Hiç göl kıyısında veya göl kumarhanesinde tatil yapmanın nasıl olacağını merak ettiniz mi? Bugün bu tatil için kontrol etmeniz gereken bazı yerler var. Göller dünyadaki en güzel su kaynaklarından biridir. Gezegenin her tarafında binlerce göl var. Bazı göller son derece güzel ve görkemli. Göller bize saf temiz su, yemyeşil ormanlar, lüks villalar, muhteşem manzaralar, güzel köyler ve muhteşem dağların bir karışımını verdiğinde, büyük bir çekim noktası haline gelir. Doğanın güvenli eline yerleştirilmiş bazı güzel göller var. Buradaki göllerin panoramik manzarası sizi hayrete düşürecek. Bu yerler su ile doğal bir dinlenme arayanlar için tam isabet yerlerdir.

İşte nefes kesen manzaraya sahip dünyanın en güzel 10 gölü:

10. Glen Gölü, ABD

Glen Lake ABD Michigan eyaleti Leelanau County Michigan Gölü yakınında bulunan bir göldür. National Geographic Dergisi tarafından göl, dünyadaki en güzel göllerden biri olarak gösterilmiştir. Göl, ormanlık alanda yuvarlanan kum tepelerinin muhteşem ortamının ortasında bulunuyor. Güzel kıyıları güzel köyler ve mezralarla zenginleştirilmiştir. Gölün altında çevresinde bulunan kumlar, suyu saf ve indigo mavisinde parlatmak için filtreler ve temizler. Güzelliği, saflığı ve dalgaları birçok turist ve tatilciyi bu yere çekiyor. Michigan çevresinde iseniz, bu göl ziyaret etmek bir zorunluluktur.

9. Pangong Tso, Çin / Hindistan

Himalayalar dünyanın en güzel yerlerinden ve dağ buzullarından biridir. Pangong Tso Gölü Himalayalar’da 14.270 fit yüksekliktebulunuyor. Soğuk kaçınılmazdı ama gölü onu ziyaret edenlere büyüleyici bir manzara sunuyor. Pangong Tso, Hindistan’dan Çin’e uzanıyor ve çok düşük mikro bitki örtüsü ile su yaşamına sahiptir. Görkemli İndus Nehri’nin bir parçası değildir ve bağımsız bir coğrafi olarak kara kilitli nehir havzasıdır. Göl, çeşitli Hint filmlerinin bir parçası olmuştur.

8. Lake Tahoe, ABD

Lake Tahoe, Amerika Birleşik Devletleri’nin güzel Sierra Nevada’sının parçası olan bir tatlı su gölüdür. Nevada ve California sınırlarını keserek 6.225 ft yükseklikte yer alır. Kuzey Amerika’nın en büyük dağ gölü, dünyanın en iyi panoramik manzaralarından birini sunmaktadır. Bu göl ABD’nin en derin ikinci gölüdür. Göl, berrak suları ve onu çevreleyen dağların panoraması ile ünlüdür. Yaklaşık 2 milyon yıl önce, göl Tahoe Havzası’nın bir parçası olarak ortaya çıktı. Gölün panoramik manzarası, yıl boyunca Nevada ve Kaliforniya’dan birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Yakındaki şehirlerdeki insanlar kış sporları, yaz açık hava etkinlikleri ve manzaranın tadını çıkarmak için geliyor. Nevada tarafında birçok kar ve kayak merkezinin yanı sıra büyük kumarhaneler de bulunmaktadır.

7. Göygöl Gölü, Azerbaycan

Birçok insan, bu güzel göl hakkında pek bilgi sahibi değildir. Göygöl Gölü, Azerbaycan’da az bilinen doğal tutulmuş bir göldür. Göl, kelimenin tam anlamıyla “Mavi Göl” anlamına gelir. 1139’da meydana gelen bir depremden sonra Kapaz Dağı’nın bir kısmı düştü ve Kürəkçay Nehri’nin yolu tıkandı. Bu tıkanıklık saf dağ suyu ile büyüleyici bir göl oluşmasıyla sonuçlandı. Güzellik, deniz seviyesinden 5.105 ft yüksekliktedir. Büyük Göygöl bölgesi genellikle 19 göle bölünmüştür. Su saflığı ve berraklığı nedeniyle gölün 8-10 metre altı kolayca görülebilir. Fauna burada çok zengin. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde önemli bir turistik yer. Birçok roman, şiir ve müzik grubu muazzam güzelliğinden dolayı ilhamlarını gölden aldı.

6. Plitvice Gölü, Hırvatistan

Plitvice Gölü, Hırvatistan’ın popüler ve güzel turistik yerlerinden biridir. 1 milyondan fazla ziyaretçi bu yeri kalabalıklaştırıyor. Göl, ülkedeki en eski ve en büyük Plitvice Gölleri Milli Parkı’nın bir parçasıdır. Doğal güzellik, UNESCO Dünya Doğal Mirasının “olağanüstü doğal güzelliği ve kimyasal ve biyolojik eylem yoluyla kesintisiz traverten (tüf) üretimi” nin bir parçasıdır. Plitvice Gölü, Karl May romanlarının Batılı film yapımlarından birçok başarılı filme ev sahipliği yaptı. Göl, dünyanın her yerinde dolina (düden), polje, uvala, ponor, vb. gibi bulunmayan benzersiz jeolojik özellikler verir. Göllerdeki bu doğal yapılar, mini şelalelerle farklı renk ve şekillerde görünebiliyor.

