Bir Londra lüks villası (17 Üst Phillimore Bahçeleri) $ 1.580.000.000 tahmini değeri ile dünyanın en pahalı evi olarak dikkat çekiyor. Lüks villayı Buckingham Sarayı ve Antilia takip ediyor. Batı Londra’daki Kensignton Palace Gardens, burada bulanan pahalı evler ile en pahalı cadde oluyor. İşte dünyanın en pahalı evlerinin listesi:

10. 16 Kensington Palace Gardens, Londra, İngiltere – 140 milyon dolar

Londra’daki Kensington Palace Gardens caddesi  üzerindeki evleri bu listede, sık görebilirsiniz. 16 Kensington Palace Gardens, bir Rus milyarderi olan özel yatırım firması Millhouse LLC’nin sahibi ve Chelsea Futbol Kulübü’nün sahibi olan Roman Abramovich’e aittir. Roman Abramovich’in mülkü 140 milyon doların üzerinde olarak gösteriliyor.

9. Yedi Pinnacle, Montana, Amerika Birleşik Devletleri – 155 milyon dolar

 

Yedinci Pinnacle, Yellowstone Club’daki en büyük  mülktür . Yellowstone Club sadece milyarderlere özel bir kayak ve golf topluluğudur. Pinnacle Yedi’nin mülkü 155 milyon dolar veya daha fazla olarak gösteriliyor. Pahalı mülkün sahipleri Edra ve Time Blixseth. Time Blixseth, bir Amerikan emlak kralı, plak yapımcısı, söz yazarıdır.

8. Hearst Kalesi, California, Amerika Birleşik Devletleri – 191 milyon dolar

Hearst Kalesi,  1919 ve 1947 yılları arasında gazete patronu William Randolph Hearst için inşa edilmiştir. Hearst Kalesi, Amerikalı mimar Julia Morgan tarafından tasarlanmıştır. İtalyan tarzı villa bir zamanlar The Godfather filminde de yer aldı. Bu 27 yatak odalı evin önceki konukları John ve Jackie F. Kennedy, Greta Garbo, Clark Gable, Bob Hope, Franklin Roosevelt ve Winston Churchill’dir.

7. Ellison Estate, Malibu, CA, Amerika Birleşik Devletleri – 200 milyon dolar

Oracle CEO’su Larry Ellison Malibu’daki 23 dönümlük bu malikanenin sahibidir. Ellison Estate, Japon tasarımından esinlenen Malibu’daki yoğun Pasifik Sahil Yolu üzerindedir. Malikane; on bina, insan yapımı bir göl, çay evi ve bir hamamı barındırıyor. Bu muhteşem mülkü inşa etmek için 9 yıl harcandı.

6. 18-19 Kensington Sarayı Bahçeleri (Laxmi Mittal Evi), Londra, İngiltere – 222 milyon dolar

Kensington Palace Gardens, Londra’nın merkezinde olan ve dünyanın en pahalı mülklerinden bazılarına ev sahipliği yapan bir caddedir. Londra’daki “en seçkin adres” dünyanın dört bir yanından gelen milyonerlere ve milyarderlere ev sahipliği yapıyor. 18-19 Kensington Sarayı Bahçeleri veya Laxmi Mittal Evi, milyarder çelik devi Lakshmi Mittal’e ait. 2004 yılında, Hint çelik kralı tarafından satın alındı.

5. Four Fairfield Pond, Sagaponack, New York, Amerika Birleşik Devletleri – 248,5 milyon dolar

Amerikalı bir yatırımcı ve Four Fairfield Pond’un sahibi iş adamına aittir. New York’un Atlantik Okyanusu’na bakan Sagaponack’teki oldukça geniş bu sahil evi, 63 dönümlük bir alan üzerine inşa edilmiştir. Toplam 110.000 metrekarelik bir alana sahip olan binada; 29 oda, 39 banyo, Akdeniz tarzı kiremit çatı, 28 metre uzunluğunda resmi yemek odası, basketbol sahası, bowling salonu, iki tenis kortu, iki squash kortu ve 150.000 dolarlık bir spa küveti bulunuyor. Ayrıca arazinin kendi elektrik santrali vardır. 1999 yılında 198 milyon dolar olan evin değeri, şu an 248,5 milyon doların üzerindedir.

4. Villa Leopolda, Fransız Rivierası, Fransa – 750 milyon dolar

Villa Leopolda; Gianni ve Marella Agnelli, Izaak ve Dorothy J. Killam gibi birçok önemli sahibi olan büyük bir villadır. 1987’de kocası öldükten sonra villayı devralan Edmond Safra (1932-1999) ve Lily Safra tarafından yapılmıştır. Villa Leopolda, Fransız Rivierası’ndaki sahil şeridi manzarasına bakan18 dönümlük bir arazide yer almaktadır. Alfred Hitchcock’un Bir Hırsızı Yakalamak  adlı filmi, villada çekilmiştir.

3. Antilia, Mumbai, Hindistan – 1 milyar dolar

Antilia, Buckingham Sarayı ve 17 Yukarı Phillimore Bahçesi’nden sonra milyarlık puanı geçen tek evdir. Antilia, milyarder iadamı Mukesh Ambani’ye ait eşsiz bir binadır. 27 katlı 400.000 metrekare alan ile dünyada 1 milyar dolarlık değeri geçen ilk evdir. Antilia; altı yeraltı otoparkına, üç helikopter pistine sahip. Onu çalıştırmak için 600 personel gerekiyor. Çıkıntılı zeminler, bu binanın benzersiz bir şekilde tanımlanabilir bir cazibesidir.

2. Buckingham Sarayı, Londra, İngiltere – 1,55 milyar dolar

Buckingham Sarayı, 1703’te Buckingham Dükü için inşa edilmişti. Kraliyet; 19 Devlet odası, 52 Kraliyet ve misafir yatak odası, 188 personel odası, 92 ofis ve 78 banyo olmak üzere 775 odaya sahip lüks sarayın sahibidir.

1. 17 Üst Phillimore Bahçeleri, Londra, İngiltere – 1.58 milyar dolar

Londra’nın milyonerleriyle bilinen caddesi olan Kensington’daki 17 üst Phillimore Bahçesi dünyanın en pahalı evidir. Evin değeri 1.58 milyar dolar olarak gösteriliyor. Bu beş katlı Viktorya dönemine ait villanın abartılı iç mekanları aklınızı başınızdan alabilir. Eski bir Ukrayna cumhurbaşkanının kızı (ve aynı zamanda Elton John’un yakın arkadaşı) Olena Pinchuk, 2008 yılında mülk satın aldı. O zaman sadece 127 milyon dolar ödemişti. Dışarıdan, evin harika bir görünümü olmayabilir. Ancak iç mekanlar akıl almazdır ve zenginliği yansıtır.