Çocukluk günlerimizin, sıradan çizgi film dizileri, yerini bugünkü animasyonlara bırakıyor. Ancak unutulmaz gelen çizgi film karakterini hala hatırlıyoruz. Teknoloji, çizgi film sanatları ve animasyon dikkate alındığında büyük değişim geçiriyor.

Unutulmayan ise yıllar önce yaratılan çizgi film karakterleri oluyor. İkonik ve etkili çizgi film karakterlerinden bazıları konukları partilerde ve eğlence parklarında ağırlamak için sergileniyor. Her yıl yaratılan yüzlerce çizgi film karakterinden, çocukluk günlerinizi doldurabilecek tüm zamanların en etkili 10 çizgi film karakterinin listesini hazırladık.

10. Snoopy

Snoopy, çizgi film “Fıstık” için odaklanmış bir karakter olan bir beagle köpek ırkıdır. Karakter, ilk kez “Fıstık Filmi” nin ardından 1950’de ortaya çıkarıldı ve en ikonik figür oldu. Masum, iyi huylu ve sezgisel olan harika bir karakterden oluşur. Asla konuşmak için ağzını açmaz, ama normal insanlar gibi konuşmayı hayal eder. Karakter, Schulz’un çocukluk köpeklerinden olan Spike için çizilen bir çizimden esinlenerek ortaya çıkmıştır.Çizgi film karakteri üzerindeki başarılarıyla Snoopy, 2 Kasım 2015’te Hollywood Walk of Fame’de bir yıldızla onurlandırıldı.

9. Donald Duck

Donald Duck, birçok eğlence parkında karşılama figürü olarak kullanılan dünyanın en popüler çizgi film figürlerinden biridir. 1934 yılında Walt Disney Productions’da yaratılan karakter, denizci gömleği ve papyonlu antropomorfik beyaz ördektir. Donald Duck her zaman hem çocukların hem de yetişkinlerin dikkatini çeken komedyen rolündedir. Karakter, TV Rehberi tarafından 2002 yılında tüm zamanların en büyük 50 çizgi film listesinde yer aldı. Animasyon çizgi film dizilerinin çoğunda Donald, başka bir ikonik karakter olan “Mickey Mouse” için rakip oluyor. Mickey’e ve onu kıskanmasına rağmen, hala dünya çapında milyarca insan tarafından seviliyor.

8. Thomas “Tom” Kedisi

Canlandırılan “Tom and Jerry” dizisinden “Tom” olarak tanındı. Tom ilk olarak 1940 yılında “Puss Gets the Boot” dan “Jasper” olarak tanıtıldı. Karikatür tarihinde yapılmış, çoğu zaman “Jerry the Mouse” u tuzağa düşürmeye çalışan destansı bir karakterdir. Karakterden konuşulan bir ses yoktur ve çoğu zaman Tom’dan duyulan ses acı ya da paniktir.

7. Scooby-Doo

Scooby-Doo, animasyon çizgi dizi “Scooby-Doo” da yer alan muhteşem Danua erkek köpek ırkıdır. Karakter, doğaüstü yaratıklar tarafından sözde gizemleri tespit etmek için eşsiz bir yetenek sahibidir. Scooby, başka bir karakter olan “Shaggy Roger” ın evcil bir köpeğidir. Scooby her zaman ipucu verir ve Roger ile kişisel olarak iletişim kurar. Ancak diğerleri onunla ilgilenir. Karakter, “S” alfabesini öne getiren neredeyse tüm kelimeleri konuştuğu ve telaffuz ettiği kırık İngilizceden çok ünlü hale geliyor.

6. Jerry Fare

Yaşınız kaç olursa olsun, Jerry Mouse’u gördüğünüz anda TV dizisi “Tom and Jerry” i hatırlıyorsunuzdur. Jerry Fare neredeyse her zaman rakibi Tom’un sinirine dokunan kahverengi küçük bir faredir. Thomas The Cat ve Jerry Mouse arasındaki rekabet savaşı karikatür endüstrisinde destansı bir temel oluşturdu. William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılmış, farenin ilk görünüşü 10 Şubat 1940’taydı. Hanna ve Barbera 1956’dan sonra yapımcı oldu. “Tom ve Jerry”, oluşturulan karakterler için en iyi hit oldu ve 1951’de En İyi Kısa Konu Karikatürleri Akademi Ödülünü aldı.

