Tren seyahati şüphesiz yolculuk türleri arasından en çok manzarası bol olan, huzur veren bir yolculuk tercihidir. Trenle seyahat etmek aynı zamanda ekonomiktir ve bütçelere uygundur. Üstelik tren ile yapacağınız seyahat esnasında kusursuz manzaraları da seyredebilirsiniz.

Bu yazıda, Dünyanın En Güzel 10 tren Yolculuğundan bahsedeceğiz:

10. The Reunification Express (Yeniden Birleşme Ekspresi) , Vietnam

Bazı demir yolu yolculukları sizi harika bir görsel manzara eşliğinde size geçmişte yaşanan şehirler hakkında bir hikaye anlatır, bazı yolculuklar ise yolcuları ile değerli hale gelir. Bir demir yolu yolculuğu için tüm beklentilerinizi karşılayabilecek olan Yeniden Birleştirme Ekspres hattı, Güneydoğu Asya’da en çok sevilen demiryolların’dan biridir. Yolculuk Ho Chi Minh şehrinde başlar ve Hanoi’de biter. Seyahat iki gün sürer. Bu 2 harika şehri bir araya getirmenin en iyi yolu The Reunification Express yani olan Yeniden Birleştirme Ekspres olmuştur.

Yolculuk yoğun ormanlardan, balıkçı köylerinden, pirinç tarlalarından ve kalabalık köylerden geçiyor.Batı insanı için daha evvel görmediği hoş sürprizleri içeriyor ve onlar için yeni bir deneyim oluyor. Yolculuk, Vietnam’ın zengin tarihini de gösteriyor. Dışarıdaki panorama, kentsel konutlardan kentsel olmayan konutlara ve daha sonrada  yavaşça köylere dönüştüğü için görkemli bulunuyor.

9. Ghan, Avustralya

Kuzey’den Güney Avustralya’ya üç günlük yolculuğunuz boyunca, Ghan size ülkenin kırmızı merkezine erişmenizi sağlayacak ve Avustralya taşrasını tüm görkemiyle görebileceksiniz. Deneyiminizi en üst düzeye çıkarmak için Gold Service Twin Kabinini’de sipariş ederek seçebilirsiniz. Bu servis ile yolculuğunuzda, sahip olacağınız bir yatak odası ve dürbün ile farklı hale getirebilirsiniz.

Ghan treni rotası nedeniyle dünyadaki en büyük tren yolculuklarından birini sunar. Avustralya’da başka bir tatil seçeneğini kullanarak göremeyeceğiniz yerleri görme imkanı elde edebilirsiniz. Yapacağınız tren yolculuğu, lüks ve maceranın mükemmel bir karışımı olur. Yolculuğun en güzel yanlarından biri de, keşfedilebilecek noktalarda durmasıdır.

8. California Zephyr, ABD

Kuzey Amerika’nın güzelliğinin tadını çıkarmak mı istiyorsunuz? O zaman Amtrak’ın California Zephyr trenini kullanarak seyahat etmelisiniz . İnanılmaz uzun olan yolculuk 4.000 km’yi kapsıyor ve yaklaşık 3 gün sürüyor. Chicago’dan San Francisco’ya kadar, özellikle trende bulunan tavandan tabana pencerelerle kusursuz manzarayı izleyerek seyahat keyfi yaşıyorsunuz.

Trenin rotasının, dünyanın en güzel tren rotalarından biri olduğu iddia ediliyor. Tren, nefes kesen Sierra Nevada ve üst Colorado Nehri vadisinden geçiyor. Tüneller, dağlar ve kanyonlar yolculuğa ekstra bir büyü katıyor. Rotadaki manzaralar; Utah çöllerinin tüm tonlarını görmenizi, dağ ve nehirlerini izleyebilmenizi sağlıyor.

7. Mavi Tren, Güney Afrika

Güney Afrika’da seyahat etmek ve bir yolculuk yapmak istiyorsanız Mavi Tren, ülkenin güzelliğini görmenize yardımcı olacaktır. Yolculuk Pretoria’da başlıyor ve sizi Kimberly, Matjiesfontein üzerinden Cape Town’a getiriyor. Bu yolculuğu, ünlüler ve kralların da yaptığını bilmelisiniz. 27 saat süren yolculukla Pretoria ve Cape Town arasındaki 1.600 kilometrelik yolu kat ediyorsunuz.

Güney Afrika’nın mistik manzarasını sunan yolculuk, dünyanın en lüks tren yolculuklarından biri olarak gösterilir. Elbette bu lüks beklentiyi karşılayan, çeşitli manzara seçenekleri bulunuyor.

6. Baykal-Amur Mainline, Rusya

BAM olarak da bilinen Baykal Amur ana hattının; 2500 mil Sibirya vahşi doğasından geçtiğini, sıcaklıkların kışın -60 ° C’ye düştüğü yerleşimleri birbirine bağladığını, tarihin en büyük inşaat projesi olarak tasarlandığını biliyor muydunuz? Yolculuk, Tayshet’ten başlar ve yaklaşık 2500 mil sonrasında Sovetskaya Gavan’da sona erer. Yolculuk genellikle dört gün sürer ve soğuk olmasına rağmen en iyi tren seyahatlerinden biri olarak gösterilir.

Yolculuk, Çin sınırları boyunca tehlikeli olabiliyor. BAM olarak bilinen hat; zorlu arazileri, hava koşulları ve inşaatından dolayı “yüzyılın projesi” olarak adlandırılmıştır.

