Bazı köpekler oynamakta, öğrenmekten mutlu olurken bazı köpekler otoriter ve inatçı olabiliyor. Bu yazımızda eğitilmesi en kolay, en akıllı köpekleri tanıyacağız. Köpeğinizi eğitirken sabırlı olmayı ve ona asla şiddet uygulamamayı unutmayın!

Border Collies

en akıllı köpek

Border Collies, ismini çoban köpekleri anlamı olan iskoç sözcüğü “collie”den ve İskoçya sınır bölgesinden alıyor. Bu çevik ırk, dünyanın en akıllı köpeği olarak biliniyor.

Irktan bağımsız olarak köpeğinizi eğitirken temel itaat eğitimi olan, otur-bekle komutlarıyla başlayın.

Afgan hounds

afgan çoban

Afgan Hounds, sevecen ve hassas bir köpek. Çok akıllı olmalarına rağmen biraz bağımsız hareket edebiliyorlar. Aristokrat kişilikleri herkes için doğru köpek olmadığı anlamına geliyor. Bu köpeğin sahipleri, bu cinsin özgür yapısı olduğunu bilmeli ve sabırlı olmalı. İlgileniri çekmek için olumlu eğitim teknikleri kullanmalı. Avcı bir köpek olduklarından ötürü kedi kovalamaya meyilli olmaları sebebiyle yeni bir hayvanla temas ederken dikkatli olmanız gerek.

Alman Kurdu

german kurt

Alman Kurdu veya diğer adıyla Alman Çoban Köpeği iş ve aile hayatı için eğitilmesi kolay köpeklerden birisidir. Dünyanın en popüler ırklarından olan Alman Çoban Köpeği genelde bekçi köpeği veya hizmet köpeği olarak kullanılıyor. Koruyucu içgüdüleri olması sebebiyle onları erken eğitmek önemlidir.

Labrador

labrador retriever

Labrador, Amerika’nın en popüler köpeği. Dünyadaki yarışmalarda genelde en itaatkar ırk olarak seçiliyorlar. Bunun sebebi Labrador’ların sahibini memnun etmeye çalışmayı sevmesi… Labradorlar arkadaş canlısı ve oynamayı seven bir köpek cinsi.