Elektrik giderek artan fiyatlarıyla, evimizin önemli bir gider kaynağı oldu. Para ve elektrik değerlidir. Harcadığımız elektrik ile çevremize de zarar veriyoruz. Gereksiz elektrik harcamasının önüne geçerek, para açısından tasarruf edebiliriz. Herkes para biriktirmek ister. Tasarruf etmenin bir yolu olarak elektriği seçtik. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde elektrik fiyatı yüksektir. Fiyat artışlarının nedeni olarak tüketim ve üretim gibi çeşitli faktörler var. Bir dizi basit ve verimli ipucu sayesinde, elektrik faturanızı ve kullanımınızı kolayca azaltabilirsiniz.

Elektrik faturanızı düşürmek için on ipucu listesi:

10. Buzdolabınızı Verimli Bir Şekilde Çalıştırın

Buzdolabı mutfakta, tam bir enerji satıcısıdır. Çok eski bir model kullanıyorsanız, diğer tüm mutfak aletlerinden, elektrik tüketimi açısından daha pahalıya mal olabilir. Buzdolabının bobinlerini değiştirmek için yılda en az bir kez servise göndermelisiniz. Buzdolapları tam yüklerle verimli çalışır. Verimliliği artırmak için buzdolabını ve dondurucuyu her zaman dolu tutun. Buzdolabı kapılarında sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Kapıların açık kalmamasına özen gösterin ve kapı kenarındaki sızdırmayı önleyen parçaları en az iki yılda bir değiştirin.

9. Yıkama İçin Soğuk Su Kullanın

Çamaşır makinelerinin soğuk veya sıcak su ile yıkama seçenekleri vardır. Soğuk suya geçerek çok fazla enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Isıtma suyu, çamaşır makinesi tarafından yapılan yıkama sırasında elektriğin % 90’ını tüketir. Bu aynı zamanda karbon emisyonunun azaltılmasına da yardımcı olacaktır. Birçok insan sıcak suyla yıkamanın kıyafetleri temizleyeceğini varsayıyor, ancak bu doğru değildir. Tam yüklü çamaşır makinesi soğuk su yanında, daima enerji tasarrufu sağlar.

8. Eski Araçlarınızı Yenileme/Servis

Eski cihazlarınıza servise getirmek ve elden geçirmek, faturalardan tasarruf etmek için son derece önemli bir faktördür. Elektrikli cihazlarınızın verimliliği sürekli kullanımdan dolayı azalır. Cihazlarınızın verimliliğini geri getirmek için yılda en az bir kez servise vermelisiniz. Daha iyi elektrik kullanımı için cihazlarınızı yenilemeniz de gerekebilir. Yeni bir cihaz satın almak, bakımını yapmaktan daha iyi olabilir. Yenileme yaparken eski cihazlarınızı, ekstra para karşılığında satmanızı öneririz.

7. Enerji Verimliliği Olan Cihazlar Satın Alın/Kullanın

Energy Star olarak bilinen ve enerji verimliliği olan cihazları alıp kullanmak eski veya bu özelliği olmayan cihazlar göre en az % 40 daha az enerji kullanmanız anlamına gelecektir. Bilgisayar, buzdolabı ve AC gibi cihazlar Energy Star derecelendirmesini kullanır. Bu cihazlar paradan ve çevreden tasarruf etmek için enerji tasarruflu teknolojiler kullanır. ABD Çevre Koruma Dairesi tarafından başlatılan gönüllü program, dünyadaki diğer birçok ülke tarafından kabul edilmiştir. 1992’den bu yana, bu cihazları Amerikalı aileler ve işletmeler kullandılar ve faturalarında 430 milyar dolardan fazla tasarruf yaptılar. Paradan tasarruf etmek için yalnızca enerji tasarruflu cihazları kullanın ve satın alın.

