Ağaçlar, dünyada canlılar için yaşam çizgisi olarak kabul edilir. Doğadan gelen bu fantastik yaratım, sadece diğer organizmaların yaşamasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bulundukları yerde mutluluk üretir. İnsanlar ve diğer organizmalar için ağaçlardan en iyi avantajları, bilimsel değerleri yanında harika bir görünüm sunmalarıdır. Farklı kişilere göre değişiklik gösterse bile, dünyanın en güzel 10 ağacı olarak kabul gören bir liste hazırladık.

10. Melek Meşe

Melek meşe ağacı, yerden kolayca uzanabilen dallara sahip olduğundan çocuklar ve çocukların oynaması için harika bir ağaçtır. Ağaç temelde çok büyüktür ve en uzun dal 187 feet uzunluğundadır. Güney Carolina’da bulunan melek meşe (Angel Oak), son 500 yıldan beri varlığını sürdürüyor. Burada tek bir ağaç bile 100’den fazla üye için barınak olabiliyor. Meşenin ,adı Justus Ange ve karısının adından gelmektedir.

9. Wisteria

Wisteria, listede en güzel ağaçlar listesinde dikkate alınan ağaç olmayan tek bitkidir. Bunun nedeni de, Wisteria bitkisinin binaları ve duvarları büyümek için kullanmasıdır ve bir ağaca benzer. Çin, Kore ve Japonya’nın bazı bölgelerinde sıkça görülebilir. Duvarlara tırmanma ve sürünme eğilimindedir. Görünüm açısından akıllara durgunluk veren çiçekli bitki, menekşe veya pembe renktedir. Bitkinin bazı türleri, gıda bitkisi olarak bile kullanılır.

8. Baobab Ağacı

Baobab ağacı Madagaskar’da bulunan etkileyici bir ağaçtır. Ağaç, bir kişinin ellerinde bir şeyle durduğu düşüncesini uyandırıyor. 120.000 litreye kadar suyu saklama kapasitesine sahiptir. Afrikalılar, ağaç için “Afrika çalılıklarının tanımlayıcı bir simgesi” ifadesini kullanır. Meyve kıvamlaştırıcı veya tatlandırıcı veren bir bileşeni üretmek için kullanılır.

7. Karanlık Çitler

Karanlık Hedges ağaçları, bir grup olarak inanılmaz bir yol oluşturur. HBO televizyonunun “Game of Thrones” programı Kuzey İrlanda’da bulunan ikonik tünel gibi bir caddeye sahip. İrlanda’daki cadde ile ilgili efsanelerden biriken birçok hikaye var. Bunlardan birinde, caddenin güzel sokağına musallat olan Gri Hanımefendi adlı bir hayalet bulunuyor. Bazıları bu bayanı; James Stuart’ın kızı, bazıları da evin hizmetçisinin gizemli ölümü ile anıyor.

6. Jakaranda Ağacı

Jakaranda ağacı, görünümü ile özeldir, çünkü ağaç her yerde canlı mavi bir renk vermektedir. Tropikal ve subtropikal bölgelerin çoğunda bulunur. Bu ülkeler arasıda; Orta Amerika, Meksika, Küba ve Jamaika bulunuyor. Asya ülkeleri de ağaç yetiştirmeye uygundur. Ağaç, gelenek ve kültüre de dahil edilmiştir. Adı, Güney Amerika’nın “Guarani” adı verilen yerli dilinden geliyor. Guarani dilinde Jacarandas kelimesi “Parfüm” anlamına gelir. Görünüşü yanında koku açısından da şaşırtıcıdır. Bu ağacı ömür boyu bir kezde olsa görmeyi kaçırmamalısınız.

5. Mimoza Ağacı

Mimoza ağacı “Pembe İpek Ağacı” olarak da bilinir ve terim Farsçadan gelir. Olgunlaşmamış meyve ve çiçekleriyle birlikte fantastik görünümlü bir ağaçtır. Yaz mevsiminde yetişen uçlardaki çiçeğin rengi, kırmızı ve pembe arasında değişebilir. Yaz aylarında güzel oldukları ve iyi görüldüğü için, ağaç daha iyi sulama ve nem ile çok daha iyi çiçek kontrastı üretebilir. Ağaç İran’dan başlayarak Çin ve Kore’ye kadar görülebiliyor.

4. Gösterişli Ağaç

Gösterişli ağaç, görkemli görünümleriyle dünyadaki en çekici ağaçlardan biri olarak kabul edilir. Ağaçtan üretilen çiçek, her biri 8 cm uzunluğunda turuncu renklerden oluşmaktadır. Turuncu renk inanılmaz derecede alev benzeri bir görünüm verir ve onlardan gelen çiçekler süs amaçlı kullanılır. Ekim alanlarının korunması için nesli tükenmekte olan listede yer alır. “Delonix regia” olarak da tanınmaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki tropikal ve subtropikal bölgelerde yol kenarlarında bulunabilir.

3. Ejderha Kanı Ağacı

Ejderha kanı ağacı, Arap Denizi’nde bulunan Yemen’in bazı bölgelerinde bulunur. Güzel ağaç, bir mantar gibi eşsiz bir görünümden oluşur. Ejderha kanı adı ağacın kırmızı özsu üretiminden gelmektedir. Farklı görünen ağaç, bir şemsiyenin dik tutulduğu gibi bir görünüme de benzetilir. Çoğunlukla toprağın çok sert olmadığı ve düşük toprak miktarına sahip özensiz tepelik alanlarda bulunur. Ayrıca, ağaç 5 mm uzunluğa kadar büyüyen koyu reçine üretir.

2. Kiraz Çiçeği Ağacı

Kiraz çiçeği ağaçları, çiçek açtıklarında ve parlak kiraz asılı görüldüğü anda çok etkileyici görünüyor. Ağaç, Sakura adlı çiçek nedeniyle özelliğini alıyor. Sakura Japonca bir kelimedir ve ağaç Kuzey Yarımküre’de yaygın olarak bulunmaktadır. Ağaç meyve üretimine dahil değildir ve ancak süs amaçlı yetişir. Japonya’da, çoğunlukla Kiraz Çiçeği ağacına odaklanan “Hanami” adlı bir festival kutlanmaktadır. İnsanlar sadece Japonya’daki bu güzellikten etkilenmekle kalmıyor, aynı zamanda II. Dünya Savaşı’ndan bu yana motive olmak için bu ağaçları yetiştiriyor.

1. Akçaağaç

Akçaağaç, ağaç görünüşü ile fantastik ve dünyanın en güzel ağacı olarak kabul edilir. 128’den fazla çeşidi olan tür Asya’ya özgüdür. Küçük dallar ve çalılardan oluşan yaklaşık 150 metrelik bir yüksekliğe kadar büyüyebilir. Ağaç hızlı büyür ve bu ticari amaçların kullanılmasının nedenidir. Yaprağın rengi, ağacın güzelliğini temsil eder. Ağacın her yerinde bulunan pembemsi-turuncu renklenmesi, tek bir bakışta görme yeteneğini yenilemeyi imkansız hale getirebilir. Dünyanın dört bir yanında keşfedilen tanınmış akçaağaç türleri; Norveç Akçaağaç, Gümüş Akçaağaç, Japon Akçaağaç ve Kırmızı Akçaağaç gibi türleri bulunur.