Vahşi doğada hayvanların hayatta kalmak için zehirli, güçlü, gizli ve daha fazlası gibi birçok yetenekleri bulunuyor.

Ancak hayatta kalmak için en önemli faktör olarak hız gösteriliyor. Bunu canlandırmak için sizi kovalayan bir köpeğin olduğunu düşünebilirsiniz. Yaşamak için gerekli olan hız, vahşi doğada bir av esnasında da beslenebilmek için gereklidir. Yazımızda listelenen ve hızları dikkate alınarak oluşturulan liste içinde, piyasadaki bazı motosikletlerden daha hızlı olan, En Hızlı 10 Kara Hayvanını Bulacaksınız.

10. Tazı, 43 mil/saat

Tazı, en hızlı 10 kara hayvanı listesine giren tek köpek ırkıdır. Vücudu, güçlü bacakları ve esnek omurgası ile çok şık olan hayvanın, yarışmaları için kullanıldığı biliniyor ve çeşitli videolarda bu özelliklerini görebilirsiniz. Tazı, 43 mil/saat hızda çıkış yapabilir ve ortalama 40 mil/saat hızda sprint le hareket edebilir. Tazılar, birçok ülke tarafından yirminci yüzyılın başlarına kadar av aracı olarak kullanılmıştır. Çok aktif bir canlı olarak bilinse bile doğası gereği çok tembeldirler. Tazı köpek ırkının günde yaklaşık 18 saat uyuduğunu bilmelisiniz. İnsanlarla olan davranışlarında da çok sakin ve arkadaş canlısı oldukları bilinmektedir.

9. Gri Tilki, 45 mil/saat

Giri Tilki (Gray Fox) , büyük ölçüde Kuzey Amerika ve Orta Amerika’da yaşayan müthiş hızlı olan bir koşucudur. Tilki, inanılmaz pençeleri olan ve 45 mil/saat hızında koşabilen bir hayvandır. Ağaçlara tırmanmak için bu pençelerini kullanıyorlar. Güçlü pençelere sahip olmak yırtıcı hayvanlarda önemli silahlardan biridir. Önemli yeteneklerinden biri de dikey tırmanma yeteneğidir. Daldan dala kusursuz bir şekilde atlama yeteneğine sahiptirler.

8. Karabuğday, 50 mil/saat

Dünyanın en sevilen antilopunu görmek istiyorsanız, Karabuğday (Blackbuck) bakmanız gereken hayvandır. Büyük ölçüde Hindistan, Nepal ve Pakistan bölgelerinde yaşar ve “Hint antilopu” olarak da bilinir. 50 mil hıza kadar çıkabiliyor. Diğer hayvanlar tarafından av olarak görüldüğünden en büyük silahı hızdır. Hedefinde olduğu hayvanlar arasında yırtıcıların bazıları, kurt, çita ve köpekler yer alıyor. Çoğu zaman yavru olanlar, hızlarında yetişkinlere ulaşamadığından av olmaktadır.

7. Aslan, 50 mil/saat

İşte Ormanın kralı, aslan geliyor. Güç açısından inanılmaz olan bu hayvan, avlanma esnasında 50 mil hızla koşabilir. Yaklaşık 250 kg ağırlığında bu gücü hayal etmelisiniz. Aslanlar, nüfuslarında görülen azalmaya bağlı olarak nesli tükenmekte olan türlerden biri olarak kabul edilmiştir. Bunu hesaplamak için aslan nüfusunun Afrika’da 1990’lı yıllardan bu yana % 43 oranında düştüğünü belirtmek gerekir. Çok uzun süre kovalamaya devam edemezler. Güçlü bedeni nedeniyle enerjilerini tüketirler. Aslanlar vahşi kedilerin ailesi içerisinde en hızlı ikinci olarak kabul edilir.

