Basit bir ifadeyle kokteyl, bir bileşeni alkol olmak üzere üç veya daha fazla bileşenin karışımı olan bir içecektir. Kokteyl, alkollü içeceklerin daha hafif bir versiyonudur. Tarih boyunca; renk, kompozisyon ve tat bakımından benzersiz birçok farklı kokteyl türü icat edilmiştir. Her kokteylin kendi tarihi ve hikayesi vardır. İnsanlar benzersiz içecekler yaratmak için içecekleri karıştırıyorlar. Ancak gerçek kokteyllerin popüler hale gelmesi ve tarih kitaplarında kaydedilmesi 17. ve 18. yüzyıl ile başlıyor. Dünyanın en popüler içki kokteyllerinin listesini inceleyebilirsiniz:

Daiquiri

Daiquiri; rom, narenciye suyu ve şeker kullanılarak yapılan bir kokteyldir. Daiquiri’nin birçok varyasyonu var. Avokado daiquiri ve muz daiquiri ünlü varyasyonlardan bazılarıdır. İçki, İspanyol-Amerikan Savaşı sırasında Küba’da bulunan Amerikalı bir maden mühendisi Jennings Cox tarafından icat edildi.

Menşe Ülke : Küba

Hazırlanışı : Kokteylin tarifi oldukça basittir. Tüm malzemeleri buz küpleriyle çalkalayıcı bir bardakta sallayın ve bardağı buzla süzdükten sonra servis yapın.

Piña Colada

Piña Colada, Porto Rikolı korsan Roberto Cofresí’nin morallerini artırmak için mürettebatına hindistan cevizi, ananas ve beyaz rom içeren içecek veya kokteyl servis ettiği 19. yüzyılda ortaya çıktığı bilinen ünlü bir kokteyl. Rom temelli içecek “Escape (Piña Colada Song)” şarkısı sayesinde popüler oldu. Tatlı kokteyl; beyaz rom, ananas suyu, hindistancevizi sütü veya çalkalanmış buzla karıştırılmış krema ile yapılır.

Menşe Ülke : Porto Riko

Hazırlanışı : Üç ana malzemenin hepsini kırılmış buzla karıştırın. Karışımı pürüzsüz olana kadar karıştırın; içeriği soğutulmuş kokteyl bardağına dökün, süsleyin ve servis yapın.

Mai Tai

Mai Tai, Curaçao likörü ve limon suyunu içeren ünlü bir rom bazlı alkollü kokteyldir. İçeceğin 1944’te Victor J. Bergeron tarafından Kaliforniya’daki isimsiz restoranı Trader Vic’s’ta icat edildiği iddia ediliyor.

Menşe Ülke : ABD

Klasik Mai Tai Preparatı : 45 ml yaşlı Jamaika romu, 15 ml Orgeat şurubu, 15 ml Triple Sec, 30 ml taze limon suyu buzla karıştırılır, süslenir ve soğutulmuş bir bardakta servis edilir.

Caipirinha

Caipirinha, Brezilya ulusal kokteyli. Kokteyl; cachaça (şeker kamışı sert likör), kireç ve şeker kullanılarak hazırlanır. İçecek, meyve ve şekeri karıştırıp likörü ekleyerek hazırlanıyor. Tarihsel olarak, tarif 1918’de İspanyol gribini tedavi etmek için kullanılan kireç, sarımsak ve bal içerecek biçimde kullanılmıştı.

Menşe Ülke : Brazilya

Hazırlanışı : Kireç ve şekeri eski moda bir bardakta ezin. Bardağı kırılmış buzla doldurun ve son olarak cachaça’yı ekleyin. Diğer taze meyveler kullanılarak da geliştirilebilir.

Old Fashioned

Old Fashioned kokteyl, viski veya brendi kullanılarak yapılan popüler bir kokteyl. Kokteyl, şekerin viski veya brendi ile karıştırılmasıyla yapılır. Kokteylin adı ve tarihi 1880’lere dayanıyor.

Menşei Ülke : ABD

Hazırlanışı : Eski moda bir bardağa küp şeker ekleyin, içeriği bitterlerle doyurun ve ardından bir parça sade su ekleyin. Çözünene kadar içeriği karıştırın. Ardından bardağı buz küpleri ve viski ile doldurun. Kokteyl vişne ya da portakal ile süsleyin ve servis yapın.

Manhattan

Manhattan kokteyli, tatlı vermut ve bitterler içeren bir viski bazlı kokteyldir. Yaygın olarak kullanılan viski; çavdar, Kanada viski, burbon, harmanlanmış viski ve Tennessee viskidir. İçecek, 1870’lerin başında New York’taki Manhattan Kulübünde ortaya çıktı. Kokteyl Dr.Iain Marshall tarafından icat edildi.

Menşei Ülke : ABD

Hazırlanışı : Tüm bileşenler buzla soğutulmuş bir bardağa konularak karıştırılır. Daha sonra süslenir ve servis edilir.

Margarita

Margarita, birincil alkol bazı olarak tekila ile popüler olan bir kokteyldir. Kokteylin diğer bileşenleri arasında kireç veya limon suyu bulunur. Genellikle tuz ile servis edilir.

Menşei Ülke : Meksika

Hazırlanışı : Tuzun içeceklere girmediğinden emin olun. Diğer malzemeleri buzla dikkatlice karıştırın ve kokteyl bardağına dikkatlice dökün.

Cosmopolitan

Cosmopolitan, votka kullanılarak hazırlanan bir IBA resmi kokteylidir. Kokteylin diğer bileşenleri kızılcık suyu ve taze sıkılmış şekerli limon suyudur. Kokteylin kökeni tartışmalıdır. Kokteylin 1970’lerden beri farklı barmenler tarafından çeşitli zamanlarda bağımsız olarak hazırlandığına inanılmaktadır.

Menşei Ülke : ABD

Hazırlanışı : Tüm bileşenler, doldurulmuş buzla bir kokteyl çalkalayıcıya birlikte eklenir. İyice çalkalanır ve büyük kokteyl bardağına süzülür.

Mojito

Mojito;, Küba’dan rom, şeker, limon suyu, köpüklü su ve nane olmak üzere 5 bileşenden oluşan tanınmış bir kokteyldir. Mojito’nun tarihi 16. yüzyıla kadar uzanıyor. Kokteyldeki birincil alkol romdur. Mojito en ünlü kokteylden biridir ve birçok varyasyonu vardır.

Menşei Ülke : Küba

Hazırlanışı: Nane yapraklarını şeker ve limon suyu ile karıştırın. Ardından, bir miktar soda suyu ekleyin ve bardağı kırık buzla doldurun. Rom ve üstüne soda suyu dökün. Süsleyin ve servis yapın.

Martini

Martini, cin ve vermut kullanılarak yapılan ve limon veya zeytin ile süslenen bir kokteyldir. 1922’deki ünlü kokteyl, iki malzemenin cin ve limonun 2: 1 oranında karıştırılmasıyla yapılır. Kokteylin 19. yüzyılda ortaya çıktığı bilinmektedir.

Menşei Ülke : ABD

Hazırlanışı : En iyi bilinen kokteylden biridir. Tüm malzemelerin karıştırılması ve bardağın buz küpleri doldurularak karıştırılmasıyla yapılır. Limon yağı garnitür olarak zeytin ile kokteyl bardağına sıkılır.