5. Sünger Bob ve Kare Pantolonu

Sünger Bob, Amerikalı bir animatör Stephan Hillenburg tarafından yaratıldı. Karakterin adı çizgi roman “Intertidal Zone” dan türetildi. “SpongeBob SquarePants” karakteri için birçok tartışma yaşandı. Ancak yaşanan tartışmalara rağmen, görüntüsü hem yetişkinler hem de çocuklar için hala etkileyicidir. Sünger Bob, iyimser davranışı ve doğada ustalığı ile TV şovlarını izleyen çocukları etkiledi. Tüm zamanında en iyi babası Patrick’le birlikte yaşadığı aynı sokakta takıldığı görülür. Sünger Bob bir fast food restoranı için çalışıyor. Sadece “SpongeBob” karakter adı yaratılarak, MTV Network distribütörlerinin yardımıyla yeni bir franchise oluşturuldu. Medya devi, 2017 sonunda 13 milyar doların üzerinde gelir elde etti.

4. Charlie Brown

Charlie Brown, Charles M. Schulz tarafından yaratıldı ve ilk olarak 30 Mayıs 1946’da yapıldı. Çizgi roman “Fıstık” ın ana kahramanı olarak kabul edildi. Hem karamsar hem de iyimser bir davranışı olan Brown, işler iyi gitmediğinde dışarı çıkmaktan kaçınır. Ancak, işleri günlük olarak yapması gereken işlerinde de kendini tehlikeye atmayı başarıyor.

3. Bugs Bunny

Bugs Bunny, Looney Tunes animasyonlu kısa filmlerde tanıtıldığı bilinen bir diğer tüm zamanların etkileyici karakteri ve çizgi film dünyasının unutulmazıdır. Karakter, Warner Bros Entertainment’ın en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Animasyonlu kısa filmlerin çoğunda neredeyse her zaman ellerinde havuç olduğu biliniyor. Karakter, filmlerde diğer çizgi film karakterlerinden daha fazla sayıda görünmesi ile bilinir. Bunny’nin ilk görünüşü 30 Nisan 1938’de oldu o zamandan beri tüm zamanların en iyisi oldu. Bugs Bunny o kadar meşhurdu ki ABD hükümeti 1997’de en ünlü Mickey Mouse’un önüne geçerek, adına posta pulu çıkarıldı. ABD posta pulu ile onurlandırılan ilk çizgi film karakteri oldu.

2. Homer Simpson

Homer Simpson, ilk olarak Cartoonist Matt Groening tarafından tanıtılan kel, kısa boylu, tembel ve aptalca bir karakter. Simpson, bir Nükleer Santral ajansı için çalışıyor ve burada güvenlik önlemlerini denetliyor. Gençleri ve çocukları etkileme açısından fantastik olarak kabul edildiği gibi, bu karakter neredeyse her şeyi aptalca yapar. Ama duruşu her zaman doğrudur. Simpson çizgi film karakteri, televizyon tarihindeki en başarılı ve etkili karakterlerden olarak kabul edilir.

1. Mickey Fare

Hiç kimse, Mickey Mouse karakterinin tüm zamanların en etkili 10 çizgi film listesinin başında olduğunu inkar edemez. The Walt Disney Company tarafından yaratılan Mickey Mouse, birçok çizgi roman ve çizgi film bölümünde yer alan komik bir karakterdir. Çizgi film karakteri hala ikonik sembolü olan birçok kişi için favori olarak kabul edilir. Mickey Mouse karakteri, eğlence parklarında ve eğlenceli ortamlarda çocukları eğlendirmek için hayati bir rol oynar. Karakter ilk olarak 1928’de tanıtıldı, ancak istediği kitleyi çekemedi. Ayrıca Walk Disney’in yardımıyla çizgi film, komedi durumu üretmek için ses parçasıyla desteklendi. Bunun sonunda da karakter, neredeyse herkes tarafından sevildi ve o zamandan beri her çocuğu çekmeyi başardı.