Herkes istediği şeyi seçerek giyme, moda trendlerini bireysel idealleri için kullanma hakkına sahiptir. Aynı zamanda giyim biçimi, bir halkın veya topluluğun kolektif kültürünü yansıttığı için hiç kimse bu hakları da ihlal edemez . Bununla birlikte; göz dövmeleri, Hitler’in yüzünün yer aldığı gömlekler ve erkek iç çamaşırları gibi çılgın trendlerin olduğunu biliyoruz. Bu yazıda dünyadaki en çılgın moda trendlerini konumlarıyla listeleyeceğiz.

10. Meksika Sivri Çizmeler, Meksika

Meksika sivri botları, San Luis Potosi Meksika eyaletinde bulunan Matehuala kentinde ortaya çıktı. “Önemsiz önyükleme” olarak da adlandırılıyor. Bu botlar 2009 yılında popülerlik kazandı. Bölgede yaşayanlardan elektronik dansına giren çocuklar tarafından, komedi amacıyla giyildi. Bu moda trendi, Dallas gibi yerlerden Amerika Birleşik Devletleri’ne de girdi. Tennessee, Mississippi ve Oklahoma gibi diğer bölgeler de ve özellikle Matehualan göçmenlerin yaşadığı yerlerde bu moda eğilimi takip ediliyor.

Bu moda trendi sadece çılgın değil, komik. Meksika sivri çizmelerini denemek için yeterince cesur olmalısınız. Bu moda, elektronik müziğe dans eden tüm erkek grupları arasında oldukça popüler hale geldi. Bazı tasarımcılar, ayakkabıya LED ışıkları, aynalar ve disko topları ekleyerek daha da ileri noktaya taşıdılar. Tüm bu değişiklikler ve moda, kullanıcının kişisel seçimine bağlıdır. Nihayetinde bu eğilim, müzikal alt kültürlerle bir arada var olmuştur.

9. Hitler Chic, Nazi Almanya

Elbette Hitler öldü ve fikirlerini doğru bulmuyoruz. Ama 2018’in başlarında Tayland’ın bir çok noktasını, Hitler ürünleri işgal etti. Kıyafetler üzerinde, Hitler karikatürleri kullanılmaya başlandı.

Bu istilada Hitler, farklı tür kıyafetlerde tamamen karikatür biçiminde ortaya çıkıyor. Pandalar ve ünlü karakterlerin Hitler’e benzetilen versiyonları tişörtler, ceketler  gibi giyimlerde yer buluyor.

Bu moda trendi, Taylan halkının cehaletiyle faşizme bir kıvılcım olmayabilir. Bu moda eğilimi sadece Tayland değil, Endonezya ve Myanmar gibi diğer Güney Asya ülkeleri tarafından da izleniyor. Ancak Tayland, bu moda eğilimini son derece yakından takip edildiği yerdir.

8. Güney Afrika Metalheads, Botsvana

Güney Afrika ülkesi Botswana’da Metalheads moda trendi farklı bir hale geliyor. Afrikalılar metal aksesuarları zaten severler. Şimdi metal kemerler ve metal deri karışımı ürünler gittikçe popülerleşiyor.

Bu moda stili çoğunlukla erkekler tarafından kullanılıyor ve kıyafetlerle kovboylara benzer görüntüler ortaya çıkıyor. Onlara göre bu moda, metalik kültür. Henüz Korn hakkında bilmedikleri çok şey olsa bile; özgürlük, güç ve gücü ifade edilen bu moda yayılıyor. Üyeleri kendilerine, iblis ya da silah dumanı gibi isimler veriyorlar.

7. Gotik Lolitas, Japonya

Bu bir Japon moda trendi ve batı terimi olan Lolita ile ilgisi yok. Bu moda trendi, şık ve sevimli Viktorya dönemi kıyafetleriyle ilişkilidir. Bu trendin temel özellikleri; diz boyu ve taban uzunluğu etekler, petticoats tarafından desteklenen cupcake figürleridir. Birkaç alt kategorisi vardır ve en ünlüsü diğerlerinden daha koyu görünen Gotik’tir. Bu moda trendi kullanıcılarını, “15 yaşında bir çocuğun anladığı gibi sahte vampir modası” gibi gösterme eğilimindedir. Moda trendinde ek olarak, şemsiye kullanılmalıdır.

6. Şeffaf Kot, İngiltere ve Olası Çoklu Konumlar

21. yüzyılda, şeffaf kot olarak bilinen garip bir şey gördük. Kesinlikle son zamanlardaki en çılgın moda trendlerinden biri ve gelecekte de öyle olacak gibi görünüyor. Topshop 2017 yılında şeffaf kot pantolonun bir versiyonunu yayınladı. Ertesi yıl, PrettyLittleThings transparan kot çeşitlerini yayınladığında tarihin kendini tekrarladığını görmüş olduk. Şeffaf kot tamamen plastikten yapılmıştır ve kullanmakta olanların çoğu ne zaman yada nasıl kullanılacağını bilmez. Sosyal medya sohbetçileri, bu eğilimin sindirmek için çok fazla aşırı olduğunu belirtiyor.

Topshop’un bu garip kıyafeti için, nasıl giyeceğinize dair önerileri bile bulunuyor. Bu garip şeyi giymeden önce altına biraz kıyafet giymenizi tavsiye ediyorlar. Bu kesinlikle modern dünyanın en garip moda trendlerinden biridir.

