Dünyadaki bazı ülkeler iç savaşlar, suç oranları, terörizm, kamu katliamı ve insani felaket açısından tehlikeli olarak görülür. Küresel Barış Endeksi’ne göre, ülkede güvensizlik ölçüsünün suç, şiddet ve terörizme bağlı olduğu belirtiliyor. Ancak, ülkenin hükümeti suçlulara ve teröristlere karşı sert politikalar ve düzenlemeler uygulasa da, her zaman başarılı olamıyor. Hayatta kalma oranının çok düşük olduğu son derece tehlikeli ülkelerin listesini bulacaksınız.

Meksika

Meksika, gelişmiş bir ülke olsa da geçim açısından son derece güvensizdir. İnsan kaçakçılığı ve uyuşturucu ticareti çok yaygındır. Son zamanlarda cinayetler büyük ölçüde arttı. Büyük suçlar arasında uyuşturucu ticareti, insan kaçakçılığı, adam kaçırma, cinayetler, tecavüzler, cinsel taciz ve sokak şiddeti sayılabilir.

Kuzey Kore

Diğer ülkelerden farklı bir tehdit Kuzey Kore’de var. İnsanlar için tehdit, acımasız politikalar ve kurallar uygulayan kendi hükümeti tarafından yaratılıyor. Kuzey Kore’nin Güney Kore’den ayrılmasından sonra, ülkenin baskıcı totaliter diktatörlük tarafından yönetildiği görüldü. Günlük yaşam aktivitesinin her yönü Kuzey Kore hükümeti tarafından kontrol edilir.

ABD

ABD dünyanın en güçlü ülkesi olsa da, tehlikeli ülke olarak kabul edilmektedir. ABD’deki şiddet gün geçtikçe artmaktadır ve ABD hükümeti için en büyük endişe kaynağıdır. Dünyanın önde gelen ekonomisine sahip en kalabalık üçüncü ülke, terörizm ve sokak suçlarında yaşanan artışla karşı karşıyadır. ABD’de meydana gelen büyük suçlar genellikle kaçakçılık, tecavüzler, cinayet, adam öldürme ve soygundur.

Hindistan

Hindistan, sayısız kültüre ve dile sahip olan bir ülkedir. Ülke birçok kültüre sahip olmaktan gurur duysa da, bu çok kültürlülük yıkıcı bir huzursuzluk da yaratmaktadır. Suçlar o kadar büyük ölçüde arttı ki, her saat boyunca yaklaşık 3-4 suç meydana geliyor. Terörizm her zaman Hindistan için büyük bir endişe kaynağı olmuştur, ancak her yerde yolsuzluk kontrol edilemez hale gelmiştir. Suçlar genellikle fiziksel taciz, çocuk işçiliği, tecavüzler, cinayetler ve terörizmi içeriyor.

Irak

Irak, terörizm tehdidi altındadır. Ülkedeki insanlar hayatlarının tamamını barış olmadan geçirirler. Terörizm ve iç savaş nedeniyle sayısız ölüm ve göç vardır. Sünni ve Şii halk arasındaki anlaşmazlık, kültürel olarak bölünmeyi de etkiliyor.

Pakistan

Pakistan, terörizme karşı büyük katkıda bulunan bir ülkedir. Terörizm, iç savaş ve suçlar nedeniyle 2001’den itibaren 35.000’den fazla kişi öldürülmüştür. Pakistan ve Hindistan arasındaki savaşlar da barış içinde yıkıcı bir çöküşe yol açmıştır. Ülke genelinde; soygun, tecavüzler, fiziksel istismar, asit saldırıları ve çocuk işçiliği gibi büyük suçlar son zamanlarda arttı.

Somali

Somali, dünyanın en güzel ülkelerinden biri olsa da terörizm ve iç savaştan bunu kullanamıyor. Ülke sadece suçlardan etkilenmekle kalmıyor, aynı zamanda ekonomi açısından da çok kötü. Somali hükümeti için kontrol edilemez hal alıyor. Tehditler büyük ölçüde adam kaçırma, cinsel taciz, tecavüz ve iç savaş kaynaklı oluyor. 14 yıldan bu yana yaşanan acımasız suçlar nedeniyle Somali’ye başka ülkelerden ziyaretçi gelmiyor.

Afganistan

Afganistan’ın nüfusu yaklaşık 31 milyon kişidir ve bunların % 90’ı yaşanan terörizm nedeniyle huzursuzdur. Afganistan, dünya teröristlerinin çoğuna ev sahipliği yaptığı için son derece tehlikelidir. Ünlü terörist grup El Kaide, Afganistan’da bulunuyor ve bu da ülkeyi herhangi bir bölgeden daha ölümcül hale getiriyor. Suçlar genellikle terörizm, iç savaş, toplu katliam, intihar bombardımanı ve cinsel tacizi gibi görülüyor.

Sudan

Sudan, dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Sudan’da her yerde isyancı gruplar ve çeşitli dini cemaatler arasındaki iç savaştan kaynaklı çatışmaları görebiliyorsunuz. Kaçakçılık, tecavüzler, cinsel taciz ve yaşama sıfır tolerans veren pusu gibi birçok suç faaliyeti görülüyor.

Suriye

Suriye; terörizm ve iç savaşlar nedeniyle dünyanın en tehlikeli ülkesidir. Suriye iç savaşı nedeniyle Suriye’de bugüne kadar yaklaşık 220.000 ölüm gerçekleşti. IŞİD militanları ve hükümet güçleri arasındaki çatışmalar, halkın Suriye’de yaşamasını güçleştiriyor. Suriye’de yıkıcı savaştan ötürü “Barış” kelimesi için bir ipucu yok ve ülkede can güvenliği konusunda bir güvence bulunmuyor.