6. Mavi Antilop, 50 mil/saat

Belgesellerde bu hayvanı kovalayan bir aslan ya da çitayla karşılaşmış olabilirsiniz. Mavi antilop bazen dramatik bir biçimde yakalansa bile çoğu kez peşindeki yırtıcıdan kaçmayı başarır. Mavi antilop vücut kası açısından devasadır ve avcısını püskürtecek güçlü boynuzları vardır. Aslanlar, Afrika yaban köpekleri veya leoparlar gibi bazı yırtıcı hayvanlar tarafından kovalandıkları zamanda, koşma hızları 50 km/s’lik bir ölüçüye ulaşabilir.

5. Amerikan Çeyrek Atı, 55 mil/saat

Tam anlamıyla beygir gücüne bir örnektir. Amerikan Çeyrek Atı (American Quarter Horse), Amerika Birleşik Devletleri kökenli mükemmel bir sprinter attır. At ırkı en çok ABD’de bulunur ve 2014 kayıtlarına göre yaşayan 3 milyon cins vardır. Hızı 55 mil/saat. En iyi yarış atı olarak bilinir ve hızı nedeniyle “dünyanın en hızlı atleti” ismini almıştır. Çok çevik ve hızlı bir vücuda sahiptir.

4. Springbok, 55 mil/saat

Springbok, burun boyunca uzanan koyu çizgili beyaz yüzden oluşan sevimli bir hayvandır. Antilop Afrika’nın güney ve güneybatı bölgelerinde yaşamaktadır. Hız açısından inanılmaz kabul edilen springbok, maksimum 55 mil/saat hıza ulaşabiliyor. Hayvanın derisi için avlandığı ülkelerden bazıları Namibya, Botsvana ve Güney Afrika’dır. IUCN tarafından nesli tükenmekte olan türler arasında listeleniyor.

3. Pronghorn, 55 mil/saat

Pronghorn, “Amerikan antilop”, “çatal kova” veya “antilop” olarak da bilinmektedir. Hız için yaratılmıştır ve maksimum 55 mil hıza ulaşabilir. Amerikan çitasından daha uzun bir süre, yüksek hızda kalabilirler. Onları kovalamak uzarsa yakalamak zorlaşır. Pronghorns, yüksek hızlara ulaştığında şok ve sarsıntıyı azaltan ayak parmaklarındaki yastık gibi bir yapıya sahiptir. Ayrıca vücutlarının kolay hareket etmesini kolaylaştıran içi boş kemiğe sahiptirler.

2. Thomson’ın Ceylanları, 60 mil/saat

Thomson’ın ceylanları, dünyadaki en güzel hayvanlardan biridir. Hayvan, kaşif Joseph Thomson’dan sonra tanındığı için bu ismi almıştır. En hızlı kara hayvanlarında ikinci sırada yer alan Thomson’ın ceylanları, hız olarak 60 mil/saate kadar çıkabilir. Yetişkin olanlar, av olabilecek yavrularını aslan, leopar, sırtlan gibi hayvanlardan korumaya çalışır. Ceylan, düz hareket etmek yerine aynı hızda zikzak içinde hareket ederek kendini avcılardan kurtarabilir. Bu durum kendisini kovalayan hayvanlar tarafından yakalamasını neredeyse imkansız hale getirir.

1. Çita, 75 mil/saat

Çita, bugüne kadar yaşayan en hızlı kara hayvanı olarak kabul edilmektedir. Televizyonda birçok kez avını çok hızlı bir şekilde kovalayan bir çita görüntüsüne denk gelmişsinizdir. Hayatlarını sadece avcılık faaliyetleriyle sürdürürler. Ortalama hız yaklaşık 40 mil/saat olan kara hayvanlarından farklıdırlar ve çok yukarılarda maksimum 75 mil/saat hıza ulaşabilirler. Çevik yapıları hızın en önemli çıkış noktasıdır. 3 saniyeden daha az bir sürede yaklaşık 60 mil/saat hızlanma kapasitesi vardır. Bu onu mükemmel bir avcı yapar. Daha büyük bir kalp ve akciğerleri vardır ve bu onun havada daha az sürtünme ile hareket etmesine yardımcı olur.