“Siyah Güzeldir”, 1960’larda Amerika Birleşik Devletleri’nde Afro-Amerikan topluluğu tarafından kültürel bir hareket olarak görülmüştür. Siyahi kadınlar dünyaya ve ABD’ye farklı alanlarda güzellik kattılar. Oyunculuk ve şarkı söyleme, Afrikalı-Amerikalı kadınların beceri ve güzellik gücünü gösterdiği iki önemli alandır. Moda ve güzellik dünyasında, size Afro-Amerikan kökenli on güzel siyah kadını sunuyoruz.

Afro- Amerikan kökenli tüm zamanların en iyi ve en güzel siyahi kadınların listesi:

Lisa Bonet

Amerikalı aktris Lisa Bonet, babasından gelen bir Afro-Amerikan kökenine sahiptir. Babası Allen Bonet bir opera şarkıcısıydı. Lisa Bonet, sitcom The Cosby Show’da Denise Huxtable – Kendall rolüyle ünlüdür. Siyah güzellik, çocukluğu boyunca çeşitli güzellik yarışmalarında yer aldı. Birçok televizyon dizisinde oynadı. Enemy of the State filminde Will Smith ile rol aldı.

Meagan Good

Meagan Good, kariyerine dört yaşında başlayan Afro-Amerikan kökenli bir aktris. Meagan Good etnik kökenini, Yahudi ve Afrikalı anne büyükannesinden aldı. Good’un babasının annesi Porto Rikolu ve siyahtır. Babasının babası Barbados’ludur. Güzel oyuncu birçok film ve televizyon dizisinde rol aldı. Rol modeli aktris Charlize Theron’du. Venom (2005), One Missed Call (2008), Saw V (2008) ve The Unborn (2009) gibi korku türü filmlere katıldıktan sonra çığlık kraliçesi olarak ün kazandı.

Eartha Kitt

Eartha Kitt, bir zamanlar Orson Welles tarafından “dünyanın en heyecan verici kadını” olarak gösterildi. Amerikalı aktrist, şarkıcı, kabare yıldızı, dansçı, stand-up komedyeni, aktivist ve ses sanatçısıdır. Annesi Cherokee ve Afrika kökenli. Çeşitli filmlerde ve televizyon dizilerinde rol aldığı biliniyor. Yetenekli Kitt, şarkı kariyeri boyunca birkaç single ve albüm de çıkardı.

Vanessa Williams

Vanessa Williams, dünyanın ve ABD’nin en güzel kadınlarından biridir. Oyuncu, şarkıcı ve moda tasarımcısı, Miss America unvanını alan ilk Afro-Amerikan kökeni olan kadındır. New York’taki Bronx’ta doğdu. Çeşitli filmlerde, televizyon dizilerinde rol aldı ve şarkı söyleme çalışmaları var. Miss America 1984, Penthouse dergisi pozları nedeni ile yaşanan tartışmadan dolayı unvanına veda etti.

Kerry Washington

Kerry Washington, Afro-Amerikan kökenli güzel bir Amerikalı aktris. People dergisinde Yılın Kadını seçildi. 2005 ve 2007 yıllarında Fantastic Four filmindeki rolleriyle tanınıyor. Oyunculuk kariyerinde Emmy ve Altın Küre’ye aday gösterildi.

Gabrielle Union

Gabrielle Union, yetenekli ve güzel Amerikalı aktrisin ebeveynleri Haiti kökenlidir. Yanaklarında sevimli çukurları ve güzel koyu pürüzsüz cildi ile tanınır. Bring It On’da amigo rolü ile tanınıyor .

Halle Berry

Halle Berry, yaşlanmayan bir Amerikalı aktris. 2002’de En İyi Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü’nü kazandı. Bir oyuncu olmadan önce güzelliğinin çok övgü aldığı birçok güzellik yarışmasına katıldı. Ayrıca Emmy Ödülü ve En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre Ödülü kazandı. X-Men film serisinde Storm rolü ile ünlüdür. 1986 yılında Afro-Amerikan bir kadın olarak ilk Miss World katılımcısı oldu. Halle Berry’nin babası Afro-Amerikan kökenlidir. Annesinin İngiliz ve Alman soyları vardır.

Pam Grier

Coffy , Büyük Kuş Kafesi , Sheba Baby ve  Foxy Brown gibi hapishane ve suçlu filmlerindeki kadın rolleriyle tanınan güzel Pam Grier. Pam Grier; Afrikalı-Amerikalı, İspanyol, Çinli, Filipinli ve Cheyenne Hintli’den oluşan bir karma kökeniyle bilinen bir Amerikalı aktristdir. Amerikalı aktris Altın Küre, Emmy ve diğer birçok ödül için aday gösterildi. Rotten Tomatoes onu film tarihindeki ikinci büyük kadın aksiyon kahramanı olarak gösterdi. Yönetmen Quentin Tarantino, dünyadaki ilk kadın aksiyon yıldızı olduğunu belirtiyor.

Phylicia Rashad

Phylicia Rashad, NBC sitcom The Cosby Show’da Clair Huxtable rolüyle tanınan Amerikalı aktrist. NAACP Image Awards’da 2010 yılında Afrikalı-Amerikalı topluluğunun “Annesi” olarak adlandırıldı. Rashad, bir oyunu ile En İyi Kadın Oyuncu Tony Ödülü’nü kazanan ilk siyahi oyuncu oldu. 1985 ve 1986’da Emmy Ödülü’ne aday gösterildi. Annesi Vivian Ayers; Pulitzer Ödülü, şair, oyun yazarı, bilgin ve yayıncı olarak bilinen ünlü bir sanatçıdır.

Dorothy Dandridge

Dorothy Dandridge, Afro-Amerikan kökenli en güzel zenci kadın aktristdir. Aynı zamanda şarkıcı ve dansçıdır. Akademi En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne ilk aday gösterilen olmuştur. 1999 tarihli biyografi filmi Dorothy Dandridge Tanıtımı’nın konusu oldu. Muhteşem kadın, Hollywood Walk of Fame’de bir yıldızla da tanınır.Birkaç tartışmalı filmlede tanınan Dandridge, 42 yaşında gizemli koşullar altında öldü.