altındadır. Ülkede sadece bir havaalanı var. Büyük ülkelere uzaklığı nedeniyle turizm, çok güçlü değildir. 2019 yılında Tuvalu’ya 3.000’den az turist geldi.

3. Nauru – 21 km²

Yer: Pasifik Okyanusu

Poülasyon: ~ 13.650

Nauru, 21 km²’lik alanı ile dünyanın en küçük ada ülkesidir. 13.650 nüfusu ile dünyanın en az nüfuslu ikinci ülkesidir. Bol miktarda fosfat mineral kaynağı olan büyük bir adadır. Değerli kaynağın çıkarılması, 1960’dan 1970’e kadar birincil gelir kaynağıydı. Fosfat tükenmeye başlayınca ülke düşüşü geçti. Tropikal renkli mercan resifleri onu çevrelediğinden, bu ada ülkesi beyaz kumlu kıyılarla ünlüdür ve turizm ülke ekonomisi için değer kazanabilir. Ana endüstriler fosfat madenciliği, hindistan cevizi ürünleri ve denizaşırı bankacılıktır.

2. Monaco – 2 km²

Yer: Avrupa

Nüfus: ~ 39.000

Fransız Rivierası’nda bulunan Monaco, dünya çapındaki milyoner ve milyardere ev sahipliği yapmaktadır.Sadece 2 kilometrekarelik bir bölgeye sahiptir. Monaco, kumar ve lüks hizmetler sektörü ile tanınır. Zenginler ve ünlüler için favori bir bölgedir. Monaco’daki bir diğer önemli cazibe noktası, dünyanın en ünlü yarışlarından biri olduğu için Monaco Grand Prix’dir. Akdeniz kıyısındaki ülkenin etrafı Fransa ile çevrili olduğundan çoğunlukla Fransızca konuşulmaktadır.

1. Vatikan Şehri – 0,44 km²

Yer: Avrupa

Nüfus: ~ 1.000

Gezegendeki en tanınmış insanlardan biri, Vatikan’ın en ünlü vatandaşı olan Papa’dır. Vatikan, sadece 0.44 kilometrekare ile dünyanın en küçük ülkesidir. Geliri, dünya çapında 1 milyar ABD Doları’ndan fazla Roma Katolik Kilisesi üyesinin toplu bağışlarından kaynaklanmaktadır. Ekonomisinin geri kalanı tamamen turizme bağlıdır.