Beklenmedik hava değişimlerinin yaşandığı dağlar özellikle zirveye ulaşmaya çalışanlar için oldukça tehlike içerir.
Buna rağmen birçok kişi için dağ zirvelerine ulaşmak için ve tutkularını gerçekleştirmek için çabalıyor. Dünyanın dört bir yanındaki binlerce dağ arasında diğerlerine oranla daha tehlike içerenler var. Bu dağlar arasında özellikle ölümcül tehlikeleri olanları belirledik ve acemi dağcılara göre olmayan Dünyanın En Tehlikeli 10 Dağını Listeledik..

10. Eiger, İsviçre

Listemizde onuncu en tehlikeli dağ olarak listelenen Eiger, aslında diğer dağlardan daha az tehlikeli değildir. İsviçre’de bulunan dağ, 3.967 metre yüksekliktedir. 3.300 metrede bulunan iki dağcı donmuş olarak bulunduğundan bu yana, bu nokta için “Ölüm Bivouac” adı verilmiştir. Her an oluşabilecek olan gizli sis ve ani kar yağışı gibi zor hava koşulları nedeniyle bu dağda birçok ölüm meydana gelmiştir.

9. Gasherbrum, Pakistan-Çin Sınırı

% 9’luk bir ölüm oranıyla Gasherbrum Dağı, listede dokuzuncu sırada yer alıyor. Pakistan ve Çin sınırları arasında yer alan dağ , dünyadaki en yüksek 1. dağ. Gasherbrum Dağı 8.080 metre yüksekliktedir. “Gizli Tepe” olarak da bilinen dağın ismi, “güzel dağ” anlamına gelen Urduca’dan türetilmiştir.

8. Manaslu, Nepal

Manaslu , Nepal’de bulunan Himalaya dağlarından biridir. “Kutang” olarak da bilinen dağ, dünyanın sekizinci en yüksek dağıdır. Deniz seviyesinden 8.163 metre yüksekliği ile dağ, inanılmaz derecede tehlikeli duruyor. Dağın adını vurgulayan “Manaslu” adı, “ruhun dağı” anlamına gelen Sanskritçeden türetilmiştir. Dağın dağcılar için tehlikeli derece sayılan % 10’da ölüm oranı vardır. Eylül 2012’de bir çığda toplam on bir ölümle karşılaşıldı. Tek başınıza dağda, trekking dahi yapmamalı ve gruplar halinde hareket etmelisiniz.

7. Everest, Nepal-Çin Sınırı

İsmiyle çok ünlü olan Everest, ölümcül derecede tehlike olan dağlar listesinde olmayı hak ediyor. Everest Dağı’na tırmanmak ve zirveye ulaşmak, dünya çapında binlerce insan için önemli bir hedeftir. Dağ, 8.848 metre yükseklikte dünyanın en yüksek olma etiketini taşıyor. Eğer bir dağa tırmanma tutkunuysanız, Everest Dağı her zaman yeterli önlemlerle keşfetmek için hedef alacağınız bir güzelliktir.

Himalayalar’ın alt bölgeleri Nepal’de “Sagarmatha” olarak da tanınıyor. Everest zirvesine 2013 yılında 6.871 kişi tırmanmak için çalıştı. Maksimum rekor zirve sayısına sahip olan dünyadaki sınırlı dağlardan biridir. 2012 yılı itibariyle 223 kişi dağ yolunda canından olmuştur.

6. Kangchenjunga, Nepal-Hindistan Sınırı

Dünyanın üçüncü en yüksek dağı olarak kabul edilen dağ, Nepal ve Hindistan sınırları boyunca beş zirveden oluşmaktadır. Dağın yüksekliği 8.568 metredir. Dağda karşı karşıya olunacak tehlikeli durumlar dikkate alındığında, ölüm oranı % 15 olarak hesaplanmaktadır. Kangchenjunga’nın getirdiği ana tehlikeler arasında çığ başı çekiyor.

