Kıyamet, dünyanın son ve tam bir yıkımıdır. Dünya Savaşları büyük bir kıyamet örneğidir. Geçmişte yapılan birçok film; doğal yıkım, uzaylı saldırıları ve insan yapımı yıkım şeklinde kıyameti gösterdi . En son teknolojileri, harika hikaye çizgisini ve görsel efektleri kullanarak kıyameti gerçekçi bir şekilde tasvir eden birçok harika ve korkutucu film var. Bu listede dünyanın sonu temasıyla 90’larda yapılan en iyi kıyamet filmlerini bulacaksınız.

10. Last Night (1998)

Last Night (Dün Gece), dünyanın sonu hakkında farklı fikirlere sahip bir grup bireyin buluştuğu bir komedi dramasıdır. Yüzyılın başlarında dünya 6 saat sonra sona erecek. Böyle bir felaketin nedeni filmde açıklanmamıştır. Bu bireyler son 6 saatlerini geçirmek için farklı şeyler yaparlar. Bazıları akşamlarını yalnız geçirmeyi tercih ederken, bazıları sevdikleriyle vakit geçirmeyi tercih ediyor. Bazı bireyler, tüm hayalleri tatmin etmek için planlar yapıyor.

9. Armagedon (1998)

Dört Oscar’a aday gösterilen harika film, 1998 yılında gösterime girdi. Michael Bay tarafından yönetildi. Bilim kurgu aksiyon gerilim filmi, NASA’nın Teksas büyüklüğündeki bir asteroidin kısa bir sürede Dünya’ya vuracağını keşfettiği hikayeyi tasvir ediyor. Gezegeni kurtarmak için NASA, uyumsuz kişilerden oluşan bir ekibi işe alır. Plan, asteroitin 800 ft derinliğinde bir nükleer bombayı patlatmaktır. Böylece asteroit ikiye bölünecek ve Dünya’yı pas geçecektir. Asteroitle mücadele edecek cesur ekip, gezegeni kurtarma görevleri sırasında ölümcül sorunlarla uğraşıyor.

8. Independence Day (1996)

Dünyadaki insanların sonu olabilecek yabancılar ve insanlar arasındaki mücadeleyi gösteren bir bilim kurgu aksiyon macera filmi. Kıyamet Günü filmi, Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri ve ordusunun güçlü ET ve UFO’larıyla bile savaşma gücüyle zekasını göstermektedir. Bu feci uzaylı filmi Roland Emmerich tarafından yazıldı ve yönetildi. Filmde Will Smith, Bill Pullman ve diğer yıldızlar mükemmel performanslar gösteriyor. Uzaylıların dünyayı istila etmek ve insan nüfusunu yok etmek için yaptığı büyük saldırı ABD ekibi tarafından engelleniyor.

7. By Dawn’s Early Light (1990)

By Dawn’s Early Light,  1990 yılında HBO Pictures tarafından yayınlanan 1983 tarihli Trinity’s Child adlı bir romana dayanmaktadır. Hikaye, III. Dünya Savaşı’nın başlaması halinde neler olabileceğiyle ilgilidir. Film, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden ve Soğuk Savaş’ın sona ermesinden önce kurgusal III. Dünya Savaşı’nı tasvir eden son filmdir. Film, Sovyetler Birliği ve ABD arasındaki nükleer füze değişimleri olaylarını gösteriyor. Nükleer gerilim, 9 milyondan fazla kişiyi öldürebilecektir. Bir nükleer bombalama sırasında neler olabileceğini tasvir ediyor.

6. In the Mouth of Madness (1995)

John Carpenter tarafından yönetilen ve 1995 yılında gösterime giren bir Amerikan korku filmi. John Carpenter, bu filmi Kıyamet Üçlemesi’nin The Thing ve Darkness Prince’in ardından üçüncü filmi olarak adlandırıyor. Hikaye, bir korku yazarı Sutter Cane’yi (Jürgen Prochnow) arayan sigorta tazminat uzmanı John Trent (Sam Neil) hakkında. Trent’in arayışı sırasında, İngiltere’de Hobb’s End adlı kurgusal bir şehre götürülür ve burada garip bir şekilde yanlış bir şey olduğunu keşfeder. Trent bundan sorumludur.

