Dünyadaki farklı görünümlü bitki yada ağaçların yanında tuhaf tuhaf ve garip ağaçlar da bulunuyor. Yaşlı ağaçların fosili, Dünya hakkında tam bir bilgi kaynağıdır. Dinozorlar kadar yaşlı olan ağaçlar bulunuyor. Bu tür ağaçlar hakkında yapılan çalışmalar Dünya hakkında belki de bilmediğimiz birçok sırrı açığa çıkarabilir. En tuhaf ağaçların bazılarının kan, gökkuşağı renginde kabukları olduğunu ve ellere benzeyen çiçekler üretebileceğini bilmek şaşırtıcı olacaktır. Dünyanın en tuhaf ağaçları hangileri? Bazı şaşırtıcı özelliklere sahip dünyanın en garip on ağacının listesine göz atın:

10. Bloodwood Ağacı ( Corymbia Opaca )

Bloodwood ağaçları vahşi doğada en şaşırtıcı ağaçlardan biri olarak dikkat çekiyor. Tam olarak kan gibi görünen kırmızı renkli bir sakızı kanamasıyla biliniyor. Bloodwood ağacının diğer adı çöl bloodwood’dur. Bu ağaçlar Avustralya’nın çöl iklimlerine özgüdür. Ağaç, zaman zaman bir yara oluşturarak kabuğunu döker. Yara boyunca, kalın kırmızı bir şekilde dışarı sızar. Sakız tüm kabuğu kaplayarak kristalleşir. Sakız, antiseptik özelliklere sahip olduğu bilinen bir çalı ilacı olarak toplanmaktadır.

9. Dev Sekoya ( Sequoiadendron Giganteum )

Dev sekoyalar, Sequoiadendron cinsindeki tek canlı tür olan dev sekoya ağaçlarıdır. Bu tür iğne yapraklı ağaçlar, California’daki Sierra Nevada Dağları’nın sadece batı yamaçlarına özgüdür. Bunlara Büyük Ağaç da denir. Bu ağaçlar dünyanın en büyük tek ağaçları ve hacimce en büyük canlılarıdır. Ortalama olarak, 50-85 m (164-279 ft) yüksekliğe kadar büyüyebilir ve çapı 6-8 m (20-26 ft) arasındadır. Dünyadaki en eski canlılar arasındadırlar. Ateşe dayanıklıdır. Tarih öncesi zamanlarda, bu türler Kuzey Amerika ve Avrasya iğne yapraklı ormanlarına yaygın olarak dağıtıldı. Son buz çağında, geniş ölçüde azaldılar. Bugün, görüldüğü yer Kaliforniya’nın küçük alanlarıyla sınırlıdır.

8. Şişe Ağacı ( Adansonia Gregorii )

Boab, şişe ağacının ortak adıdır. Garip şişesi şekliyle adını aldı. Şişe ağaçları Malvaceae ailesindendir. Bu garip ağaçlar Avustralya’ya endemiktir, daha doğrusu Batı Avustralya’nın Kimberley bölgesi ve doğusu Kuzey Toprakları’da görülür. Ağacın kuru mevsimlerde su depoladığı bilinmektedir. Ağacın bu özelliği yerli Avustralyalılar tarafından sömürülmüştür. Ağaçların oyuklarından su alınır. Ağaçların çoğu yenilebilir. Şişe ağaçlarına baş aşağı ağaç da denir.

Ağacın bir başka varyasyonu, son derece kuraklığı ve toksik yapısı olan Namibya ve Angola’da bulunmaktadır. 30 cm uzunluğa kadar olan ince dikenleri ile dünyanın en ölümcül ağaçlarından biri olarak da bilinir.

7. Jabuticaba ( Plinia Cauliflora )

Jabuticaba, dallarında ve gövdelerinde ilginç meyveler yetiştiren garip bir ağaçtır. Brezilya’daki Minas Gerais ve São Paulo eyaletlerinde bulunur. Myrtaceae ailesinin diğer türleri Brezilya, Peru, Paraguay, Arjantin ve Bolivya’ya özgüdür. Ağaç morumsu-siyah, beyaz hamurlu meyvelerle süslenmiştir. Bu çiğ meyveler yenilebilir veya jöleler, şaraplar veya meyve suları haline getirilebilir. Meyveler tüm ağacı kapladığında, sanki bazı küçük hayvanlar onu yiyormuş gibi görünür. Bu meyvelerin tıbbi özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

6. Denizanası Ağacı ( Medusagyne Oppositifolia )

Denizanası ağacı dünyanın en sıra dışı ve garip ağaçlarından biridir. Seyşel Adaları, Mahé adasına endemik olan alışılmadık bir ağaçtır. Medusagyne  cinsinin tek üyesidir. Adını, açılmış meyvesinin ayırt edici biçimde denizanası şeklinde olmasından alır. Bu ağaçlar soyu tehlikededir. Denizanası ağacının ilk olarak 1970’lerde bulunana kadar, soyunun tükendiği düşünülüyordu.

