Bazıları için korku filmleri, vazgeçilmezdir ve neredeyse vizyona giren tüm filmleri izlemek isterler. Yapılmış en aptal doğaüstü gerilim filmlerini de, tüm zamanların en korkunç filmlerini de izlemek isterler. Belki de izlerken, cesaretlerini test etmek istiyorlardır. Birçok korku filmi tutkunu için, bu günlerde yapılan yeni filmler beğenilmiyor. Bu filmlerde; kaliteli hikaye anlatımı, üst seviye oyunculuk, diyalogların mükemmelliği gibi konularda eskiye nazaran kötüye gidiş yaşandığı belirtiliyor.

Bu hafta sonu yeni bir doğaüstü korku izlemeyi planlıyorsanız ve Hollywood’un korku filmlerini keşfetmek istiyorsanız, işte tüm zamanların en iyi 10 korku filmi seçenekleri:

10. Conjuring 2 (2016)

Korku yoğunluğu : 5/10

Film kalitesi : 6,5/10

Conjuring 2, gerçek hayatta yaşanmış bir olaya dayanarak yapılan eski bir okul dehşet filmidir.

Konusu şu şekilde:  Enfield Londra’da sorunlu çocukları olan, fakir, öksüz, çaresiz ve düpedüz iç karartıcı yaşayan bekar bir annenin etrafında olaylar gelişiyor. Kadın, evlerinde kötü bir ruhun varlığına tanıklık ediyor. Bu yüzden  onlara yardım etmeleri için paranormal araştırmacı olan çift Ed ve Lorraine Warren ile temasa geçiyor. Daha sonra; gördüğü yaşlı adamın ruhunun, daha güçlü ve Lorraine’den daha uğursuz bir şey isteyen şeytan tarafından manipüle edildiği ortaya çıkıyor.

Conjuring-2’deki aynı şeytani varlık, yakın zamanda The Nun (2018) olarak piyasaya sürülen filmde ortaya çıktı. Perili bir ev filmi olarak sunulan Conjuring-2 çok daha iyi.

Yönetmen James Wan, listemizde olmayı hak eden bir başyapıt ortaya koymuştur.

9. İki Kız Kardeş Bir Masal – A Tale of Two Sisters (2003) -Kore filmi

Korku yoğunluğu : 6,5/10

Film kalitesi : 6,5/10

İki kız kardeşin hikayesi ve iyi bilinen bir Kore hayalet hikayesine dayanıyor.

Hollywood korkularından farklı olarak, kusursuz planlama ve görüntülerle geliyor. Akıllara durgunluk ve keyifli sembolizm verilmesi başarılı olarak görülebilir. Kore korku film türünün neler yapabileceğinin bir örneğidir. Başlangıç sırasında, yavaş ve basit bir film izlenimi verebilir. Aslında bu da ne olacağı ve ne zaman gerçekleşeceği hakkında düşünme şansı veriyor. İzledikçe, bu eğilim kayboluyor ve hikayeyle ilgilenmeye başlıyorsunuz. Bir süre sonra da garip anlatımı sizi meraklandırıyor. Sumi ve Suyeon’un (her iki kız kardeş) tarihini, korku filmi yöntemlerindeki aşırıya kaçış olmadan çok dengeli bir planla izliyorsunuz.

8. Poltergeist Üçlemesi – Poltergeist Trilogy (1982,1986,1988)

Korku yoğunluğu : 5/10

Filmin kalitesi : 7.5/10

Çekimler sırasında lanetlenen bir film dizisidir. Poltergeist Laneti olarak bilinen bu korku filmi dizisi Poltergeist ile bağlantılı bir beladır.

Kentsel efsanenin birçok varyantı haline gelen filmde görev alan aktörler, yaşama veda etti. Aktörlerden dördü ölürken; bunlarda ikisi ürkütücü bir şekilde, diğer ikisi ise doğal nedenlerle öldü.

Üçüncü filmin çekimi sırasında, olağan dışı olayların meydana geldiğine dair raporlar var. Lanetin doğru ya da tesadüf olduğu belirsizdir.

Konu hakkında konuşmak gerekirse; bir Poltergeist, açıklanamayan seslerden ve bir evin içindeki nesnelerin hareketinden sorumlu olduğuna inanılan ölü insanların ruhları hakkındadır.

Üç film serisinin her birinde, Freelings’in yaşamlarında karşılaştıkları korkunç olaylar anlatılıyor.

Çekildiği zamanın standartlarına göre oldukça başarılı olmuş film, 2020’de bile eski korku klasiği paranormal filmler listemizde 8. sırada yer almayı başarıyor.

