Hayatınızın bir döneminde böcek ısırması veya sokması deneyimi yaşamışsınızdır. Neyse ki burada listelenen böceklerin ısırık yada sokmasını deneyenlerin sayısı fazla değil. Ancak buna maruz kalanların, yaşadıkları ağrı konusunda deneyimlerini anlatması dahi oldukça endişe verici. Bazılarının bu böcek ısırıklarını bir av tüfeği ile vurulma ile eşdeğer görmesi oldukça korkunçtur.

Aslında burada listelenen bazı küçük böceklerin, ısırma veya sokma ile kendilerini daha büyük hayvanlara karşı korudukları bilinmiyor. Dünyanın dört bir yanında bulunan böcekler arasından, en kısa sürede acı verici olarak görülen 10 ısırık ve sokmaya neden olanları listede bir araya getirdik.

10.

Bal Arısı

Günlük yaşamımızda çoğumuz bu küçük böceğe rastlamışızdır. Bildiğimiz ve tecrübe ettiğimiz iki şey ise, bal ürettikleri ve sokma yeteneklerinin olduğudur. Elbette listede bulunan diğer böceklere göre daha az ağrıya neden olan bir sokması var. Bal arılarının Güney ve Güneydoğu Asya kökenli olduğu bilinmektedir. Onlardan gelen sokmalar sonucu potansiyel cilt tahrişi ve cilt hasarları yaşanabilir. Bal arısı iğnesini avın cildine bıraktığında ölmektedir.

9. Kel Yüzlü Hornet

Kel yüzlü eşek arısı, “beyaz yüzlü eşek arısı”, “blackjacket” ve “boğa arısı” olarak da bilinen en tehlikeli sokmalardan birini yaşatan arı türüdür. Büyük ölçüde Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kanada bölgelerinde yaşayan eşek arısı, doğası gereği çok agresif olarak da bilinmektedir. Eşek arısının yüzündeki beyaz işaret, onu görünüm açısından benzersiz kılmaktadır. Cilde yoğun biçimde zarar vermese bile içlerinde bulunan zehir, ciltte tahrişe neden olur. Aslında diğer böcek sokmalarından farkı, sokma yerine zehir püskürtmesidir. Bu zehirli spreyi,  davetsiz misafirlerin gözlerine püskürterek savunma mekanizması oluşturmuştur. Gözlere püskürtülen zehrin geçici körlüğe ve sürekli göz sulanmasına neden olduğu bilinmektedir.

8. Kırmızı Hasat Karıncaları

Kırmızı hasat karıncaları, en tehlikeli karıncalar olarak gösterilebilir. Güneybatı ABD’nin bazı bölgelerinde yaşayan kırmızı karıncalar, daha çok ateş karıncalarıyla karıştırılmaktadır. Kırmızı hasat karıncalarında bulunan zehir içeriği, doğrudan kurbanın lenfatik sistemine etki eder. Duyarlılık ve alerjiye daha yatkın kişilerde etkileri daha fazla olabilir.

7. Bulldog Karınca

Bulldog Ant, ağrılı sokmalara neden olduğu bilinen büyük bir karıncadır. “Jack atlama teli” ve “boğa karıncaları” olarak da bilinmektedir ve doğaları gereği oldukça saldırgandırlar. Boğa karıncalarının sokmalarında, sokulan yer tahriş olmadan büyük ağrılar ortaya çıkar. Avustralya eyaletlerinde görülür. Her zaman olmasa bile, sokmalar sonucu güçlü zehir nedeniyle yaşam tehdit altına girebilir. Bulldog karıncaların sokmaları nedeniyle birçok insanın öldüğü bilinmelidir. Sokmalar, 6 milimetre büyüklüğüne kadar büyük olabilir. Bu rakam insanların sokmaya maruz kaldığı zamanlar için endişe vericidir.