5. Dhaulagiri, Nepal Sınırı

Dhaulagiri, dünyanın yedinci en yüksek dağı olarak kabul edilir. 8.167 metre yüksekliktedir ve Dhaulagiri Dağı Nepal sınırları içindedir. Dağ, görünüş açısından büyüleyici olsa da bir o kadar tehlikelidir. Dağın adı Sanskrit dilinden geliyor, bu da güzel anlamına geliyor. Dağ büyüleyici bulutlar ile harika bir görünüme sahip olduğundan Nepal’deki en iyi turistik yerlerden biri olarak da biliniyor. Göz kamaştırıcı bulanan dağa tırmanmayı düşünenler, dağın ölüm oranının % 16.2 olduğunu bilmelidir. 2007 yılından buyana Dhaulagiri’ye başarıyla tırmananlar olsa bile, toplam 58 ölüm kayıtlara geçti.

4. Nanga Parbat, Pakistan

Pakistan’da bulunan Nanga Parba, coğrafi konumu ve engebeli yapısıyla potansiyel olarak tehlikeli dağlar arasındadır. Dağ tırmanışı sırasında çok sayıda dikey uçurum sizi bekliyor. 8.126 metre yüksekliktedir. Dağcılar için sert hava koşulları var ve bu nedenle ölümler yaşanıyor. Ölüm oranı % 21’dir. Dağa tırmanma amacıyla kar üzerine basmadan dağcıların bir kez daha düşünmesi gereken dağlardan biridir.

3. Matterhorn, İsviçre-İtalya Sınırı

Matterhorn, Alpler’deki en güzel dağlardan biri olarak kabul edilir. Güzel olması tehlikeli olmadığı anlamına gelmesin. 1865’ten beri tırmanmaya çalışan 500’den fazla Alp tutkunu olan dağcı, zirve yolunda canından oldu. Bu nedenle tüm zamanların en ölümcül zirvelerinden biri olarak gösteriliyor. Matterhorn, güçlü görünümü ile ünlüdür ve “Dağların Dağı” olarak da tanınmaktadır. Ziyaretçi rotasının en yüksek noktası ise kuzeydoğu Hörnli sırtında bulunan Hörnli Hut’tan Matterhorn zirvesine kadar ola yerdir.

2. K2, Çin-Pakistan Sınırı

Bu dağın adı, tabanca ya da cephane silahları için verilen isimlere benzetilebilir. Ancak bilinen, K2 Urduca kökenlidir. Yükseklik açısından dünyanın ikinci en yüksek noktasıdır. Deniz seviyesinden 8.611 metre yüksekliktedir. Dağa tırmanmak isteyen dağcılar, zor koşullar nedeniyle  çoğu kez Çin yerine Pakistan kısmını kullanmak zorunda kalırlar. K2 dağı, bitişiğinde bulanan K1 dağıyla karşılaştırıldığında biraz daha yüksektir. Dağ üzerindeki buzullar oldukça ölümcül olabilmektedir ve asla kış sezonunda yaklaşılmamalıdır. Ölüm oranı açısından, yaklaşık % 29 oranına sahiptir.

1. Annapurna, Orta Nepal

Bu dağ için; tehlikeli olması noktasında ne düşünüyorsanız bunları unutmalı ve tırmanmadan önce kesinlikle iki kez düşünmelisiniz. Annapurna Dağı, dünyada tehlikeli olan dağların en başındadır ve oran % 34 ölüm oranına sahiptir. Nepal’in kuzey merkezindeki Himalaya dağlarında yer alan bu dağ, en yüksek ölüm oranına ile 8.091 metre yükseklikte bulunuyor. Annapurna Dağı, dünyanın onuncu en yüksek dağıdır. “Annapurna” adı, “Yemeklerle dolu” ifadesini vurgulamak için kullanırlar ve Sanskritçe bir isimdir. Kayıtlarda, sadece 2012 yılında kaydedilen 61 tırmanma ölümü bulunuyor.