5. Perurail Titicaca Gölü Demiryolu, Peru

Titipaka Gölü kıyılarından başlayan demiryolu yolculuğu; İnka’nın başkentine kadar Altiplano’dan geçerek Puno’dan Cuzco’ya gidiyor. Demiryolu, karla kaplı And Dağları’nın derin vadileri boyunca ilerliyor. Trende bir bar, eğlence ve uyuşturucu restoranı bile bulunuyor. Tüm bu olanaklar, sadece 10 saat süren geziyi keyifli hale getiriyor.

Trenle harika manzaralar eşliğinde inanılmaz bir lüks deneyim yaşıyorsunuz. Demiryolu, Puno ve Cusco arasındaki Peru And Dağları’ndan geçiriyor. Dünyanın en yüksek gezilebilir gölüne yaklaştığınızda çok daha heyecan verici bir manzara sizi bekliyor. Dünyadaki birçok seyahat dergisi tarafından Perurail-Titicaca demiryolun, dünyanın en güzel tren seyahati yapılabilecek nokta olarak gösteriliyor.

4. Venedik Simplon-Orient-Express, İtalya

Lüks bir deneyim yaşayabileceğiniz bir tren seferi daha. Her ne kadar 1970’ler de yönetimsel sorunlar nedeniyle kapanmış olsa bile, 1982’de geçmişin ihtişamını sonuna kadar yaşatacak biçimde tüm treni yenileyerek hizmete açıldı. Londra, Budapeşte, İstanbul, Paris, Prag, Venedik ve Viyana gibi Avrupa’nın en renkli şehirlerinden geçiyorsanız. 24 saat hizmetin kusursuz olması nedeniyle Venedik Simplon-Orient-Express’ten daha iyisini bulmanız oldukça zor. 6 gün boyunca bir trende kalacaksanız daha iyi bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Lüks yemek ve bara sahip trende, Alp manzarası eşliğinde romantik ve ferahlatıcı bir yolculuk sizi bekliyor. Mutfağında lüks yemekler en iyi biçimde hazırlanıyor ve müthiş barı ile tam anlamıyla birinci sınıf bir hizmet sizi trende bekliyor. Büyüleyici yeşillik ve doğaya sahip olan Avrupa’nın nefes kesen manzaralarını trenle geçerken görebiliyorsunuz.

3. Glacier Express, İsviçre

St. Moritz ve Zermatt  demir yolu yolculuğu ile İsviçre’nin iki büyük dağ köyü arasındaki seyahat etmenizi sağlıyor. Görkemli İsviçre Alpleri’nden geçiyorsunuz ve dağ zirveleri, vadiler, kasabalar ve nehirlerin muhteşem manzaralarını izleyebiliyorsunuz. Varış noktasına ulaşmak için yedi buçuk saat harcandığından Glacier Express ile yapılacak yolculuk, dünyanın en yavaş yolculuğu olarak biliniyor. Yolculuk boyunca 291 köprü, 91 tünel ve yüksek noktada bulunan Oberalp Geçidi’nden geçiyorsunuz. Gezi manzaraları gerçekten büyülü ve kameranızla bu manzaraları ölümsüzleştirmek isteyeceğinizden eminiz.

Rhine Gorge, “İsviçre Büyük Kanyonu” olarak da bilinen gezinin en güzel parçasıdır. Yolculuğun en yüksek noktası 7,000 feet. Trendeki büyük pencereler sayesinde panoramayı harika bir izleme deneyimi ile izleyebiliyorsunuz. Hele kış mevsiminde kar yağışı deneyimi unutulmaz olsa bile, önerilen kıştan hemen sonra tren yolculuğuna çıkmanızdır.

2. TranzAlpine, Yeni Zelanda

Christchurch’ten Greymouth kasabasına Midland Hattı üzerinden faaliyet gösteren Tranz Alpine, dünyanın en güzel ve doğal demir yolu yolculuklarından biri olarak gösteriliyor. Manzara için harika Tren yolculuğu ile vadiler, dağlar, yemyeşil alanlar ve nehirler harika bir manzara eşliğinde seyahat edebiliyorsunuz. Tüm yolculuk 223 kilometrelik heyecan verici bir deneyim yaşatıyor. 16 tünelden ve dört viyadükten geçiyorsunuz. Tren, en iyi fotoğrafları çekmek ve güzelliği deneyimlemek için bir açık hava gözlem platformu sunuyor.

2007 yılında, trenin popülaritesi 204.000 yolcu sayısına ulaşarak zirve yaptı. Doğal manzaraların nefes kesici deneyimi için bir ömür yolculuğu olarak görülüyor.

1. Tren A Las Nubes, Arjantin

Gökyüzüne tren olarak da isimlendirilen seyahat sayesinde dünyanın en yüksek üçüncü tren yolculuğunu yapabilirsiniz. Arjantin Salta kentinden başlayan yolculuk, son varış noktası Puna’ya 4.200 metre sonra ulaşıyor. Seyahet esnasında çarpıcı viyadükler ve köprüler sizi bekliyor. Eğer bu yolculuğa çıkmak için cesaretiniz varsa ve baş döndürücü yüksekliklerden korkmuyorsanız, bu yükseklikteki manzaranın gerçekten harika olduğunu bilmelisiniz.