7. Tumbbad (2018) -Hint Filmi

Korku yoğunluğu -10/10

Film kalitesi -10 / 10

En orijinal hikayeye sahip filmlerden biri ve korku türü değilde, daha çok psikolojik bir gerilim filmi gibi görünüyor. Film, İngiliz Hindistan’ın son bölümünde geçiyor ve bu seçim de hikayeye geçerliliğin görsel bir yönünü ekliyor.

Hikaye şöyle devam ediyor:

Yaşadığı bir felaket ile Vinayak adında genç bir çocuk, hazine bulma umuduna kapılıyor. Hazine konusunda bilgi sahibi olan yaşlı büyük annesiyle hayatı, bu açgözlü hırsı nedeniyle değişiyor. Hastar adında tanrıya dönük olan bir iblisin yerel efsanesini ve altın madalyonlarını araştırmaya çalışıyorlar. Annesi buna karşı çıksa da onu kaybedince, yetişkin olan Vinayak hazineyi ortaya çıkarmak konusunda takıntılı hale geliyor. Bu saplantı onu, yavaş yavaş soğukkanlı bir oportüniste dönüştürür.

Filmdeki bazı anlar garip olsa da titizlikle yakaladıkları ayrıntılar ile dikkat çekiyor. Ekrandaki sahneler oldukça etkileyici. Bollywood (Hint film endüstrisi) filmleri arasında tüm zamanların en iyi korku filmleri arasında gösterilebilecek bir başyapıt. Filmin bitişi, açgözlülük dersi, üzüntü ve kederli bir durum yaratarak izleyeni etkileyebilir.

6. Blair Cadı Projesi – The Blair Witch Project (1999)

Korku yoğunluğu : 7,5/10

Film kalitesi : 7/10

Ekim 1994, üç film öğrencisi bir belgesel çekerken Burkittsville, Maryland yakın ormanlık alanlarda kaybolur. Bir yıl sonra, birisi kamera ile çekmiş olduğu kayıtları bulur. Blair Cadı Projesi’nin 79. dakikasının yarısı, el tipi video kameralar ve 16 mm’lik bir kamera ile çekilmiş ve bazı bölümleri kayıttan kaldırılmış.

Çekimler, bölgede yaşayan insanlarla Blair Cadı hakkında konuştuktan sonra yapılıyor. Hikaye, iki çocuğu çalan bir cadıyı içeriyor ve bu yönde gelişiyor. Hikayeyle ilgili alanların bir filmini çekmek için yakındaki ormana gidenler olay başlıyor. Kayboluyorlar ve her gece korkunç şeyler meydana gelmeye başlıyor. Biri tamamen ortadan kaybolunca hayatta kalan iki film yapımcısı, inleyen ve bağıran nefesleri veren yalnız, yıkık bir ev buluyor. Belirsiz sesleri keşfetmek için acele ediyorlar.

Filmi izlerken, sahneler arasındaki ağır kalp atış anlarıyla sürekli bir endişe ve korku durumunda olacaksınız.

Bu film, Paranormal Activity serisi (2007’den günümüze) gibi diğer klasiklere ilham veren kamerayı yeni bir standart haline getirdi.

5. Şeytan – The Exorcist (1973)

Korku yoğunluğu : 6,5/10

Film kalitesi : 9,5/10

Kişileri anlamak, aralarındaki tüm diyaloğu tam olarak almak ve sanata dikkatli biçimde yönelmek için Exorcist’i birkaç kez görmeniz tavsiye edilir.

Bu filmi ne kadar çok görürseniz, o kadar korkutucu olabilir. Çünkü ne kadar çok izlerseniz, neler olduğunu o kadar iyi anlayabilirsiniz.

Film 2020’de bile gayet iyi bir film olarak karşımızda duruyor Çünkü yönetmen, sessiz sahnelerde bile olağanüstü zihinsel korkunçluk sahneleri yaratmış. Ayrıca ses olarak, bugüne kadar eşsiz kalan bir katil ses arka planı var. Yönetmen bunlarla, rüya gibi bir acı atmosferi yarattı ve korumayı başardı. Sahneler asla beklediğiniz gibi tam olarak çözülmez veya bitmez.

Klasik olarak kazandığı akademi ödülleri sayesinde hala bizi korkutmayı başarıyor. Ondan sonra piyasaya sürülen Hollywood korku filmleri arasında bir ölçüt görevi gördü.

4. Yüzük – Ring (1998) – Japon filmi

Korku yoğunluğu : 5/10

Film kalitesi : 7/10

Bir çok korku filmi seveni tarafından Hollywood yeniden yapımı olan Yüzük filmi ile karşılaştırılıyor ve orijinal Japon korku versiyonunun daha başarılı ve korkunç olduğu ifade ediliyor.