5. Dogma (1999)

Dogma, 1999 yılında piyasaya sürülen Kevin Smith tarafından yönetilen ve yazılan bir komedi fantezi macera filmidir. Filmdeki anormal Katolik klinik tedaviler, film gösterilmeden önce bile dünyanın birçok yerinde tartışmaya yol açtı. Komik hikaye, cennete girmek için Katolik dogmada iddia edilen bir boşluk kullanmayı planlayan iki melek hakkında.

4. Delicatessen (1991)

1991 yılında yönetmen Jean-Pierre Jeunet ve Marc Caro’dan çıkan kıyamet sonrası komedi suçu Fransız filmidir. Delicatessen (Şarküteri), “lezzetler” veya “kaliteli yiyecekler” anlamına gelir. Film, bir apartmanda gerçekleşir ve ülkedeki gıda kıtlığının tahılların para birimi olarak kullanılmasına nasıl yol açtığıyla ilgilidir. Ev sahibi Calpet (Jean-Claude Dreyfus) dairenin altındaki kasabında et satıyor. Hard Times’daki kasap dükkanında çalıştırmak için personel ilanı verir. İş başvurusu yapanları, etlerini kiracılarına ucuza satmak için dairesinde öldürdüğü görülüyor.

3. 12 Monkeys (1995)

Twelve Monkeys (12 Maymun), Chris Marker’in kısa filmi La jetée’den uyarlanan bilim kurgu gizem gerilimi olan bir filmdir. 1995 yılında yayınlanan film, dünya gezegenindeki insanlığı yok eden ölümcül bir virüs hakkında. Ölümcül virüsten geri kalanlar yeraltında yaşamaya zorlanır. James Cole (Willis), Philadelphia’nın altındaki bir yeraltı barınağında yaşayan bir mahkumdur. 2027’de Cole, bilim insanının virüse karşı tedavi bulabilmesi için ölümcül virüs hakkında bilgi toplama görevi için eğitilmiştir.

2. The Matrix (1999)

Matrix, bilgisayar programlarını ve hacklemeyi seven insanlar için ilginç bir bilimkurgu aksiyon filmi olmuştur. Film, iyi görsel efektleri ve dövüş sahneleri ile bilinir. Keanu Reeves bu filmi, üretilen en büyük kıyamet filmlerinden birine dönüştürdü. Hikaye, “Matrix” adlı bir program tarafından üretilen ve distopik bir geleceği tasvir eden uyarılmış bir gerçeklikle ilgilidir. Uyarılmış gerçeklik programına giren insanlar, bunun gerçekten gerçek dünya olduğunu algılarlar. “Neo” kahramanı bu gerçeği öğrenir ve makinelere karşı bir isyanın içine çekilir. Film, 90’lı yıllarda animasyonların teknik özellikleri ve gelişmiş kullanımları nedeniyle birinci sınıf olarak kabul edilir.

1. Terminator 2: Judgement Day (1991)

Terminatör 2: Kıyamet Günü, 1991 yılında yayınlanan bir bilimkurgu aksiyon filmi ve eşsiz heyecan seviyeleri ve Arnold oyunculuğu ile tüm dünyada büyük popülerlik kazandı. IMDB’de 8’in üzerinde derecelendirilmiştir ve şimdiye kadar üretilen en iyi devam filmi olarak kabul edilir. Hikaye; Sarah Connor’un (Linda Hamilton) oğlu John Connor’u (Robert Patrick), onu öldürmek için gönderilen uzaylıların elinden kurtarmak için gönderilen terminatörle (Arnold Schwarzenegger) ilgilidir. Terminatör, gelişmiş bir robottur. Hikaye daha sonra bu üç karakter arasında geçiyor. Kıyamet gününü durdurmak için iki robot arasındaki aksiyon sahneleri görülüyor.