Elbette dünyada bulunan yaban kedilerinin tamamı insan yiyen değil ama bu onların tehlikeli olmadığı anlamına gelmiyor.

Bunlar arasındaki kaplanlar, çoğu kez çocuklar için eğlenceli olarak görülen bir hayvandır. Yaban kedisi, sadece adıyla gerçekten vahşi olduklarını sembolize eder. Tehlikeli olma gerçeğinin yanında yaban kedileri, muazzam güçleri nedeniyle her zaman insanlar ve diğer küçük hayvanlar için tehdit oluşturmaktadır. Bu güçlü yapılarına rağmen, kaplanların dünya nüfusu azalıyor ve soylarının tükenmesini önlemek koruma altına alınıyor. Müthiş hızları, inanılmaz pusu teknikleri ve korkunç kovalamaca yetenekleri ile bilinen dünyanın en tehlikeli 10 yaban kedisini listede bulacaksınız.

10. Avrasya Vaşak

Avrasya vaşak, evcil bir kediye benzese de durum hiç öyle değil. Bir Avrasya vaşak karşınıza çıkarsa hemen uzaklaşmanız şarttır. Avrasya vaşak, büyük ölçüde Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın uzak ormanlarında yaşayan bir yaban kedisidir. İnsanlar için kaydedilen hiçbir tehdit olayı kaydı olmasa dahi önlem almanız şarttır. Yetişkinleri, bir geyiği kolayca öldürebilir. Yetişkinleri, pusu üretmek için avı takip ederek ve zıplayarak saldırı gerçekleştiriyor.

9. Amur Leoparı

Leoparlar konusunda bir bilgi sahibiyseniz, Amur leoparı diğer leopar türlerinden daha tehlikeli ve endişe verici olarak görebilirsiniz. Amur leoparları büyük ölçüde güneydoğu Rusya ve kuzey Çin’in bazı bölgelerinde yaşıyor. Bu hayvan türleri, IUCN Kırmızı Listesinde bulunuyor ve soyu kritik tehlike altında. Görünüşlerinde vücutlarındaki kalın kürk ve kırılmamış halkalar ayırt edici oluyor. İnsan yiyenler olarak bilinmese bile insanlar için tehlikeleri gerçek. Bir leopar ile aynı özelliklere sahiptirler ama onlardan daha az güce sahipler.

8. Leopar

Leoparlar için insanların pişmanlığı olan bir gerçek, soylarının tükenmek üzere olduğudur. IUCN Kırmızı Listesi tarafından koruma altındalar. Leoparlar Sahra altı Afrika’dan ve Asya’nın bazı bölgelerinden yayılıp geniş bir yelpazede yaşıyorlar. Leopar 8. sırada olduğundan küçümsenmemeli ve görünümleri davranışları ile diğer tehlikeli hayvanlardan daha korkunç olabiliyor.

Tanımlamak zor olsa dahi hem Jaguar hem de leopar neredeyse benzer görünüme sahipler. Ayırmak için birincil faktör kürk ve güçleri oluyor. Leoparların insanlara zarar verme konusundaki tehlikeleri, jaguar dikkate alındığında daha azdır ve çoğu zaman kaçınma eğilimindedirler. Leoparlar, kısa uzuvlar ve geniş bir kafadan oluşan kaslı bir gövdeye sahiptir. Leoparlar Hindistan’da 500’den fazla insanın ölümünden sorumludur. Bu da bugün bile, en yüksek hayvan saldırılarından biri olarak kabul edilmektedir.

7. Çita

Yüksek hızı ile bilinen çita, insanların ve hayvanların sonlarına neden olabilecek tehditlere sahiptir ve endişe duyulacak bir hayvandır. Çita ismi Sanskritçeden türetilmiştir ve sonra Hintçeye taşınmıştır. Ana silahı, dünyanın en hızlı kara hayvanı olarak kabul edildiği için hızıdır. Çitalar büyük ölçüde Güney, Kuzey ve Doğu Afrika’nın bazı bölgelerinde yaşıyor.

Çitalar, kovalama yaparken bedenlerini kaydırarak avına saldırı gerçekleştiriyor. Aslanlardan ve sırtlanlardan gelen saldırılardan kaçınmak için çoğu zaman gün batımından sonra ve düşük ışıklarda avlanmaktadır. Bir kovalamaca sırasında çitalar, avlarının peşinde sadece bir kez saldırı yaparlar ve eğer yakalama gerçekleşmezse ilgilerini kaybetme eğilimindedirler. Çita’nın pençesi, avını tek bir tokatta avlamak için öldürücüdür.

