Bugüne kadar keşfedilen yaklaşık 40.000 balık türü bulunuyor. Genç yada yaşlı bir çok insan bu keşfedilen balıkları beslemeyi oldukça eğlenceli buluyor. Sadece zihinsel bir mutluluk elde etmek için bu güzel balıkları evlerde kurdukları büyük akvaryumlar içinde beslemeye devam ediyor. Dünyadaki balıklar arasından, renk kontrastı dikkate alınarak En Etkileyici ve Güzel Olan 10 Balığı Bir Araya Getirdik.

10. Papağan Balığı

Her zaman mutluluk verebilecek kadar güzel olan Papağan balığı (Parrotfish), leke boya gibi görünüyor. Tropikal ve subtropikal okyanusların sığ kısımlarında yaşıyorlar. Yetişkin bir papağan balığı, 50 santimetreye kadar büyüyebilir. Parrotfish’in bir çeşidi, vücutta özel bir iki renkli kontrastı olan Bumphead Parrotfish’dir. Balıkları yakından fark etme şansınız olursa, çene açılış görüşünü üreten iki renk kontrastını görebilirsiniz. Balıklar, kıyıdaki mercan resiflerini temizlemek gibi deniz için yararlı görevler üstlenir. Böyle bir faaliyeti gerçekleştiren yaklaşık bin türden biridir.

9. Blueface Melek Balığı

“Sarı yüz melek balığı” olarak da bilinen Blueface Anglefish, inanılmaz yüz renklendirmesine sahiptir. Yaklaşık 38 santimetre uzunluğunda büyüyebilir. Balık yandan sıkışmış gibi görünür ve önden çok daha ince görünmektedir. Mercan resifleri üzerinde yaşarlar ve büyük ölçüde tropikal Pasifik bölgelerinde bulunur. Küçük olanlar yetişkin balıklardan tamamen farklı desenlerden oluşur. Gövde üzerinde mavi dış hat ayrımı olan 6 benzersiz beyaz alternatif şerit içerir.

8. Kelebek Balığı

Kelebek Balığı (Butterflyfish), vücudunda neredeyse mükemmel kontrast renklere sahip olan bir balıktır. Ağız önde fırça gibi uzamaktadır. 22 santimetre uzunluğunda büyüyebilen balıklar, dünyadaki birçok insanı büyüleyebilir. İsme neden olan, kelebek gibi desenlerden oluşmasıdır. Renklendirme beyaz, siyah, kırmızı, turuncu veya sarı olabilir. Temel olarak resiflerin altında kalma eğilimindedirler. Butterflyfish hayranıysanız, onları bir akvaryumda tutmak iyi olacaktır.

7. İmparator Melek Balığı

İmparator Melek Balığı dünyanın en sevilen balıklarından biridir. Balıkların vücudundaki sismik dalga benzeri desen onu diğer balık türlerinden farklı kılar. Hint ve Pasifik Okyanusu’nun bazı kısımlarında yaşayan balığın renklendirmesine bakıldığında duvar boyasına benzetilebilir. Yetişkin bir balığa dönüşmesi yaklaşık 30 ay sürebilir ve 40 cm uzunluğuna kadar büyüyebilir. Küçük olanları, vücut düzeni ve renklendirme açısından yetişkinlerden farklıdır. Sarı ve siyah halkalarla birlikte koyu mavi çizgilerden oluşurlar.

6. Ruj Tang

“Ruj Tang” olarak adlandırılan bir balık türüne sahip olmak komik gelebilir. Balığın görünüşü, ağzına uygulanan gerçek bir ruj gibi görünmesinden dolayı garip bulunur. Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu’nda yaşayan bu balıkların, dudakları sarı veya turuncu renktedir. Yaklaşık 45 santimetrelik büyüme kapasitesi ile Tang balığı doğası gereği çok agresiftir. Genellikle onları yemeye meyilli olan balıklarla birlikte kalmak istemezler.

5. Betta Balık

Büyüleyici yüzgeçleri olduğundan, Betta balıklarının güzelliğini inkar etmek zordur. Bir balık tutkunuysanız, farklı vücut şekli nedeniyle ilk bakışta Betta balıklarına aşık olabilirsiniz. “Betta” olarak da bilinen Betta balığı, boyutu 6.5 santimetrenin altında olan küçük bir balıktır. Tay dilinde, balığın adı “pla kad” olarak bilinir. Bu da “balıklarla mücadele” anlamına gelir. Küçük boyutu olmasına rağmen agresif bir balık olduğundan yakalamak zor olabilir. Parmaklarınıza agresifliği ile zarar verebileceğinden dolayı yüzgeçlere dokunmadan dikkatli yaklaşmanız gerektiğini unutmamalısınız.

4. Discus Balığı

“Pompadour balığı” olarak da bilinen discus balıkları, ölçüde Amazon nehri havzasında yaşarlar. Yüzgeçler boyunca balığın şekli bir ok gibidir. Vücuttaki renklenme, Asya’daki birçok ülkede bulunan balıklara benzer şekilde inanılmaz derecede parlaktır. Gövde temel olarak düzdür ve renk kırmızı, mavi, yeşil veya kaş gibi değişiklik gösterir. Diğer balıklarla çok kolay sosyalleşme eğilimi gösterir ve akıllı davranışları vardır. Discus balıkları; temelde ılık sularda, suyun saf ve filtrelenmiş olduğu yerlerde bulunur.

3. Mandalina Balığı

Mandalina Balığı (Mandarinfish), tüm vücudunda resim yapılıyormuş gibi görünen fantastik görünümlü bir balıktır. Rengi çok parlak olan bu güzel balık, akvaryum ticareti için satılan en pahalı balıklardan biridir. Mandarinfish temelde daha sıcak sulara yerleşme eğilimindedir ve Avustralya’da yaşar. Akvaryum içinde bir tane tutmak istiyorsanız, diğer balıkları gözden çıkarmışsınız demektir. Balığın her şeyi yemek istemesinden dolayı, akvaryumda korunması çok zordur.

2. Palyaço Tetik Balığı

Palyaço tetiği, “büyük benekli tetik balığı” olarak da bilinen fantastik bir balıktır.Dünyadaki diğer tüm balık türlerinden özel kılan birçok farklı deseni vardır. Sadece 50 santimetreye kadar büyür. Tropikal ve subtropikal sulardaki bulunur ve resif yamaçlarında yaşar. Siyah renkli gövdeye sahip, göbek üzerinde beyaz çemberli lekelerden oluştuğu görülür. ur. Palyaço tetiğinin kışkırtıldığı an, agresif bir şekilde ısırdığını unutmayın. Çıplak elle beslenmeye çalışılırsa, dişler deride çürükler yapacak kadar etkili olabilir.

1. Banggai Kardinal Balığı

Banggai Cardinalfish, akvaryum ticareti için en ünlü balık türü olarak kabul edilir. Banggai Adaları’nda yaşayan nesli tükenmekte olan bir türdür. Bu balık türünün üremesi çok sınırlıdır. Güzelliği göz önüne alındığında balığı, dünyadaki diğer tüm balıklardan özel kılan yüzgeçlerden oluşur. Kanatçıklar dahil 8 santimetreye kadar uzayabilir. Gruplar halinde hareket ettikleri ve temelde planktonlarla beslendiği görülüyor.