Her yapılan PC oyunu satış rakamlarında milyonları bulmadı. Milyonlarca satışa ulaşan birkaç oyun var. Teknolojideki ilerlemeyle birlikte oyun endüstrisi çok yönlü ve yüksek teknolojili hale geldi. Muhteşem grafikler,gerçekçi  oyun oynama deneyimi, yaratıcılık, ses ve animasyon efektleri ile birçok parlak oyun piyasaya çıkıyor. Oyun teknolojisi bu kadar gelişmeden önce de iyi performans gösteren bazı oyunlar var. Korsanlığın artmasıyla birlikte perakende mağazalarının satışı azaldı. Hükümetler yaşanan bu korsanlığı azaltmak için önemli adımlar atıyor. Bazı oyunlar bu korsanlık yaşanırken bile 10 milyondan fazla sattı. Guinness Dünya Rekorları da dahil olacak biçimde rekor kırmış olan PC oyunlarını da barındıran, dünya çapında 9 milyondan fazla kopya satan 10 PC oyununun listesi:

10. Half-Life – 9.3 Milyon

Half-Life, Microsoft Windows için Sierra Studios tarafından 1998 yılında piyasaya sürülen birinci şahıs nişancı oyunudur. Valve LLC oyunu geliştirdi ve oyun pazarında büyük bir başarı kazandı. Oyun artık PlayStation 2, OS X ve Linux platformları için de kullanılabilir. 16 Kasım 2004’e kadar oyun dünya çapında sekiz milyon kopya sattı ve Aralık 2008’e kadar 9.3 milyondan fazla satışa ullaştı. E3 1998’de “En İyi PC Oyunu” ve “En İyi Aksiyon Oyunu” dallarında Game Critics Ödülleri kazandı. Oyun ayrıca Tüm Zamanların En Çok Satan First-Person Shooter (PC) oyunu olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

9. Half-Life 2 – 9,4 Milyon

Half-Life 2; daha iyi grafik, animasyon, ses, yapay zeka, anlatım ve oyun deneyimi ile Half Life’ın devamı olan oyundur. 16 Kasım 2004’te yayınlanan Half-Life 2, 9.4 milyondan fazla sattı. Oyun, 2012 Spike Video Oyunu Ödülleri’nde “Yılın Oyunu” ödülü ve “On Yılın Oyunu” unvanını kazandı. The Guardian’ın okuyucuları oyunu on yılın en iyi oyunu olarak seçti.

8. Garry’s Mod – 10 Milyon

GMod olarak bilinen Garry’s Mod, tek oyunculu ve çok oyunculu modlarda harika bir sanal alan fizik oyunudur. Garry’s Mod, Garry Newma’nın bir yaratımıdır. Oyunun ilk sürümü 24 Aralık 2004’te Microsoft Windows için çıktı. Daha sonra OS X ve Linux için sürümler çıktı. Ocak 2016 itibariyle, 10 milyondan fazla sattı.

7. StarCraft – 11 Milyon

StarCraft, Blizzard Entertainment’ın en başarılı video oyunlarından biridir. StarCraft ilk kez 31 Mart 1998’de piyasaya sürüldü. Orijinal oyun ve resmi genişlemesi, zamanının gerçek zamanlı strateji oyunlarından biri olarak övgü aldı. Oyun, dünya çapında 11 milyondan fazla kopya sattı ve 2008 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na girerek dört rekor kırdı. Oyun; Windows, Nintendo 64 ve OS X için kullanılabilir. 1998 yılında oyun en çok satan PC oyunuydu.

6. Sims – 11,24 Milyon

The Sims, Electronic Arts tarafından geliştirilen ve 2000 yılında piyasaya sürülen bir hayat simülasyonu video oyunudur. Oyunun çeşitli platformlarda dünya çapında 165 milyondan fazla sattı. Oyun kurgusal, bir evi içinde bir veya daha fazla sanal insanın günlük aktivitelerini simüle eder. Oyunun tasarımı, SimCity’nin tasarımından ve geliştirilmesinden de sorumlu olan Will Wright tarafından yapıldı.