Film hikayesi şu şekilde: Gazeteci Reiko’nun yeğeni, sözde lanetli bir video kasetini izledikten sonra üç arkadaşın yanında ölü olarak bulunuyor ve Reiko konuyu araştırmaya karar veriyor. Ryuji ile birlikte Reiko kaseti bulur, izler ve yedi gün içinde öleceğini bildiren bir telefon alır. Laneti anlamaya kararlı olan Reiko ve Ryuji, videonun tarihini bulur ve eski büyülü bir cinayeti çözmeye çalışırlar.

3. Cadı – The Witch (2015)

Korku yoğunluğu : 8/10

Film kalitesi : 9.5/10

En iyi hayalet film listemizde üçüncü sırayı kazanan The Witch, seveceğiniz filmlere giden fantastik korku deneyiminden biridir. Yönetmen Eggers, ilk çıkışında film izleyicilerini alıp 1630’ların New England’ına götürüyor. Başlangıçta rahatsız edici, hatta korkunç sahneler var, ancak sürekli bir gerilim oluşturdukları için sizi şaşırtmıyorlar. Modern sinemadaki gerçekçi ama en korkunç hayalet filmlerden birini arıyorsanız, bu filmi izlemelisiniz.

2. Emily Rose Şeytanlığı – Exorcism of Emily Rose (2015)

Korku yoğunluğu : 6/10

Film kalitesi : 9.5/10

Bu film, bir şeytan çıkarma ayini ile 22 yaşındaki genç bir kızın öldürülmesinden sorumlu olarak yargılanan bir din adamıyla ilgili.

Din adamı, her ne kadar iyi bir Katolik aileden gelse de üniversitede şeytani faaliyetlere kapılıyor. İçindeki kötü güçlere karşı mücadele ediyor. Davada avukat din adamına destek verirken, hükümet savcısı bir sosyal yardım uzmanı suçlamayı sürdürüyor. Sorgulama ölen geç kız olan Emily Rose’un tıbbi sorunları olup olmadığı veya paranoya, nöbetler, kas ve eklem sertleşmesi, bağırma, vahşet ve yemek yiyememe gibi fiziksel belirtilerin olup olmadığı yönündedir.

Hikaye, 1970’lerde Bavyera’da Anneliese Michel adında bir kızla gerçekleşen gerçek bir duruşmadan kaynaklanıyor. Gerçek hikaye filmden daha belirsizdir. Film, hikayesi ile gayet iyi anlaşılır. Belirsizlik yok. Din ve bilim arasındaki kısmi ayrımın değerlendirilmesini tetikliyor. Bilim bazı anormal olaylara cevap verebiliyor mu yada Tanrı var mı gibi soruların sorulmasına neden oluyor. En doğru, en gerçek dışı ve doğaüstü şeylerden biri olarak görebileceğiniz en korkunç hayalet filmlerden biridir.

Mansiyonlar

En iyi sıraya geçmeden önce tüm zamanların en korkunç korku filmleri sıralamasında listeye dahil olmayan ama izlemeye değer bulacağımız filmlerden isim olarak bahsetmek istedik.

  • Bababook
  • Anne – Mama
  • Altıncı His – Sixth Sense

1. Kalıtsal – Hereditary (2018)

Korku yoğunluğu : 10/10

Film kalitesi : 9.5/10

Korkunçluğun sınırlarını zorlayan bir filmdir. Hikayesi, aile bireylerinden birinin ölümü ve sonrasında ailenin yaşadıklarıyla ilgilidir. Aile bireylerinin yaşadığı keder ve yavaş yavaş parçalanma karşımıza geliyor.

Bu filmi izlemeye başlarken, tipik bir korku filmi olması gerektiğini düşünürseniz şaşkınlık içinde kalabilirsiniz. Bu filmdeki korku dolu sahneler, korkularınızı ortaya çıkarıp sizi sallayabilir. Filmle ilgili sayılabilecek çok şey var; normalde ani bir sessizlik, ardından dramatik bir gürültü ve maviden çıkan bir hayalet.

Yönetmenin öncelik duygusu dikkatle en iyi terör tuzaklarını içeren korkuları sunmak. Bunu yaparken geniş açılı çekimler, paranoya bir çizgi ve basit ama etkili ses efektleri dikkat çekici şekilde başarılıdır. Film her sahnesinde bu yapı sızmış durumda ve seyircinin hiç rahatlamasına izin verilmiyor.

Bu film gişe rekorları kırmadı ama The Exorcist gibi bir klasik olma yolunda ilerliyor.  Hollywood tarihinde tüm zamanların en iyi korku filmleri arasında parlıyor.