5. Boojum Ağacı (Fouquieria Columnaris)

Boojum ağaç görünümü ve kendine özgü yapısıyşa olağandışı. Baja California Yarımadası’na endemiktir ve Meksika’nın Sonora kentinde küçük bir nüfusa sahiptir. Bir noktadan baş aşağı ince bir havuç gibi görünürken, başka bir açıdan çatal gibi görünür. Daha yakından bakarsanız, büyük bir kaktüs gibi görünüyor. Ağacın çiçeği bal kokulu kremsi sarıdır. 20 metre yüksekliğe kadar büyüyebilirler.

4. Kapok Ağacı ( Ceiba Pentandr a )

Yastık pamuğu ağacı olarak bilinen ağaç, geniş basit dikenlerin kendi dallarınının her yerinde kalabalık biçimde oluşması ile benzersizdir. Garip türler Meksika, Orta Amerika ve Karayipler, kuzey Güney Amerika’ya özgüdür. Türlerinden bazıları Batı Afrika’da görülür. Ağaç, tohum kabuklarından elde edilen pamuk benzeri tüyleri ile bilinir. Maya mitolojisine göre, bu ağaçlar kutsallığın bir sembolüdür. Onlar dünyanın en büyük ağaçları arasındadır. Miami’de Florida bulunan bu tüdeki bir ağaç, dünyanın en yaşlı ağacı (200 yaşında) olarak yaşıyor.

3. Wollemi Çam Ağacı ( Wollemia )

Wollemi çam ağacı genellikle ‘dinozor ağacına’ olarak adlandırılır. İğne yapraklı ağaç yaşayan bir fosildir. Ağacın fosil kayıtları, dinozorların Dünya’da dolaştığı 200 milyon yıl öncesine dayanıyor. Wollemia, 1994 yılında fosillerinin keşfinden sonra dünyaca tanındı. Yavaş büyüyorlar ve çok uzun ömürlüler. Yaşayan ağaçların bazıları 500 ile 1.000 yıl kadar eskidir. Ayrıca hava koşullarına son derece dayanıklıdır. −12 ve 45°C arasında değişen sıcaklıklarda yaşayabilir. Soyu tükenmekte olan tür son derece şaşırtıcı ve gerçekten inanılmazdır.

2. Şeytanın El Ağacı ( Chiranthodendron Pentadactylon )

Şeytan’ın el ağacı, çarpıcı kırmızı beş parmaklı çiçekleri ile bilinen çiçekli bir ağaçtır. Ağacın diğer isimleri maymunlar veya Meksika el ağacı olarak bilinir. Garip çiçekli ağaç Guatemala ve güney Meksika’ya özgüdür. Ağaçtan gelen kırmızı çiçekler, bazı kalp rahatsızlıklarını tedavi edebilen tıbbi özelliklere sahiptir. Ağacın Kolomb öncesi Aztek halkı arasında dini önemi vardı. 1940’lardan beri, bu ağaçlar Meksika Botanik Topluluğu’nun ikonik bir sembolü olmuştur. Popüler bir süs ağacıdır.

1. Gökkuşağı Okaliptüs ( Okaliptüs Deglupta )

Gökkuşağı  Okaliptüs, sahip oldukları çok renkli kabuğu ile benzersizdir. Uzun boylu ağaca Mindanao sakızı veya gökkuşağı sakızı da denir. Bu  Okaliptüs türleri İngiltere, Yeni Gine, Seram Adaları, Sulawesi ve Mindanao’da bulunur. Kuzey yarımküreye yayılan tek Okaliptüs türüdür. Kabuğun dış tabakası her yıl parlak yeşil bir iç kabuğu ortaya çıkarır. Yeşil kabuk daha sonra mavi, mor, turuncu ve bordo tonlarına koyulaşır. Önceki sezonun kabuğu daha sonra kırmızı, turuncu, yeşil, mavi ve gri dikey çizgiler oluşturmak için soyulur. Ağacın eşsiz özelliği onu yaygın olarak yetiştirilen süs ağaçlarından biri yapar. Gökkuşağı kabukları bazı bölgelerde kendine özgü bir peyzaj tasarım öğesidir.