Dünyadaki her kale, savunma ve askeri amaçların bir parçası olarak yapılmış olup o yönde bir tarihe sahiptir. Gezegenimizde “Kale” adı verilen bir şeyi tanıtan ve kullanan ilk olarak Normanlar oldu. Dünyanın dört bir yanındaki kalelerin çoğu, ilk halini korumak için yoğun bir yenileme ve yeniden yapılanma geçiriyor. Bazıları ya tarihe yenildi ya da savaşlar sırasında yok edildi. Dünyadaki en güzel 10 kaleyi sadece savunma amaçlı yapılmış gibi görmeyerek listemizi incelemelisiniz.

10. Kilkenny Kalesi

Kilkenny Kalesi, 1195 yılında İrlanda’da inşa edilmiştir. Kalenin köşelerine edilmiş dört büyük kule bulunur. Dev kuleler kasaba için öncelikli bir savunma sistemiydi. Bugün bile, çarpıcı dev kulelerle devasa bir hendek görme şansı yakalayabilirsiniz. Kale şimdi Kilkenny halkının elinde ve Bayındırlık Ofisi tarafından yönetiliyor. İrlanda’da iseniz, kaleyi ortaya çıkaran çim şeridinde bolca uzanarak biraz zaman geçirmeyi kaçırmamalısınız.

9. Burg Hohenwerfen Kalesi

Burg Hohenwerfen Kalesi, Avusturya’nın dördüncü büyük şehri olan Salzburg’da bulunan çekici bir kaledir. Tepenin üzerinde oturan çarpıcı kale, 11. yüzyılda Salzburg Başpiskoposları tarafından inşa edilmiştir. Kale, 1075 ila 1078 arasında 155 metre yükseklikte inşa edilmiştir. Kale özellikleriyle en popüler film ve video oyunlarında yer buldu. Bunlardan bazıları; 1968’de çekilen “Where Eagles Dare” filmi ve zombi haritasını vurgulayan “Call of Duty: Black Ops III” video oyunu. Daha önce Avusturya’nın Habsburg ailesinin elinde olan kale, şu an Salzburg eyaletine aittir.

8. Prag Kalesi

Prag Kalesi, inanılmaz aydınlatma iç mekanları nedeniyle geceleri bir mücevher gibi parlıyor. Çek Cumhuriyeti’nde bulunan kale 9.yüzyılda yapılmış. Buraya gelen insanlar güzellik için değil, aynı zamanda boyut ve görsellik açısından da düşünüp ziyaret ediyor. Kale, Guinness Rekorlar Kitabında dünyanın en büyük antik kalesi olarak yer almaktadır. Dünya genelinden gelmekte olan yılda 1.8 milyondan fazla ziyaretçi alan kale, birçok kişi için favori gibi görünüyor. Prag Kalesi, sanat eserleri galerisine ve Bohemya barok koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

7. Edinburgh Kalesi

Edinburgh Kalesi, İskoçya’da bulunan ve ulusları için önemli bir figür olarak görülen abartılı bir kaledir. Kale, İskoçya Bağımsızlık Savaşları sırasında tarihi çatışmaya sahne oldu. Kalenin bir kısmı günümüzde büyük törenler için İngiliz Ordusu’nun kontrolündedir. İskoçya’nın eski kentinde bulunan Edinburgh Kalesi, görünüş açısından çok özeldir. Dünya genelinde 1.3 milyondan fazla ziyaretçiyle Edinburgh Kalesi, İskoçya’nın en çok ziyaret edilen kalesi olarak kabul edilir.

6. Château de Chillon

Château de Chillon, Veytaux’un güneyinde bir adada bulunan “Chillon Kalesi” olarak da bilinir. Gölün uçlarına dokunan kale, İsviçre’de en güzel yerlerden biridir. İsviçre ve Avrupa’daki ziyaretçi hacmi bakımından Chillon kalesi tepededir. Kale halka açık ve ziyaretçiler için giriş ücreti alıyor. Ayrıca Chillon kalesi, İsviçre’de en çok ziyaret edilen tarihi anıtları barındırıyor. Üzerlerinde vurgulanmış süslemeler tümüyle 14.yüzyıla dayanmaktadır ve ortaçağ duvar resimleri bulunmaktadır.

5. Hohenzollern Kalesi

Hohenzollern Kalesi, Swabian Jura’nın kenarlarındaki tepenin üzerinde bulunan bir Alman kalesidir. Arka planı uçurumdur. Tepenin üstünde oturan kale, ilk olarak 11. yüzyılda inşa edildi. Yoğun hasara neden olan çok sayıda kuşatma ile karşılaştı. Kale, 1423’te tamamen yıkılmış ve 19. yüzyılda yeniden inşa edilmiştir. Son kale yapısı dört bölümden oluşmaktadır: askeri mimari, şapeller, saray binaları ve bahçeler. Ziyaretçi sayısı her yıl 350.000’i aşıyor ve Almanya’daki herhangi bir kale için maksimum olarak kabul ediliyor.

4. Château de Chambord

Château de Chambord, Fransa’nın en tanınmış figürüdür. Yapı, kendine özgü Fransız Rönesans mimarisi nedeniyle farklıdır. İlk bakışta kale, geleneksel Fransız ortaçağ formlarıyla kamufle edilen antika bir görünüm verir. Fransa Kralı I. Francis tarafından yaptırılan kale, Fransa’nın en büyük kalelerinden biridir. İç sanat eserleri, zihni mutlulukla doldurmak için bir süre bakacak kadar çarpıcıdır. Château de Chambord, 2007 yılında 700.000’den fazla ziyaretçi ağırladı. 2016’daki selden sonra cazibe biraz azaldı. Kaledeki zemin katına zarar veren sel olsa bile, güzellik ve yapı her zaman yeşil görünüyor.

3. Conwy Kalesi

Conwy Kalesi, 1283 ve 1289 yılları arasında inşa edilmiş, akıllara durgunluk veren bir kaledir. Ortaçağda inşa edilen kale, Galler’in kuzey kıyısında yer alır. 21. yüzyıl dünya genelinden çok sayıda turist ağırlıyor. Kale, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor ve koruma altına alınmıştır. Kale, Edward I tarafından 13.yüzyılda yaptırılmıştır. Kalenin, sekiz sütunu şaşırtıcı ve mükemmel bir kaya gibi sağlam askeri yapı oluşturuyor.

2. Saint Michel Dağı

Mont Saint Michel harika bir adadır ve bu şaşırtıcı kale, adanın tepesinde yer almaktadır. Fransa’da bulunan kale, 247 dönümlük bir arazide bulunuyor. MS 8. yüzyılda, Mont Saint Michel manastırda bir rıhtım düzenledi. O zamandan beri, kale dünyanın dört bir yanındaki ziyaretçileri çekiyor. Etkileyici turist sayısı yılda 3 milyonu aşan kale, UNESCO Dünya Mirası Listesi listesinde yer alıyor. Geceleri parlak aydınlatmalar müthiş görünüm ortaya çıkartıyor.

1. Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein Şatosu, dünyanın dört bir yanından insanlar arasında en çok puan alan dünyadaki en güzel kalelerdir. Kale, neredeyse tamamen pürüzsüz tepelerde bulunan Hohenschwangau köyündedir. Kale her yıl 1,3 milyondan fazla ziyaretçi yakalayarak güzelliğini koruyor. Düzensiz tepeyle kaynaşmış kalenin görünümü, herkes için büyülü bir görünüm sağlıyor.