5. Göz Takıları, Hollanda

Gözlerin güzelliğini arttırmanın farklı yolları hakkında bilgi sahibi olsanız da eminiz ki göz mücevherlerini hiç duymadınız. Bu takı ve mücevherler, çılgın modaya bir başka örnektir. Görünüşe göre göz güzelliği için; kozmetikler, kontakt lensler için yapılan fikirler tükenmiş ve bu yüzden böyle bir şeye yönelim olmuştur.

Bu moda eğilimi; 2000 yılında Rotterdam’da Hollanda’dan kaynaklanmıştır ve çoğunlukla genç kızlar tarafından kullanılmaktadır. Prosedür, değerli metallerden yapılmış küçük saplamaların gözlere sokulmasıyla yapılıyor. Hollandalılar; tekniğin zararsız olduğunu söylüyorlar, ancak bu bile bizi denemeye teşvik etmek için yeterli değil.

4. Manba, Japonya

Bu moda eğilimi, Japonya’da ortaya çıktı. Görüldüğü gibi yine Japonya ve neden bu kadar garip bir moda anlayışına sahip olduğu konusunu düşündürüyor. Son moda trenleri olan Manba ve şu sıralarda Japon kızları tarafından giyilerek kullanılıyor. Bu kızlar, normalde garip bir moda anlayışı olan erkeklerle çıkmaktadır. Manna, özellikleri koyu tenli ağır makyaj olan tanınmış Ganguro kültürünün bir varyasyonudur. Manba kızlarının yüzleri; genellikle derin, koyu kahverengi, göz çevresinde beyaz renkte, genellikle dairesel olarak boyanır. Saçları normalde çirkin kıyafetlerle gümüş sarısı boyalıdır.

Japon moda trendleri her zaman, oldukça çılgınca oluyor. Manba da bu çılgın moda trendleri arasında bir istisna değildir. Japon ulusundan gelen en çılgın moda trendlerinden biri olarak görülür. Bu moda trendinin kökeni 90’ların ortalarına dayanıyor. Ganguro, koyu tenli ciltlerine karşı zıt makyaj ile ayırt edilir. Bu kültürel Japon modası, Japon folklorundaki şeytanlar ve hayaletlerle ilişkilidir. Manba, Japon folklorunda dağ cadı Yamanba’dan sonra adını alan Ganguro’nun bir alt türüdür. 90’ların ortalarında, ülkedeki genç kadınlar arasında son derece popülerdi.

3. Facekini, Çin

Bu kulağa tuhaf geliyor olsa bile doğru okudunuz. Çin’de plajda bronzluk için süre harcamayarak,  kendilerini korumak isteyenlerin bir moda trendi. Onlar güneşlenerek nefret ediyorum.

Facekini; Doğu Çin Denizi kıyısında etrafında plaja gitmek kadınlar tarafından ortaya çıktı. Kökeni Qingdao’da ünlüdür. Plajlarda facekini giyen kadınların çoğu, oldukça normal giyiniyor gibi görünebilir. Mayo yapmak için kullanılan malzemeden üretilirler ve genellikle onlarla aynı tasarıma sahiptirler.

2. Göz Dövmeleri, Roma İmparatorluğu (Yunanistan)

Evet, aslında bir moda trendi ve uzun zamandır var. Ama ortaya çıktığı ilk zamanlarda tıbbi sorunları olan insanlar için kullanıldı. Şimdi ise moda için kullanılıyor. Geçmişte korneada yapıldı, şimdi mürekkeplenen gerçek göz beyazı (sklera). Bu süreç potansiyel olarak zararlıdır ve birkaç kişi bu prosedürden kör olmuştur. Evet, çok iyi bir şey değil!

Günümüzde, skleral dövme olarak da biliniyor. Çünkü dövmenin çoğunluğu skleral bölgede gerçekleşir. İlk skleral dövme ile ilgili bir makalenin, Body Modification Ezine dergisinde 2007 yılında olduğu biliniyor. Çeşitli yan etkileri ve göze potansiyel zararları nedeniyle, Oklahoma Senatörü Cliff Branan tarafından süreci yasa dışı hale getirmek için bir yasa tasarısı sunuldu.

1. Bagel Başkanları, Kanada

Bu moda trendi de Japonya’da ortaya çıkan ve ünlü olan bir trend. Bu modaya uygun çalışma esnasında, yaptıranların alnına bir tuzlu su damlası yerleştirilir ve tuzlu su bir simit şeklinde şişer. Ancak etkileri geçicidir. Elbette simit yerine başka bir nesne seçebilirlerdi. Bu listede yer alanlar içinde en çılgın olan bu moda trendi, giyim trendlerine özgü olmaktan ziyade geçici vücut modifikasyonudur.

Simit kafalarının tarihi, Jerome Abramovitch’in Kanada’daki ilk simit kafasını gerçekleştirdiği 1999 yılına dayanıyor. Eğilim 2007’de Keroppy Maeda tarafından Japonya’ya taşındı. Prosedür, alında bir distorsiyon etkisine yol açan 6 ila 24 saatlik geçici bir şişliktir. National Geographic TV gibi çeşitli medya kuruluşları prosedürü belgeledikten sonra trend zirveye ulaştı . Prosedürün potansiyel olarak güvensiz ve tehlikeli olduğuna inanılmaktadır. Aşırı dehidrasyona, cilt sarkmasına ve enfeksiyonlara yol açabilir.