Parti hayvanı mısın? Gün batımından şafağa dans edebilir misin? Cevabınız evet ise, okumaya devam edin. Cevap “hayır” olsa bile okumaya devam edin. 

Paylaşacağım bu festivaller başka hiçbir şeye benzemiyor. Bunlardan birine katılırsanız, bütün gece ayakta kalmak ve dans etmek için çok fazla enerjiye sahip olmanız gerekebilir. 

Lafı daha fazla uzatmadan dünyanın dört bir yanındaki 10 ünlü festivali görelim.

10. Carnevale, İtalya

İtalyanca bilmiyorsanız, Carnevale size bir anlam ifade etmeyebilir. Şubat veya Mart ayının başında, tarihsel olarak Shrovetide (veya Pre-Lent) olarak bilinen dönemde gerçekleşir. Bu festivalin İtalya’daki kutlaması genellikle maskeli balo, geçit törenleri, müzik, partiler ile gerçekleşir

Festival, eski pagan festivallerine dayanıyor ve gelenekler Katolik törenine uyacak şekilde uyarlandı.

Carnevale bir günlük bir kutlamadır, ancak partiler genellikle gerçek tarihten haftalar önce başlar.

İtalya’da Carnevale, Viareggio, Venedik ve Cento’da çılgınca kutlanmaktadır. Festival her yıl 5 Mart’ta gerçekleşiyor.

9. Cascamorras, İspanya

Cascamorras Festivali

Bu festival Eylül ayında İspanya’nın Granada eyaletinin Baza kentinde gerçekleşiyor. Festival, Endülüs halkı tarafından yaygın olarak kabul edilen çeşitli efsaneleri içeren etkileyici bir kökene sahip. “Cascamorras” festivalinde herkes her yerine toz ve çamur sürerek olabildiğince kirli görünmeyi amaçlıyor.

Cascamorras Festivali 15 ila 25 bin kişinin katılımı ile İspanya’nın en etkileyici festivallerinden birisidir. Bu festivalde alkol tüketimine izin verilmez. 

8. Kar ve Buz Festivali, Çin

kar ve buz festivali çin

Harbin Buz Festivali olarak da bilinen Kar ve Buz Festivali, dünyanın en büyük buz festivalidir.  Festival 5 Ocak’ta başlıyor ve bir ay sürüyor. Kar ve Buz Festivali’ne katılmayı planlıyorsanız akşam saatlerinde gitmeniz görsel zenginlik açısından daha doğru olacaktır. 

Harbin Buz ve Kar Dünyasına giriş ücreti 48 dolar.

7. Sydney Yılbaşı Gecesi, Avustralya

sidney yılbaşı kutlaması

Adından da anlaşılacağı gibi Sydney’de düzenlenmektedir . Sidney Limanı Köprüsü ve yakınlardaki Port Jackson boyunca iki pirotekniğin sergilenmesi etkinliğin en önemli olayıdır. İki piroteknik olay saat 21.00 Havai Fişekleri ve Geceyarısı Havai Fişekleridir. Her iki etkinlik de ulusal televizyonda, Midnight Fireworks ise uluslararası çekiciliği nedeniyle dünya çapında televizyonda yayınlanmaktadır.

6. Burning Man, ABD

Burning Man

Burning Man festivali Amerika Birleşik Devletleri Nevada, Black Rock Çölü’nde her yıl gerçekleşen etkinliktir. Etkinlik, Black Rock Çölü’nün merkezindeki özel olarak inşa edilmiş şehirde ve tam dokuz gün sürer. Burning Man festivali dünyadaki en büyük açık hava sanat sergisi olarak tanımlanmaktadır. Büyük heykellerin yakılmasıyla biter. 

Festival Ağustos ayının sonunda Eylül ayının başında gerçekleşir.. Etkinliğin kesin tarihleri ​​için resmi web sitelerini kontrol edebilirsiniz.

Burning Man’in amacı, her katılımcıyı kendi iç kaynaklarını bulmaya ve güvenmeye teşvik etmektir.

5. Mardi Gras

Mardi-Gras

1857 yılından beri kutlanan Mardi Gras (Fat Tuesday) dünyanın en çılgın eğlencelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar takvimlerde bir gün olarak açıklansa da gerçekte etkinlikler bu tarihten 2-3 hafta öncesine kadar gitmektedir. New Orleans’ın bu en büyük tatilinde her yer kapanır, tüm sokaklar insan seliyle dolar. Özellikle Bourbon Street devasa bir sokak partisinin yapıldığı yere dönüşür. Müzik, dans, kortejler ve her türlü çılgınlık normal kabul edilir.

4. Holi Festivali, Hindistan

Holi-Fest

Hindistan’a özgü Holi Festivalinin (Holi Fest) amacı baharın gelişini kutlamaktır. Festivale verilen diğer isim ise Renklerin Festivali’dir. Festival adına yaraşır bir şekilde gerçekleşmektedir. Hint halkı rengârenk toprak boyaları, önce yüzlerine sürerler, daha sonra ise birbirlerinin vücutlarına atarlar. İnsanların üzerine dökülen, etrafa saçılan boyalar, baharın gelişiyle başlayan çok renkliliği ve yeniden doğuşu simgelemektedir.

Holi festivali ayrıca Nepal, Sri Lanka ve Pakistan gibi Hindu nüfusu olan diğer ülkelerde de kutlanmaktadır.

3. La Tomatina, İspanya

domates festivali

Domatesden nefret mi ediyorsun? O zaman bu festivalden uzak durmalısın. Festivalin sivil itaatsizliği içeren oldukça ilginç bir tarihi var. La Tomatina, 2002 yılında İspanya Turizm Bakanlığı tarafından resmi olarak “Uluslararası İlgi Şenliği” olarak tanındı.

Etkinlik, Ağustos ayının son Çarşamba günü, Valencia kentine yaklaşık 38 kilometre uzaklıktaki Bunol İspanya’da gerçekleşir. Ve sormadan önce, domatesleri evden getirmeyin.

2. Rio Karnavalı, Brezilya

rio karnavalı

Muhtemelen dünyanın en ünlü karnavalıdır. 5 gün boyunca sürer.  Festival, koreografiye dayalı hikaye anlatımının yanı sıra sofistike toplulukların devasa geçit törenlerini içeriyor.

Bu festivali asla başka yerde göremezsiniz. Güzel insanların sevinçli kakofonisi, samba, kostümler ve birçok tüy. 

1. Oktoberfest, Almanya

Oktoberfest

Oktoberfest, Almanya’nın Münih kentinde her yıl düzenlenen dünyaca ünlü bir festivaldir . Festival 1810’dan beri kutlanmaktadır. Her yıl 6.5 milyon turist bu festivale katılır. 

Oktoberfest adı gibi ekim ayında başlar. Ekim ayının ilk Pazar gününün 1. veya 2. güne bağlı olmasına bağlı olarak festivaller 18 güne kadar sürebilir.