Uçmak, Dünya’nın en hızlı ulaşım yoludur. Hayvanlar göz önüne alındığında da uçma yeteneği olan kuşlar, hız açısından en hızlı hayvan olur. Hayvanların çoğu, avını yakalamak veya avcılardan kaçmak için hızlarını birincil silah olarak kullanırlar. Bilim adamları dünyanın dört bir yanından yaklaşık 10.000 kuş türü keşfettiler. Bunlar arasında hız özelliği ile bir filtreleme yaptık.

Listede dünyanın hız açısından en iyi 10’u belirlemeye çalıştık.

10. Gri Başlı Albatros, 79 mil / saat

Gri başlı albatros, listede onuncu sırayı kapmayı başaran dünyadaki hızlı kuşlardan biridir. “Gri başlı mollymawk” olarak da bilinen ve büyük ölçüde Güney Okyanusu’nda yaşayan bir deniz kuşudur. İsmiyle, kuşun gri renkteki başı ilişkilendirilir.. 2.2 metre uzunluğundaki kanat açıklığı ile 79 mil/saat hızında uçabilir. Mollymawk kuşlar, hayatının çoğunu okyanus sularında geçirir ve bu nedenle tuz bezlerinden oluşurlar.

9. Gyrfalcon, 80 mil / saat

Gyrfalcon, şahin türleri arasında en büyüğü olarak kabul edilir. Kuş “Gyr” olarak da tanınır. Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya kıtaların da görülebilir. Kanatlardaki renk deseni, siyah beyaz koniklere sahip mermer benzeridir. Bu desenler ve renklendirmeler morflar olarak tanınır. Şahin kuşların en büyüğü olsa da iyi av kuşlarıdır. Avlanırken 80 km/s hıza kadar çıkabilirler.

8. Kırmızı Göğüslü Merganser, 81 mil

Kırmızı göğüslü merganser, adı gibi ön tarafta kırmızı bir çıkıntılı göğüse sahiptir. Avrupa, Asya, Kuzey Amerika ve Grönland’da yaygın bir dalış ördeği olarak görülür. Kuşun bir bir uçak gibi 100 mil hızla hareket ettiği ifade edilir. Bir dalış ördeği olarak ortalama 81 mil hızla uçabiliyor. Yüksek hızda olan merganser dalış ördekleri; deniz balıkları, küçük böcekler ve kurbağaları yakalamakta oldukça iyiler.

7. Mahmuz Kanatlı Kaz, 88 mil

Mahmuz kanatlı kaz, büyük ölçüde Sahra altı Afrika’daki sulak alanların bir kısmında bulunur. Kuş, beslenmesine bağlı olarak zehirden oluşur ve yenirse tehlikeli olabilir. Zehirleri, cantidin denilen zehrinden oluşan blister böceklerini yiyerek elde eder. 10 mg’dan fazla cantidin içeriyorsa, tüketildiği anda için hayai tehlike arz eder. Düz ve güçlü kanatlardan oluştuğu için yaklaşık 88 mil/saat’lik bir maksimum hıza ulaşabilir. Ortalama kanat genişliği 200 cm olan dünyanın en büyük yabani kazlarından biri olarak kabul edilirler.

6. Kaya Güvercini, 92.5 mph

Her zaman bir güvercin hızını merak ettim, ama bunun 92.5 mil/saat hızında olabileceğini hiç beklemiyordum. Günlük yaşamımızda gördüğümüz güvercinler, kaya güvercini veya yaygın güvercin olarak tanınır. Batı ve güney Avrupa, Güney Asya ve Kuzey Afrika’da bulunuyorlar. Kaya güvercinleri, yaklaşık üç yüz bin yıl önce ortaya çıkan eski fosil kanıtlarında da bulunan kuşlardan biridir. Sadece Avrupa’da 17-28 milyon civarında yoğun bir nüfusa sahip oldukları biliniyor. Kuş nüfusu açısından dünyada en büyük nüfusa sahipler. Ayrıca, yerleşim bölgelerinde ve oldukça düşük alçaklarda uçma eğilimindedirler.