6. Kağıt Arı

İnşa ettikleri yuvalarla çok ünlü olan kağıt eşek arısı, dünyanın en acı sokmalarından birini de verebilir. “Şemsiye eşek arısı” olarak da bilinen kağıt eşek arıları, yuvalarını çok tuhaf bir biçimde inşa ediyor. Doğaları gereği çok agresiftir ve tehdit edildikleri anlarda çok daha tehlikeli olabilirler. Kağıt yaban arısı türlerinin çoğu parlak renktedir. Bu durum onların da normalden daha zehirli olduklarını gösterir. Tek bir sokma ile bazı kişilerde ölümcül semptomlar yaşanabilmektedir.

5. Katil Eşek Arısı

“Asya dev eşek arısı” olarak da bilinen dev katil eşek arısı, Japon dev eşek arısı ile aynı alt türdendir. Sokmaları çok acı verici ve tehlikelidir. Büyük ölçüde Doğu Asya’nın tropikal ve ılıman bölgelerinde yaşarlar. İnsan derisine yoğun bir şekilde zarar veren 6 mm uzunluğunda iğneleri bulunur. 10 kereden fazla sokulan bir kişi acil tıbbi yardım alması şarttır. Bugüne kadar 35 kişi sokmalar nedeniyle ölmüştür.

4. Örümcek Wasp

“Tarantula şahin” olarak da bilinen böcek, tek bir acı veren sokma sonucunda ölüme neden olan böceklerden biridir. Örümcek eşek arısı dünyanın birçok yerinde bulunur. Böceklerin neden olduğu ağrının çoğu Schmidt ağrı indeksine göre hesaplanırken, örümcek eşek arısı derecesinin 4 olduğu bilinir. Bu derece dahi, ağrının çok fazla olduğu anlamına gelmektedir. Örümcek eşek arısı sokmaları, bir elektrik çarpmasıyla karşılaştırılabilir ve çok acı verici olarak kabul edilir.

3. Japon Dev Eşek Arısı

Japon dev eşek arısının sokması, mermi karınca ve cellat eşek arısı ile karşılaştırılabilir. Oldukça tehlikeli bir böcektir. Görünüş açısından güzeldir ve “büyük serçe arısı” olarak tanınır. Japon eşek arısı kışkırtıldığı anlarda, doğaları gereği çok agresif olur. İğnesi 6.23 mm uzunluğundadır. Bu uzun iğne, sinir sistemini doğrudan etkileyen ve dokuya yoğun hasar veren zehirden oluşmaktadır. Soktuğu zaman ağrı dayanılmaz olabilir ve hastaneye yatmak gereklidir. Her yıl Japonya’da sadece eşek arısı tarafından sokulma sonucunda kırk kişi ölmektedir.

2. Mermi Karınca

Tam anlamına uygun biçimde “Bullet Ant” olarak adlandırılmıştır. Bir karınca ısırığının ateşli silah kadar güçlü olmasını hayal edebiliyor musunuz! Mermi karınca, bir silahın vücutta vurulmasının etkisi ile aynı etkiyi yaratabilen karınca türüdür. Büyük ölçüde Nikaragua, Honduras’ın doğusu ve Güney Paraguay yağmur ormanlarında yaşamaktadır.

Soktuğu anda iğnesinin, 24 saatten fazla durgun ağrılı dalgalar açısından yanma hissi ürettiği bilinmektedir. Enjekte ettiği zehir, temel olarak merkezi sinir sistemine zarar verir ve sinaptik iletimi engeller. Yerliler karıncaya “formiga cabo verde” diyorlar. Anlamı ise Portekizce’de “derin yaralar”’dır.

1. Cellat Eşek Arısı

Cellat eşek arısı ve kurşun karınca arasında tehlikeli olması açısından yarış var. Kazanan cellat eşek arısı oluyor. “Polistes carnifex” olarak da bilinen bu böcek sokması, bugüne kadar keşfedilen en acı verici böcek sokması olarak kabul ediliyor. Cellat eşek arısı büyük ölçüde Orta ve Güney Amerika’da yaşıyor. Sokma sonucunda şişlikler, sokulan bölgede delik meydana geliyor. Vücuda alınan zehirden dolayı dokuda potansiyel hasar oluşuyor. Acı günlerce devam edebiliyor.