5. Moraine Gölü, Kanada

Moraine Gölü güzelliği ile dünyaca ünlüdür. Bu göl, buzulla beslenen bir göldür. Pitoresk göl, On Tepeler Vadisi’nde 6,183 feet yükseklikte bulunuyor. Banff Ulusal Parkı’nın bir parçasıdır. Buzul dağlar, göl ve gölün eşsiz mavi rengi göz için şaşırtıcı bir şey oluyor. Moraine Gölü, Kanada yirmi dolarlık banknotunda yer alıyor ve bu nedenle “Yirmi Dolar Görünümü” olarak da biliniyor. Moraine Gölü, yürüyüş ve fotoğrafçılık için dünyaca ünlü bir yerdir. Moraine Gölü’nün arka plan görüntüsü, Windows 7 arka planları, Google’ın Android ana önizlemesi, Windows 10 giriş ekranı, Blackberry Pearl için arka plan ve Bing için arka plan gibi çeşitli uygulamaların bir parçası olmuştur.

4. Krater Gölü, ABD

Oregon ABD’nin güneyindeki Krater Gölü’nün panoramik manzarası, dünyanın en güzellerinden biridir. Derin mavi rengi ve su berraklığı ile ünlü bir kaldera gölüdür. Krater Gölü, Crater Lake Milli Parkı’nın ana cazibe merkezi ve özelliğidir. Göl, yaklaşık 7700 yıl önce Mazama Yanardağı’nın yıkılmasından sonra oluştu. Yüzyılı aşkın bir süredir dikey olarak sallanan bir güdük ile gölün kış manzarası nefes kesicidir. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nin güzel manzaralarıyla bilinen en derin gölüdür. Krater Gölü, eklenti bir güzellik olarak iki küçük adaya (Wizard Island ve Phantom Ship) sahiptir. Yerli Amerikalıların Klamath Kabileleri gölü kutsal bir yer olarak görüyor.

3. Como Gölü, İtalya

Como Gölü sadece dünyanın ve Avrupa’nın en güzel gölü değil, aynı zamanda Avrupa’nın en derin göllerinden biridir. Göl, dünyanın ve İtalya’nın en güzel kıyılarından birine sahiptir. Bu göl, aristokratların ve varlıklı insanların zamanlarını burada geçirdiği Roma dönemine dayanan popüler bir nokta olarak zengin bir tarihe sahiptir. Kültürel açıdan zengin yer, ülkenin ve Avrupa’nın ünlü bir turistik cazibe merkezidir. Bazı sanatçılar, ülkenin kültürel mücevherlerinin tadını çıkarmak ve beslemek için zamanlarını burada geçiriyorlar. Ünlü insanlar burada ev sahibi oldular. Como Gölü’nün çevresinde birkaç villa ve saray vardır. 2014 yılında; Huff Post gölü, prestijli villaları ve köyleriyle çevresi için dünyanın en güzel göllerinden biri olarak adlandırdı.

2. Quilotoa Gölü, Ekvator – Sadece iki günlük bir yürüyüşle erişilebilir

Ekvador’daki doğal Quilotoa Gölü, su dolu bir kalderadır. Göl rahatsız edilmez ve uzakta bulunuyor. Göle bağlanan yol yok. Sadece iki günlük bir yürüyüşle erişilebilir. Volkanlardan gelen maden yatakları nedeniyle su güzelliği yeşilimsi renktedir. Bazen göl, kaplıcalara neden olan çarpıcı fumaroles üretir. Bizi kültürel açıdan önemli köylerden geçiren ve son olarak tepenin üzerindeki güzel lagüne ulaştıran bir günlük yürüyüş gezileri düzenleniyor. Laguna Quilotoa, yürüyüşçüler ve macera arayanlar için giderek daha önemli ve önemli bir turistik cazibe merkezi haline geldi. Ekvador’u ziyaret ettiyseniz, sizi büyüleyici bir turkuaz krater gölü ile karşılayan güzel Quilotoa döngüsünü gezmeyi unutmayın.

1. Atitlán Gölü, Guatemala

Atitlán Gölü dünyanın en güzel gölü olarak gösteriliyor. Guatemala gölü, Santa Catarina Palopó bölgesinden pitoresk bir manzara sunmaktadır. Bu göl maksimum derinliği 1.120 ft olan endorheik bir göldür. Güzel göl, volkanik aktivitelerle oluşan doğal güzelliğin bir karışımıdır ve hala üç volkanla çevrilidir. Gölün muazzam güzelliği nedeniyle, Guatemala’nın önemli bir turistik cazibe merkezi haline gelmiştir. Alman doğa bilimci ve kâşif Alexander von Humboldt buna “dünyanın en güzel gölü” adını verdi ve 1934’te Mexique Körfezi’nin Ötesinde adlı seyahat kitabında yazdı: “Como Gölü, bana öyle geliyor ki, izin verilen sınırın üzerine dokunuyor. Ancak Atitlán birkaç büyük volkanın ek süslemelerine sahip Como’dur. ”

Not : Aynı derecede güzel olan birkaç göl daha var. Buradaki listede bulunan göller, forumlar ve wiki kullanıcı görüşleriyle en iyi ve güzel göller olarak belirlenmiştir.