6. Su Isıtıcılarını Yalıtın

Dünyadaki elektriğin çoğu ısıtmaya harcanmaktadır. Isıtma suyu bunlardan biridir. Isıtma suyuna harcanan enerjinin % 20-40’ı yalıtım ile tasarruf edilebilir. İzolasyon, sı kayıplarını azaltmaya yardımcı olur. Genellikle, su ısıtıcıları 15 yıl dayanır, bundan sonra yalıtım yerine daha iyi olanları aramanız gerekir. Yalıtım, su elektrik faturanızda % 5’e kadar tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

5. LED Işıklar Kullanın

Geleneksel ışıklarla karşılaştırıldığında LED ışıkları % 80-90’a kadar tasarruf sağlayabilir. Işıklar, tüm ev elektrik tüketiminin büyük kısmını oluşturur. LED ışıkları, elektrik tüketimini azalttığı için enerji tasarrufludur. Enerji tasarruflu sağladığı gibi, aynı zamanda floresan ve akkor lambalardan daha çevre dostu olarak bilinirler. LED ışıklar pahalıdır, ama uzun ömürlüdür. Daha uzun süre dayanırlar ve onlara yatırım yapmaya değerler. Tüm ev aydınlatmaları için LED ışıkları kullanmak, uzun vadede iyi miktarda elektrik ve para tasarrufu sağlayacaktır.

4. Klimaları Fanlarla Değiştirin

Klimalar elektrik harcama konusunda oldukça fazla tüketim yaparlar. Uzun süre kullanıyorsanız, tasarruflarınızın çoğunu yutuyorlar. Fanlar genel olarak fazla elektrik tüketmez. Her ikisi elektrik tükettimleri ile karşılaştırılamaz. anlar havayı sadece oda içinde dolaştırırken, klimalar odanın sıcaklığını düşürür. Klimaları fanlarla değiştirmek çok para kazandırır.

3. Kullanılmayan Cihazları Kapatın/Çıkarın

Şarj cihazları, dizüstü bilgisayarlar, XBox konsolları, TV’ler ve diğer birçok cihaz açık değilken bile elektrik tüketir. Bunlar evinizdeki gerçek “enerji vampirleri” olarak görülür. Kullanımda değilken cihazları kapatmak ve fişini çekmek en iyi uygulamadır. Bu iyi uygulamayı takip ederseniz, iyi tasarruf edebilirsiniz. Boşta veya beklemede olan cihazlardaki enerji tüketimi; düşük olmasına rağmen, uzun süre birden fazla cihaz bağlı kaldığında önemlidir.

2. Yenilenebilir Enerji Kaynağı Kullanın

Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi, evler için en yaygın yenilenebilir enerji kaynaklarındandır. Evinize güneş panelleri ve rüzgar değirmenleri kullanarak, güneş veya rüzgar enerjisi ile güç sağlayabilirsiniz. Güneş enerjisinin ana avantajı ısıtmada tasarruf sağlamak olacaktır. Teraslara monte edilen güneş panelleri, aylık elektrik faturanıza çok para kazandırmanıza yardımcı olabilir. Benzer şekilde, terasınızdaki rüzgar değirmenlerine ilk yatırım yapmak, küçük cihazlarınıza elektrik sağlamaya yardımcı olacaktır. Rüzgarlı bir yerde iseniz rüzgar değirmenleri yardımcı olabilir.

1. Elektrik Kaçağı Kontrolü

Hatalı kablolama elektrik kaçağına neden olabilir. Tekrarlayan donma ve erime döngüsü ile kuzey iklim bölgelerinde yaygındır ve kayalar tarafından yeraltı kabloları delinme sorunu ile karşılaşabilir. Hayvanlar da kablolarda kopmalara neden olabilmektedir. Kabloların geçtiği alanları, arızalı kablolar için kontrol etmeniz yarar sağlar. Evinizi hatalı kablolar veya elektrik kaçağı açısından değerlendirmek için profesyonel bir elektrikçiden destek alabilirsiniz. Arızalı kablolar dışında elektrik kaçağının diğer nedenleri;  arızalı ölçüm cihazınız, arızalı termostat kabloları ve eski kablolar da olabilmektedir. Evinizi yalıtın ki, elektrik kaçağı kontrol altında olsun. Evinizi en az 3 yılda bir bu açılardan kontrol etmek iyi olacaktı. Böylece elektrik faturanızı havaya uçurmadan, kontrol altına alma olanağı yakalarsınız.