İnsanların stres seviyesini azaltmak ve kan basıncını düşürmek için en sevimli hayvanlardan biri olarak kediler görünür. Güzel ve muhteşem bir kedi, elbette birçok kişinin hayali oluyor. Aşağıda listelenen kedilerin güzelliği, benzersiz renklendirmeleri, yapı veya doku özelliklerine sahip olması ile biliniyorlar ve diğer kedilerden ayrılıyorlar. Bu kediler, sahip olunması gereken en güzel 10 kedi türü olarak kabul ediliyor ve oldukça pahalı olarak biliniyor.

10. Rogdoll

Rogdoll, kaslı vücut ve belirgin mavi gözler ile tanınır. İpeksi yumuşak kaplaması ile etkileyicidir. Bu nedenle bakım için yoğun emek gerektirir. Çocuklarla oynamak için çok tutkulu ve ailesi ile çok samimi omasıyla bilinir. Kolayca sosyalleşme eğilimi gösterdikleri için, kedi ırkı için “köpek benzeri kediler” tanım yapılır. Kedi ırkı, sahibini bir evcil köpek gibi takip eder ve davranış tam olarak köpek gibi davranır.

9. Nebelung

Nebelung, Almanya kökenli olan çekici bir kedi ırkıdır ve çok nadirdir. Kedi ırkı; etkileyici geniş vücutlu, yeşil gözlü, mavi-gri tüylü yapısıyla özeldir. İşaret kulakları ve yuvarlak yeşilimsi gözler, çocukların oynaması mükemmel bir bebek gibi hissettirir. Kuyruk kısmındaki kürk, vücuda kıyasla oldukça uzundur. Vücut, evde tüm yaramaz işleri yapmak için iyi yapılmış ve sağlamdır. Evdeki değişikliklere uyum sağlamaz. Aile üyeleriyle iyi sosyalleşir. Genellikle en sevdiği kişiyi takip eder.

8. Ufaklık (Munchkin)

Munchkin, listede çok kısa bacaklı tek kedi ırkıdır. Kedi ırkı yeni olarak kabul edilirken, 1995 yılında Uluslararası Kedi Derneği tarafından tanınması esnasında birçok tartışma yaşandı. Görünüş açısından muhteşem olan Munchkin kedisi, çok neşeli ve zekidir. 3 ila 4 kg ağırlığındadır. Renk siyah ve kahverengi arasında değişir. Kısa bacaklar nedeniyle, fazladan sıçrama ve dar yerlere sığma yeteneği yoktur.

7. Sibirya Kedisi

Siberian Cat, bir evcil hayvan olarak sahip olabileceğiniz en hoş bir kedilerden biridir. Kedi ırkı uzun zamandır Rusya’da  ve Rusya’nın ulusal değerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Sibirya Kedi ırkı Avrupa dışında nadirdir ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edildikten sonra 1990’dan beri popülerlik kazanmıştır. İlk olarak Harrison Wier tarafından yazılan ve daha sonra dünyanın en güzel kedileri olarak geliştirilen bir kitapta ondan bahsedildi. Kürk göz önüne alındığında, parlak olan eşsiz dokudan oluşmakta olup özel bir renk veya desen yoktur.

6. İskoç Kıvrımı

Baskın bir gen mutasyonu, kedinin kulaklarının öne doğru katlanıp bükülmesine ve dolayısıyla “İskoç Fold” ismini almasına neden olmuş. İnanılmaz sarı gözlü bir kedi olarak oyuncağa benziyor. Yüz görünümleri muhtemelen bir baykuş gibi görünebilir. Scottish Fold ırkları diğer normal ırklara kıyasla çok pahalıdır. Bacaklarını uzatma, karnına yaslanma eğilimindedirler ve bu nedenle “Buda Konumu” olarak adlandırılırlar.

5. Türk Van Kedisi

İngiltere’de geliştirilen Türk Van kedisi, gövdesinde beyaz renkli kürkü ile muhteşemdir. Kedi ırkı, baş ve kuyrukta tam beyaz gövdeye sahiptir ve farklı desenlerden oluşanları nadir olarak kabul edilir. Saç uzunluğu şık bir görünüm verir. Onları yıkamak çok zordur, çünkü kürk suyu tamamen emer. Daha fazla bakım ister ve kurutmak oldukça kolaydır. Kedi yaklaşık 7 Kg ağırlığında olabilir ve uzunluk orta derecededir.

4. İran Kedisi

Görünüşü oldukça fantastik olan Fars kedisi, ürediğinde bir kraliçe gibi görünüyor. 2015 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde en popüler 2. kedi cinsi olarak gösterildi. “Farsça Longhair” olarak da bilinen bu kedi, ilk olarak 1620 yılında İran’dan (İran) kaynaklanmıştır. Fars kedileri çocuklar için mükemmel bir oyuncak olabilir. Çünkü çok naziktirler ve ilgi beklerler. 80’den fazla renk kombinasyonuna sahipler ve neredeyse hepsi şaşırtıcı görünüyor.

3. Bengal Kedisi

Bengal denir, çünkü kedi bir leopar gibidir. Bengal kedisi çoğunlukla Amerika’da bulunan yerli bir cins. Yaklaşık 4.6 Kg ağırlığındadır. Kedideki desenler, vücutta turuncu ceketli bir leopar gibi rastgele dağıtılmıştır. Göbek beyaz renktedir ve şaşırtıcı uzun kuyrukları vardır. Gözler etkileyici derecede büyük ve genellikle mavi veya yeşil renktedir. İlk bakışta, kedi vücudun her yerinde rozet lekelenmesi ile vahşi görünebilir.

2. Birman Kedisi

Birman kedi cinsi ilk olarak Fransa’da tanındı ve adı Fransız Burma formundan elde edildi. Fransız Burma formunda, cins adı “Birmanya’nın Kutsal Kedisi” olarak da bilinen “Birmanie” dir. Görünüşler kahverengi yüz ve etkileyici mavi gözlerle benzersizdir. Farklı bir Roma burnu ve derin safir mavi gözlü olan kedi, evler için mükemmel bir evcil hayvan olabilir. Gerçekten çok yaramazdır ve insanlarla kolayca sosyalleşir.

1. Maine Coon

Maine Coon, eşsiz fizik ve avlanma becerileri ile dünyanın en güzel kedileridir. Adından da anlaşılacağı gibi, kedi Kuzey Amerika’dan Maine’ye özgüdür. Vücudun her yerinde etkileyici kürkü olan en büyük evcil kedi ırkı olarak kabul edilmektedir. 19.yüzyılda Maine Coon, kedi gösterisi için ortaya atılmıştır ve o zamandan beri  güzellik açısından büyük bir etki yapmayı sürdürmektedir. Bugün, TV şovlarında ve filmlerde onları görebiliyoruz. Renk siyah ve kahverengi arasında değişir. Karakter söz konusu olduğunda Maine Coon köpeklerle benzerlikler gösterir.