Gelişen teknoloji ile birçok akıllı cihazda yeni model ve sürücüler ile kullanıcılara sunulmaktadır. Samsung cihaz teknolojisi ile 11 Şubat’ta Samsung Etkinliği dâhilinde katlanabilir cihaz teknolojisi sunulmuştur. Motorola ve Samsung benzer cihazlar piyasaya sürmektedir. Galaxy Fold dikey olarak katlanan özellikte bir cihazdır. Farklı olarak tasarlanan Z Flip serisi Motorola’nın piyasaya sürdüğü Razr cihazı gibi yatay katlanabilir özelliktedir.

Samsung Galaxy Z Flip ve Motorola Razr Karşılaştırması

Her iki akıllı cihazın ekranı katlanabilir özelliktedir. Ekran kalitesi ve özellikleri karşılaştırıldığında;

Z Flip: HDR10 + 6,7 inç ekran + 1080 x 2,636 piksel çözünürlük

Razr: 6,2 inç + 876 x 2,142 piksel çözünürlük

HDR10 desteği ile Z Flip ekranı daha büyük ve yüksek çözünürlük sunmaktadır. İki akıllı cihazda katlanabilir ekran özelliktedir. Z Flip telefonunda katlanabilir ekran cam özelliktedir. Motorola’da ise katlanır ekran plastik tasarlanmıştır. Bu da Z Flip teknolojisini Razr2’dan ayırıcı bir özelliktir. Dış ekran karşılaştırmalarında ise biraz farklılıklar mevcuttur. Z Flip bildirim gösteren küçük bir tasarıdır. Razr ise daha büyük ve etkileşimli tasarlanmıştır.

Razr: 2,7 inç, 600 x 800 piksel

Z Flip: 1,1 inç, 112×300 piksel

İşlemci, depolama ve işletim sistemi karşılaştırmalarında;

Z Flip: Snapdragon 855 Plus işlemci özelliğindedir. 256 GB depolama ve 8 GB RAM depolamasına sahiptir. Android 10.0; Bir kullanıcı arayüzü2 işletim sistemi ile 3300 Mah; hızlı şarj ve kablosuz şarj destekleme pil ünitesi bulunur.10 mp selfie kamera; ultra geniş lens 2x 12mp arka kameraya sahiptir.

Razr: Snapdragon 710 orta seviye işlemci özelliğindedir. 128 GB depolama ve 6 GB RAM depolamasına sahiptir. Android 9.0 işletim sistemi. 2510 mah; hızlı şarj destekleme ile pil ömrü vardır.5 mp selfie kamera, 16mp arka kameraya sahiptir. Karşılaştırmalar sonucunda Samsung Galaxy Z flip bazı özellikleri ile Motorola’dan daha ön platformda yer almaktadır. Motorola razr serisi ile de birçok kullanıcıya sahip olunsa da her iki cihazda başarılı sonuçlar elde ederek kullanıcılarına sunar. Donanım olarak Samsung bir adım önde devam etmektedir.