5. Counter-Strike – 12.5 Milyon

Counter-Strike, 21. yüzyılın en popüler oyunlarından biridir. Birinci şahıs nişancı oyunu ilk kez 19 Haziran 1999’da Valve Corporation tarafından piyasaya sürüldü. Oyunun son zamanlarda Counter-Strike: Condition Zero ve Counter-Strike: Source gibi birçok sürümü yayınlandı. Oyun dünya çapında 12,5 milyondan fazla sattı. Oyun Microsoft Windows için ilk kullanılabilir oldu ve daha sonrasında çok oyunculu olarak geliştirildi. Karşı terör ekibin bir takımda, teröristlerle mücadele etmesi üzerine kurulu olan oyun PlayStation 3 ve Xbox 360 gibi diğer platformlar için de kullanılabilir.

4. Diablo III – 13 Milyon

Diablo III, 15 Mayıs 2012’de piyasaya sürüldükten sonraki 24 saat içinde 3,5 milyon kopya sattı ve en çok satan PC oyunu oldu. O yıl 13 milyondan fazla kopya satarak rekor kırdı ve 2012’nin en çok satan PC oyunu oldu. Oyun Blizzard Entertainment’ın aksiyon içeren bir video oyunudur. Diablo III ilk olarak Microsoft Windows ve OS X için ve daha sonra Linux, PlayStation 3 ve Xbox 360 için piyasaya sürüldü. Oyuncular Terör Efendisi Diablo’yu yenmek için altı karakterden birini seçiyor bve mücadele ediyor. Birçok büyük dergi ve web sitesi, oyun hakkında olumlu yazılar yazdı. Oyun Kuzey Kore , Almanya ve Fransa’da tartışmalara da konu oldu.

3. World of Warcraft – 14 Milyon

World of Warcraft, ilk olarak 2004 yılında Blizzard Entertainment tarafından piyasaya sürüldü. Oyun dünya çapında 14 milyondan fazla sattı. Windows ve OS X için piyasaya sürülen oyun, MMORPG olarak da bilinen çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunudur. Ocak 2014 itibarıyla oyun için 100 milyondan fazla hesabın oluşturulduğu açıklandı. Oyun, en fazla MMOPRG abonesiile  Guinness Dünya Rekorlarını da elinde tutuyor. Bu oyun, MMOPRG oyunları alanında, daha önce yayınlanmış benzer oyunlara göre birçok iyileştirme getiren yeni bir çağ açtı.

2. Overwatch – 15 Milyon

Overwatch, 24 Mayıs 2016’da piyasaya sürülerek bu listedeki birçok oyunu geride bırakacak  15 milyon üzeri satışa ulaştı. Overwatch, Blizzard Entertainment’tan geliyor. Oyunun daha fazla satması bekleniyor ve Minecraft’ı sollama potansiyeline sahip olarak görülüyor. Birinci şahıs nişancı oyunu Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One için kullanılabilir. Oyunda oyuncular altı kişilik iki takıma yerleştirilir ve burada her oyuncu benzersiz beceri ve hareketlerle önceden tanımlanmış bir kahraman karakteri seçebilir. Her takımdaki oyuncular haritadaki kontrol noktalarını savunur ve sabitler.

1. Minecraft – 24 Milyon

Minecraft, video oyunları tarihinde şimdiye kadar oluşturulan en büyük PC oyunudur. Bağımlılık yapan oyun dünya çapında 24 milyondan fazla sattı. Oyun, oyun için grafik dünyasının hızla geliştiği 2011 yılında PC için piyasaya sürüldü. Sandbox oyunu, Windows, Linux, Mac OS, Android, XBOX 360, PlayStation ve iOS gibi çok çeşitli platformlar için tek bir oyuncu modu ve çok oyunculu mod olarak karşımıza geliyor. Oyun önce İsveçli programcı Markus “Notch” Persson tarafından programlandı ve daha sonra Mojang tarafından geliştirilerek yayınlandı.