Geziler için en ilgi çekici ve sıcak noktaların başında mutlaka şelaleler vardır. Dünya üzerinde de yaşamınızda da en azından bir kez görmeniz gereken, gözde şelaleler bulunmaktadır. Doğanın en müthiş eseri olan bu şelaleler sayesinde vücudunuzda biriktirdiğiniz stres yükünden kurtulabilirsiniz.

İnsanı heyecanlandırdığı gibi stresini de alan bir şelale ziyareti daha evvel gerçekleştirdiniz mi? Dünya çapında tanınan şelaleler; yükseklik, uzunluk ve bulunduğu çevreye bağlı olarak ziyareti hak ediyor. Bu şelalelerin civarında da büyüleyici güzellikte birçok tatil yeri ve otel bulunuyor. Sizler için şelale yolculuğunu normalden çok daha harika hale getirebilecek hatta inanılmaz derecede beğeneceğiniz dünyanın en güzel 10 şelalesini bir araya getirdik.

10. Sutherland Şelalesi, Yeni Zellanda

Sutherland Şelalesi, Yeni Zellanda

Sutherland Şelalesi, Yeni Zellanda

Sutherland Şelalesi , harika bir görüş açısına sahip, Yeni Zelanda’daki Milford Sound yakınında bulunan ve dünyanın en yüksek şelalelerinden biri olarak kabul edilen, görülmesi şart olan şelalelerden biridir. Şelaleler, 580 metre yükseklikte duruyor. Üç kayadan geçen su bulunuyor ve dikey kısmı 480 metre uzunluğunda olan bir görünüm ortaya çıkıyor. Özellikle balayı çiftleri için harika bir yer olabiliyor. Şelale ve kayaların arasından yürüyüş yapmayı da tercih ettikleri gibi harika bir resim çekimi gerçekleştirebiliyorlar.

Hava şartları genel olarak treking yapmaya uygun olsa da tehlikeler içerebilir. Ayrıca yorucu olduğu ve düşüşlerin beklentilerin üzerinde olacağı düşünülürse geri dönüş koşullarının olmadığı bir durumu da yaşayabileceğinizi notlarınız arasında bulundurmalısınız.

9. Jog Şelalesi, Hindistan

Jog Şelalesi, Hindistan

Jog Şelalesi, Hindistan

Hindistan’ın en güzel şelalesi olarak gösterilen Jog Şelalesi, Hindistan’da olduğu gibi dünyada da bilinen bir şelaledir. Dünyada en yüksek dalma şelalesi olarak ikinci olan Jog Şelalesi Hindistan‘da, Karnataka’nın kuzey bölgelerinde bulunuyor. Ünü oldukça fazla ve şehirdeki turistlerin en büyük ilgi kaynağı olduğu gibi, dünyadaki en iyi turistik yerler için yapılan oylamada 13. sırada oy almış görünüyor.

Şelalede daha iyi görüş açıları elde etmek için, şelalenin tam karşısında turistler için yaklaşık 1400 adım yürüme yolu inşa edilmiştir. Bölge yerlileri tarafından yakındaki beş Jog Şelalesi için verilen benzersiz isimler de var. Şelale, Mysore hükümeti tarafından inşa edilen hidroelektrik üretimine de katkıda bulunuyor.

8. Yosemite Falls, Amerika Birleşik Devletleri

Yosemite Falls, Amerika Birleşik Devletleri

Yosemite Falls, Amerika Birleşik Devletleri

Yosemite Şelalesi , Amerika Birleşik Devletleri’nin en güzel şelalelerinden biri olarak kabul edilir. Kaliforniya’daki Yosemite Ulusal Parkı’nda yer alan şelaleler 2,425 feet uzunluğundadır. Şelaleler, ilkbaharda görünüş açısından inanılmaz derecede fantastik olabilir. Zaten turistler için büyük bir cazibe alanı olan ve California’da bulunan şelale içinde yaz sonunda su azalabilir.

Dağcılar için bu durum, kayaların arasından şelalenin tepesine ulaşması için kıskanacak bir heyecan yaşama olanağı veren durumlardır. Ancak, bunu yapmak çok tehlikeli olabilir ve ağır bir suyla alınacak duş oradaki tüm dağcıları yıkayabilir. Şelalenin görüş noktası 98 metre’dedir. Bu düşük izleme noktası dağcılardan ziyade, en çok Yosemite Şelalesi ziyaretçileri tarafından kullanılır.

7. Kaieteur Şelalesi, Guyana

Kaieteur Şelalesi, Guyana

Kaieteur Şelalesi, Guyana

Guyana’da bulunan Kaieteur Şelalesi’ne bakarak korkmamak mümkün değildir. Kaieteur Şelalesi, hacimsel olarak en büyük tek damla şelale olarak dikkate alınmaktadır. Güzel olduğu kadar dev olan şelale sizi bekliyor. Guyana bölgelerinde bulunan şelale Amazon yağmur ormanlarının topraklarının altına gelir . Ek olarak Kaieteur Şelalesi, saniyede 663 metreküpe kadar biriken inanılmaz bir kuvvetle akmaktadır. Kaieteur Şelalesi bu özelliği nedeniyle, birikme hızı bakımından dünyanın en güçlü şelalesi olma özelliği vardır.

Şelalenin adı, nehirden itilen yaşlı bir adam olan Kaieteur’dan gelmektedir. İsmi veren Kaieteur’un olay sırasında akrabalarıyla birlikte gemide olduğu söyleniyor. Günümüzde Kaieteur Şelaleleri, Guyana’da turistler için çok popüler bir haline gelmiş görünüyor.

