En güçlü helikopterler, gelişen teknolojiyle her zaman değişmektedir. Farklı uluslar savaş savaşlar için en iyi helikopterleri üretmek konusunda rekabet içindeler. Temel olarak, helikopterler insan taşımacılığı için inşa edilmiş olsalar da savaş alanında oldukça yıkıcı olabiliyorlar. Listemizde bulunan dünyanın en güçlü 10 helikopteri performans, silahlanma yetenekleri ve zırh açısından öne çıkıyor.

10. Mil Mi-24 Hind (Rusya)

Mil Mi-24, Mil tarafından üretilmiştir ve Rusya menşelidir. Helikopter resmi olarak NATO’da “Hind” olarak da tanınmaktadır. Hem savaş hem de birlik taşıma için kullanılabilir. Kokpitin arkasında sekiz yolcu taşımak için yer var. Helikoptere monte edilen zırhlar o kadar güçlü ki, her yönden gelen 12.7 mm’lik mermi vuruşlarına dayanabilir. Çift namlulu GSh-23L mühimmat, 12.7 mm Yak-B Gatling silahı, MBD çoklu ejektör rafları ve ağır bombalama gibi silahları tutacak kadar esnektir.

9. Denel AH-2 Rooivalk (Güney Afrika)

Denel AH-2 Rooivalk, Denel Havacılık tarafından üretilen Güney Afrika kökenli bir helikopterdir. SAAF’dan sonra tasarlanan helikopter, sert hava koşullarında dayanacak yapıdadır. Üst kısımda, 20 mm’lik bir top ve havadan havaya füzeler monte edilmiştir. Navigasyon sistemi Doppler radarı ve GPS kullanılarak çok verimli hale getirilmiştir.

8. Z-10 (Çin)

Çin Ordusu’nun sahip olduğu Z-10 helikopteri, Çin’in bugüne kadarki en güçlü helikopteri olarak kabul ediliyor. Helikopter esas olarak savaş alanı ve savaşlar için inşa edildi. Başlangıçta, tanklara karşı savaş için tasarlandı, ancak daha sonra havadan havaya savaş için de yeniden geliştirildi. Changhe Aircraft Industries Corporation tarafından üretilen helikopter, tüm hayati parçalarda zırhlarla destekleniyor. 90 mm çok namlulu güdümlü roket kapsülleri, anti-helikopter ve tanksavar füzeleri, isteğe bağlı 30/40 mm LG3 otomatik bomba atarlar monte edilmiştir.

7. Bell AH-1W SuperCobra (Rusya)

Bell AH-1W SuperCobra, Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı dünyanın en tehlikeli helikopterleri olarak kabul edilir. Helikopter, United States Marine Corp’un bel kemiği olarak bilinir. Bell AH-1W SuperCobra, tam dolu iken inanılmaz derecede tehlikelidir. 20 mm Gatling top kapasitesine sahip 750 mermi cephane ve onu etkileyici kılan TOW füzeleri ile donatılmıştır. Havayı 352 km/s hızla uçabilen helikopter, sert iklim koşullarına dayanabilir.

6. A-129 Mangusta (İtalya)

A-129 Mangusta, İtalyan şirketi Agusta tarafından üretilen ölümcül bir helikopterdir. Helikopter, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii TAI/AgustaWestland T129’dan bir yükseltme olarak tasarlanmış ve geliştirilmiştir. A-129, birden fazla 30 mm’lik merminin etkisine dayanabilen ağır zırhlardan oluşur. Kılavuzsuz roketler, tanksavar füzeleri, birincil ve ikincil yuvarlama makineleri ve 20 mm toplar monte edebilir.

5. Eurocopter Tiger (Almanya / Fransa)

Eurocopter Tiger, 2003 yılında dört kanatlı ve ikiz motorlu ilk saldırı helikopteriydi. Helikopter, Almanya, Fransa ve İspanya tarafından ortaklaşa tanıtıldı. Sovyet topraklarına ulaşmak için Batı Avrupa’da kullanıldı. Kokpit, geleneksel operasyon formlarından ziyade tamamen dijital kartlarla donatılmıştır. Helikopterdeki gizli teknoloji, hemen hemen birçok bölgede sinsice gezinmesini sağlıyor. Motor her türlü hava koşullarına ve savaş alanına dayanabilecek biçimde dayanıklı yeteneklerle çok güçlüdür. Kokpitleri; silahlarla, navigasyon ve iki pilotun oturmasına yardımcı olacak şekildedir.

4. Mil Mi-28 (Rusya)

MiI Mi-28, NATO tarafından profesyonel olarak “Tahribat” olarak tanınan bir savaş helikopteridir. Helikopter, Mmil Mi-24 için bir yükseltme olarak yapılmıştır. Burada listelenen hemen hemen tüm diğer helikopterler; savaş menziline ve hızına çok odaklanmışken, Mil Mi-28 bir zırh helikopteridir. Zırha daha fazla önem verilen helikopter, yoğun silah ve füze atışlarına dayanabilir. Bu tür zırh koşulları sağlandığında, helikopter gece ve gündüz her türlü hava koşulunda çalışacak şekilde donatılmıştır.

3. Bell AH-1Z Engerek (ABD)

Bell AH-1Z Viper, Bell Helicopter tarafından üretilen tehlikeli bir saldırı helikopteri. Helikopter, AH-1W SuperCobra’ya yapılan yükseltmenin bir parçası olarak öne çıkarıldı. AH-1Z Viper’a kurulan hedef nişan sistemi inanılmaz doğru isabet oranına sahiptir. 2010 yılında tanıtılan helikopter, 411 km/s hıza kadar uçuş yapabilir. Bir savaş füzesi yanında ile 20 mm’lik üç namlulu bir top monte edilebilir.

2. KA-52 Hokum-B (Rusya)

KA-52 Hokum-B, 1995 yılından beri kullanılmakta olan Rusya tarafından üretilen son derece güçlü bir saldırı helikopteridir. “Kara Köpekbalığı” olarak da bilinen helikopter, Kamov tarafından üretiliyor. Acil durumlarda pilot için bir fırlatma koltuğu bulunur. Helikopter, bir adet 2A42 30 mm’lik top ve atış menzilini inanılmaz derecede iyileştiren 30 mm’lik bir topla donatılmıştır. S-13 ve S-8 gibi birkaç roket kapsülü bulundurmaları da kolaylaştırılmıştır.

1. Boeing AH-64E Apache Guardian (ABD)

Boeing AH-64E Apache helikopteri, Boeing Savunma tarafından üretilen en güçlü saldırı helikopteridir. AH-64E’nin saldırı yeteneklerini ortaya koyduğu birçok savaş senaryosu var. Helikopter orijinal AH-64A modeli için yükseltilmiş bir versiyon olarak ve AH-1 Cobra’nın yerine üretildi. Helikopter, Ortak Taktik Bilgi Dağıtım Sistemi teknolojisi ile donatılmıştır. Yeni kompozit rotor kanatlarıyla öne çıkmaktadır. Tırmanma hızı ve seyir hızı inanılmazdır. 2011 yılında piyasaya sürülen helikopter, 30 mm’lik bir top ve Hellfire 2 tanksavar füzeleri ile donatılmıştır. Bu silahlar, tam teşekküllü yangın kontrolü ile helikopterin üzerinde oturan geliştirilmiş radar sistemi ile senkronize ediliyor.