5. Fırkateyn Kuş, 95 mil / saat

Fırkateyn veya fırkateyn kuşu olarak da bilinen kuş, görünüş bakımından da çok farklıdır. Erkek kuş, üreme sırasında dişi olanları cezbetmek için kullanılan kırmızı bir gular keseden oluşur. Dişiler, erkekleri çekmek için muadil olarak beyaz göbeklere sahiptir. Fırkateyn kuşları, tropikal ve subtropikal okyanuslara yayılacn kuş türlerinden biridir. Yemek için diğer deniz kuşlarını çalma eğiliminde olduklarını belirtmek gerekir. Fırkateyn kuşu 95 mil uzağa seyahat edebilir. Kanat-gövde ağırlık oranı nedeniyle hızı nispeten yüksektir. Kuşun kanatları o kadar büyüktür ki, vücutlarını bu yük ile kolayca kaldırabilirler. Bu büyük kanatlarla, denizdeki güçlü avcılardandır. Hedefledikleri deniz hayvanlarından bazıları kalamar vedeniz balığıdır.

4. Avrasya Hobi, 100 mil / saat

Avrasya hobisi, vücut yapısı bakımından ince olan sevimli küçük bir kuştur. Pençeleri ifade eden Yunanca “Falco” olarak tanınmıştır. Avrasya hobisi büyük ölçüde Avrupa, Asya ve Afrika’nın bazı bölgelerinde yaşar. Temel olarak, uzun mesafeli göçmen kuşlarıdır. Bu özelliklerine bağlı olarak, hareket ettikleri hız 100 mil/saat civarındadır. Hareket halindeyken diğer kuşları ve böcekleri yakalamalarına yardımcı olan inanılmaz derecede güçlü kanatları vardır.

3. Beyaz Boğazlı İğne Kuyruğu Hızlısı, 105 mil / saat

Beyaz boğaz iğne kuyruğu hızlısı, Batı Avrupa’da, Büyük Britanya, İsveç ve Norveç’in bazı bölgelerinde bulunan nadir bir kuştur. Hız açısından inanılmaz olan kuş, 105 mil/saat hızında gökyüzünde uçabilir. “İğneli kuyruklu hızlı” olarak da bilinen kuş, yerde dinlenmek için zaman harcamak yerine her zaman havaya kalma eğilimindedir. İsminden anlaşılacağı üzere, kuşun kuyruğu bir iğnenin sonu gibi görünüyor. Vücut ağırlığı sadece 120 gram olan kuş, neredeyse hiç sürtünme olmadan havada hızla uçmaktadır.

2. Altın Kartal, 200 mil

Kartallar, sadece bulutların üzerinde uçmakta etkili olmakla kalmayıp kendi filolarında da hızlıdır. Altın kartal, büyük ölçüde Kuzey Yarımküre’de bulunuyor ve kartal türleri arasında en hızlı olan kuştur. Avları yakalamak için harika yeteneklere sahip olmasıyla bilinirler. Altın kartalların ayakları yetişkin bir keçiyi sürükleme gücüne sahiptir. Kartallar inanılmaz hızıyla, tavşan, dağ sıçanı ve yer sincabı gibi yerdeki hızlı hareket eden bazı hayvanları bile yakalayabilmektedir. Altın Kartal, maksimum 200 mil/saat hıza ulaşabilir.

1. Peregrine Falcon, 242 mil / saat

Peregrine falcon , dünyanın en hızlı hayvanıdır. Yaklaşık 242 mil bir uçuş gerçekleştirme filo kapasitesine sahip olan kuş, seyahat boyunca olan hızları ile tanınmaktadır. Bu kuşun hızı için Kawasaki Ninja gibi süper motosikletler ile yapılıyor. Hayal etmek bile hayli güç. Kuşun hızı, National Geographic  tarafından ölçülmüş ve ölçülen en yüksek hızı 242 mil/saat.Dünyanın neredeyse tüm bölgelerinde görülen bir kuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : En Ölümcül 10 Kuş Türü