6. Gullfoss, İzlanda

Gullfoss, İzlanda

Gullfoss, İzlanda

Gullfoss , İzlanda’nın güneybatısında yer alan harika bir şelaledir. Turistler için en büyüleyici nokta, nehir boyunca küçük bir yoldur ve şelaleyi en iyi şekilde görmelerini sağlar. Gullfoss için toplam şelale noktası var ve bu alanlarda nehir güneş ışığından yansıma nedeniyle zaman zaman benzersiz olabiliyor.

Gullfoss Şelale’sinde tüm mevsimlerin dönüşü farklı şekilde yaşanabilir. Daha romantik bir yer planlıyorsanız, Gullfoss sizin için en iyi yerdir. Gullfoss, İzlanda’da büyük bir hidroelektrik üreticisi olarak kabul edilmektedir.

5. Plitvice Şelaleleri, Hırvatistan

Plitvice Şelaleleri, Hırvatistan

Plitvice Şelaleleri, Hırvatistan

Plitvice Şelaleleri , Plitvice Gölleri Milli Parkı tesislerinde bulunmaktadır. Hırvatistan’daki en eski milli parklar olarak kabul edilen şelale, UNESCO Dünya Mirası alanlarının bir parçası olmuştur. Ayrıca, dünyanın en güzel yerlerinden biri olan Plitvice Şelaleleri, Bosna-Hersek sınırı üzerindedir.

Plitvice Şelaleleri’nin içinde olduğu bu park, her yıl 1 milyon ziyaretçi ile oldukça çarpıcı bir rakama ulaşmış görünüyor. Eğer şelalelere hayransanız, bu en iyi balayı nokta olarak seçimde düşünmenizi gerektirir. Milli park içerisinde ziyaretçilerin demir yolu benzeri bir otobüs yardımıyla dolaşmasına yardımcı olunuyor. Son olarak; göller ve şelale kombinasyonu, burayı Hırvatistan’daki turistler için özel bir cazibe haline getiriyor.

4. Iguazu Şelalesi, Arjantin ve Brezilya

Iguazu Şelalesi, Arjantin ve Brezilya

Iguazu Şelalesi, Arjantin ve Brezilya

Vahşi bir jakuzi görmek istiyorsanız, Iguazu Falls mükemmel bir yerdir. Brezilya topraklarında bulunan şelale, dünyanın en gösterişli yerlerinden biri olarak kabul edilir. Güzellik basitçe büyüleyicidir. “Iguazu” adı, “büyük su” anlamına gelen Tupi dilinden türetilmiştir.

Doğanın bu muazzamlığı, turistler için ünlü bir mekan olmasına neden olmuştur. Şelalelere, biri Foz do Iguacu diğeri Puerto Iguazu olmak üzere iki ana kasabadan ulaşılabilir. UNESCO, pitoresk ambiyansını başaran UNESCO Dünya Mirası Siteleri listesinden atlamayı reddedemedi.

3. Niagara Şelalesi, Kanada ve ABD

Niagara Şelalesi, Kanada ve ABD

Niagara Şelalesi, Kanada ve ABD

Niagara Şelalesi, sadece adıyla dahi bilinen çok büyük ve ünlü bir şelaledir. Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri sınırlarında yer alan Niagara Şelalesi, Kuzey Amerika’daki en yüksek akış oranına sahiptir. Buradaki tabakalar sizi beklenenden daha fazla çekecek kadar güçlü. Ayrıca, şelale dünyanın en büyük şelalesi olarak kabul edilmektedir.

Saniyede 7000 metreküp su biriktirir. Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki güzellik cızırtısı olarak kabul edilirken, Niagara Şelalesi birçok kişinin kalbinde en sevilen turistik yer olarak yer bulmaktadır. Son olarak, şelale 2004’ün başlarında Kanada’da çekilen bir ABD televizyon dizisi ‘Wonderfalls’da da yer almıştır.

2. Angel Şelalesi, Venezuela

Angel Şelalesi, Venezuela

Angel Şelalesi, Venezuela

Angel Falls ziyaretiniz sırasında ilk baktığınızda su sadece bulutların arasından pırıl pırıl gibi görünecektir. Venezuela’da bulunan şelaleler 979 metre yüksekliktedir. Bu yüksekliklerde bulunan Angel Falls, dünyadaki akıllara durgunluk veren şelalelerden biri olmaktadır.

İsim, ABD’li bir havacı Jimmie Angel’ın uçağını ilk kez şelalenin üzerinden uçurmasından sonra verilmiştir. Bu güzel şelaleyi ziyaret etmeyi planlamak, gerçekten harika bir fikir olsa da oldukça uzak olması gözünüzü korkutabilir. Angel Şelaleleri, UNESCO Dünya Mirası alanında bir yer bulmaktadır.

1. Victoria Şelaleleri, Zambiya ve Zimbabve

Victoria Şelaleleri, Zambiya ve Zimbabve

Victoria Şelaleleri, Zambiya ve Zimbabve

Victoria Şelalesi, turistler tarafından yapılan kullanıcı derecelendirmesi açısından dünyanın en güzel şelalelerinden biri olarak kabul edilir. Zambiya ve Zimbabve arasındaki sınırda yer almaktadır. Şelale ikinci bir tereddüt şansı olmadan cennetsel bir his vermektedir. Şelale, 1.708 metre toplam genişliği ve 108 metre yüksekliğiyle dünyanın en büyüğü olarak kabul edilmektedir. Victoria Falls’un popülaritesi son günlerde dünyanın dört bir yanındaki insanlar arasında oldukça artmaktadır.