6. Kar Kaplanı

Kar kaplanı, en acımasız yaban kedilerinden biri olarak kabul edilir. “Beyaz kaplan” veya “ağartılmış kaplan” olarak da bilinen kaplan Bengal kaplanının bir çeşididir. Madhya Pradesh, Batı Bengal, Bihar ve Assam gibi Hint alt kıtalarının bazı bölgelerinde yaşarlar. Görünüş açısından, kaplanın vücudunun her tarafında koyu çizgili beyaz kürk bulunur.

5. Puma

“Dağ aslanı” veya “Panter” olarak da bilinen Puma, Batı Yarımkürede yaşayan en büyük hayvandır. Saldırıları insanlar üzerine oldukça nadirdir. Kuzey Amerika’daki keşif sonrasında gerçekleşen saldırılarla, puma sayısında azalma olmuştur. Puma kelimesi “güçlü” anlamında İspanyolca’dan türetilmiştir. Pumalar Jaguar’dan sonra en ağır ikinci yaban kedisidir.
Pumanın, 11 milyon yıl önce Asya’da ortaya çıktığı kaynaklarda yerini alıyor. Pusu yırtıcıları olarak kabul edilirler ve avlarını mümkün olan her yönden hedefine alabilmektedirler.

4. Jaguar

Jaguar, Güneybatı ABD ve Meksika’nın bazı bölgelerinde bulunan güç açısından inanılmaz kabul edilen bir yaban kedisidir. Tehlikeli vahşi kedilerden biri olarak kabul edildikleri için, IUCN Kırmızı Listesinde Yakın Tehdit altında olan türlerden biridir. Jaguarlar üçüncü büyük yaban kedisidir. Jaguar’ın avlanma becerileri, başkalarına yönelik tehditleri göz önünde bulundururken olağanüstü derecede korkutucudur.

Avlanırken avın gövdesini hedefleyen diğer hayvanların aksine, Jaguar kafa kısmını hedefleme eğilimindedir. Jaguar’ın av esnasında tüm amacı, avı tek bir atışta öldürmektir. İnsanlara saldırısı az olsa da vardır. Onlar için yeterli önelmleri almakta yarar vardır. Pençelerini tek vuruşla avlarını öldürdüklerinden dolayı, pençelerinde bulunan güç her zaman merak edilen olmuştur.

3. Aslan

Ormanın kralı bir şekilde en tehlikeli kediler arasında olsa bile listede üçüncü sırada kaldı. Aslanlar, listedeki diğer herhangi bir hayvanı öldürmek için yeterli güce sahiptir. Ama çoğu zaman hız ve refleksler açısından diğer yaban kedilerinden daha yavaştır. Buna rağmen yavaş olmalarına aldanmayın, eğer açlıkları varsa inanılmaz derecede şiddetli olabiliyorlar. İnsanlar için çok tehlikeli olmalarına rağmen, açlıklarına bastırmak için insanları avlamıyorlar. Güney Tanzanya’da 1988 ve 2009 yılları arasında insanlara 1000’den fazla aslan saldırısı gerçekleştiği de bilinmelidir.

2. Bengal Kaplanı

Büyük ölçüde Hint Yarımadaları’nda yaşayan Bengal kaplanı, tüm zamanların çok tehlikeli ve önemli bir yaban kedisi olarak görülür. Bengal kaplanı hem Hindistan hem de Bangladeş’in ulusal hayvanıdır. “Kraliyet Bengal kaplanı” olarak da bilinen kaplan, yaklaşık 12.000 yıl önce Hint yarımadalarında ilk habitatına ev sahipliği yaptı. Bengal kaplanlarının tehlikelerini açıklarken refleksleri açısından hızı unutulmaz. Avların arkasında olsalar bile arkadan değil yandan saldırı gerçekleştirirler. Avcılık konusunda zeki olan insanları, açlıklarını gidermek için yakalayabilirler. Ayrıca, bu yaban kedisi ırkı 2007 yılında Kaziranga Milli Parkı’nda 20 gergedan ve bazı zehirli yılanları öldürmüş.

1. Sibirya Kaplanı

Sibirya kaplanı, sahip oldukları muazzam güç nedeniyle dünyadaki en tehlikeli yaban kedileri olarak kabul ediliyor. Sibirya bölgelerinde yaşamaktadır. Rusya’nın Uzak Doğu bölgelerine ve Kuzey Çin’e özgüdür. Öfke ile hem insanlara hem de hayvanlara hayal edilemez saldırılar yapabilir. Dikkatli olunması gereken Sibirya Kaplanı, insanlara çok fazla saldırı yapmamış ve insan yiyen değil. Ama menzilinde bulunuyorsunuz kesinlikle bir intihar saldırısı içindesiniz demektir. Sibirya bölgelerinde, kaplan saldırıları karşısında dikkatli olmanız için uyarı tabelalarını bile görebilirsiniz. 19. yüzyılda, genellikle Rusya’nın Uzakdoğu bölgelerinde insanlar üzerinde birçok saldırı gerçekleştirdikleri bilinmektedir.