1 – Bengal Kedisi
Görünüşleri ve çevik yapıları sebebiyle leoparı andıran bengal kedileri oldukça dost canlısıdır fakat hızlı ve meralı bir yapıya sahip olduklarından dolayı sahiplerini yorma konusunda ustalaşmışlardır. Bilinen en zeki kedilerden biri olan Bengal kedileri merakları ve oyuncu kişilikleri sayesinde ev yaşantısına hızlı adapte olabilmektedirler.

2 – Mısır Mausu
Dünyada bilinen en eski ırklar arasında yer alan Mısır Mausu’nu efsane olmasını sağlayan en önemli özelliği Eski Mısır’da yer alan mezar taşları ve tapınaklardaki çizimlere oldukça benzemesidir. Mısır Mausu’nu diğer kedilerden ayıran en büyük özelliği suda oynamaya bayılmalarıdır.

3 – Sfenks Kedisi
Buruşuk görünümü ile kedi familyasının en dikkat çekici kedilerinden olan Sfenks Kedisi tüysüz ve küçük görünümlerinin aksine oldukça ağırdırlar. Tüm ilginin üzerinde olmalarından hoşlanan Sfenks kedileri çocuklarla ve köpeklerle oldukça iyi anlaşabilmektedirler.

 

4 -Norveç Orman Kedisi

Antik ırklardan sayılan Norveç Orman Kedisi kar ve ayaza dayanıklılığından dolayı Norveç’in simgesi haline gelmiştir. Sert görünümlerinin altında kibar ve oyuncu kişilikleri olduğu bilinmektedir.

 

5 – Fars Kedisi
Geçmişleri hakkında fazla bilgi bulunmayan Fars kedilerinin yüzyıllardır var olduğu düşünülmektedir. Fars kedilerinin en büyük özellikleri oldukça zeki olmalarına rağmen bir şeyler yapmadan önce uzun uzun düşünmeleridir. Ayrıca Fars kedileri rahatlarına oldukça düşkünlerdir.

6 – Ankara Kedisi
Avrupa’da Angora olarak bilinen Ankara Kedisileri uzun tüyleri, renkli gözler ile oldukça dikkat çekicidirler. Çevik, enerjik ve sahiplenici karakterinden dolayı iyi bir ev arkadaşı olmakla beraber kendilerini evin ferdi olarak görmekten çok hoşlanmaktadırlar ve kontrol edilmektense kontrol etmeyi tercih etmektedirler.

7 – Maine Coon

Dünyanın en büyük evcil kedisi olan Main Coon oldukça iri ve sevecen bir ırktır. Uzun ve parlak tüylere sahip olan main coon gösterişli fiziği ile kedi severlerin sevgisini kazanmıştır. İri ve gösterişli cüssesine göre ev yaşantısına hızlı adapte olabilmiştir.Main coon’ların en büyük özellikleri sokakta bir köpek gibi gezdirilmekten hoşlanmalarıdır.